Środa, 18 Września, 2019     ostatnia aktualizacja 13-09-2019
 
Zakończył się II Konwent Polskich winiarzy
 
2007-06-11
10 czerwca 2007 zakończył się II Konwent Polskich Winiarzy o którym na stronach Vinisfery informowałem. Do Zielonej Góry przybyło wielu producentów, analizowano przesłane przez nich próbki win, dyskutowano nad kwestiami ustawy winiarskiej i bieżącymi problemami prawnymi winiarstwa polskiego. Było naprawdę co degustować i nad czym debatować.
Organizatorem imprezy był Instytut Winorośli i Wina oraz Magazyn WINO z jednej strony, z drugiej zaś Zielonogórskie Stowarzyszenie Winiarskie i Urząd Miasta Zielona Góra. Bez wątpienia imprezę należy zaliczyć do udanych. Odbyły się seminaria szkoleniowe i duża prezentacja. Każdy z przybyłych producentów wina mógł przedstawić swoją winnicę - filozofię jej prowadzenia a także powstawania wina. Degustowaliśmy wiele naprawdę udanych win (m. in. z Kolonii Rusek, Winnicy Golesz, Winnicy Płochockich czy Winnicy Jasiel). Konwent był dobrą okazją, by porównać różne rodzaje win z takich odmian jak sibera, regent, rondo, aurora, bianca, czy seyval blanc. Dyskutowano jak polepszyć jakość słabszych win, udoskonalać sposoby prowadzenia winnic, itd.
Organizatorzy zaprosili również uczestników do zielonogórskiego Muzeum Wina a także do odwiedzenia producentów w ich posiadłościach - byliśmy w winnicy Zdzisława Krojciga a także Winnicy Kinga.
Osobiście wyjechałem z konwentu pokrzepiony i pełen nadziei. Wiele z degustowanych win zachowywało świetny poziom wykonania a winiarze imponowali profesjonalną wiedzą. Był jednak i przykry temat naszych dyskusji. Wszyscy bowiem z nadzieją wyczekują konkretnych posunięć ze strony rządu dotyczących zmian w  ustawie winiarskiej. Jak jednak zapewniali koledzy z Instytutu Winorośli i Wina na horyzoncie pojawiły się pierwsze rządowe jaskółki zmian. Zobaczymy co przyszłość pokaże.
Podczas konwentu ustalono, że kolejne, przyszłoroczne spotkanie odbędzie się w winiarskiej stolicy Podkarpacia - Jaśle.
(Fotorelację z konwentu można znaleźć tutaj)

Mariusz Kapczyński