Poniedziałek, 20 Września, 2021     ostatnia aktualizacja 17-09-2021
 
Medale dla polskich win!
 
2009-07-06

Mamy bardzo dobre wieści! Po raz pierwszy polskie wina zdobyły nagrody na międzynarodowym konkursie winiarskim Vinoforum 2009! Informacja ta zelektryzowała nie tylko dziennikarzy, ale co oczywista - samych winiarzy. A jednak można!
Polskie wina wystartowały w słowackim konkursie Vinoforum Trenčín 2009. Był to 18 edycja tego konkursu. W Vinoforum wzięło udział 450 win z 18 krajów świata. Wśród nagrodzonych znalazły się wina polskie, część z nich zdobyła miejsca medalowe.
Nagrodzone wina polskie:

Srebrny medal:
Cuvée Golesz 2007, Winnica Golesz w Jaśle

Medale brązowe:
Pinot Gris 2008,
Feniks 2008,
Pinot Noir Rose 2008 - wszystkie te trzy wina pochodzą z jednego miejsca - "Winnicy Jaworek", Miękinia (k.Wrocławia)
Rondo Maius 2008, "Winnica Nad Dworskim Potokiem", Uniwersytet Jagielloński, Łazy k. Bochni

(Wszystkie wyniki Vinoforum 2009 można znaleźć tutaj).

Pierwszy polski udział w międzynarodowym winiarskim konkursie zaowocował medalami. Kto sądził, że polskie wino jest li tylko amatorską zabawą jest w błędzie.
Oczywiście, wiadomo, że konkursy winiarskie mają swoją specyfikę i pewną nieobliczalność. Zdobyte przez Polaków medale pokazują jednak, że w niezależnym konkursie polskie wina miały szansę stanąć w szranki z winami z różnych stron świata (degustacja w ciemno wyklucza spekulacje, posądzenia o stronniczość i zawsze odrzuca wina źle wykonane, słabe). O dobrych miejscach Polaków musiał więc zadecydować indywidualny styl i technologiczna czystość.

W mojej opinii obawy, dotyczące uczestnictwa polskich win w konkursach winiarskich zostały wreszcie po raz pierwszy dość poważnie rozwiane. Nigdy nie widziałem powodu, dla którego dobre wina czy dobrzy winiarze nie mieliby za swe umiejętności być nagradzani. To zawsze motywuje nagrodzonych i pokazuje możliwości tym, którzy dopiero startują z produkcją. Szansę na sukces, jak widać, mają  wina z różnych obszarów Polski.

Wszystkim, którzy wzięli udział w Vinoforum i wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy.

*
Niebawem na stronach Vinisfery poinformujemy o pierwszym profesjonalnym konkursie winiarskim dla win polskich zorganizowanym przez najpoważniejsze targi winiarskie w Polsce - Enoexpo. Zachęcamy do uczestnictwa w tym konkursie.

Mariusz Kapczyński