Czwartek, 20 Stycznia, 2022     ostatnia aktualizacja 18-01-2022
 
Winiarskie konfrontacje (3). Musssssująco!
 
2011-08-09

27 sierpnia odbył się trzeci panel Winiarskich Konfrontacji. Spotkaliśmy się tym razem w słynącej z włoskiej kuchni i win, krakowskiej restauracji Il Calzone (ul. Starowiślna 15a). Ta przyjemna restauracja stworzyła nam dobre warunki do panelu degustacyjnego. Jak zwykle degustowaliśmy w ciemno (w notkach zachowuję kolejność podawania). Przeszliśmy klasyczną "musującą" drogę: prosecco, cava, franciacorta, szampany... Było ciekawie. A com wypił i zapisał - tekst ten wszystko Wam opowie.Przyznane "miejsca medalowe" są moimi prywatnymi wyróżnieniami podczas panelu.

1.
(3) Maria Gomes Bruto 2009,  Luis Pato, Portugalia
Importer: Atlantika
Niezła pienistość. Aromaty dość intensywne, proste, świeże i owocowe – jabłko, gruszka, trochę drożdży i kwiatów. Generalnie skromnie, ale przyzwoicie. W ustach nieskomplikowane, proste, ma nie najgorsze nasycenie CO2. W sumie lekko ogryzkowo-pestkowy klimat plus szarlotkowe tło (lekkie utlenienie?). Generalnie wino nieskomplikowane, z lekko nieczystym i niezbalansowanym tłem. Więcej czystości, świeżości, by się tu przydało. Jednakowoż - jest to wino akceptowalne.
Cena: 59 zł

2.
(3) 2009 Touriga Nacional Bruto 2009, Luis Pato, Portugalia
Importer: Atlantika
Nos owocowy, różano-hibiskusowe tony zarysowywane są tu akcentami landrynki, ciasta owocowego i polnych kwiatów. Dobra, intensywna pienistość. Usta zwięzłe, pomogłoby mu na pewno więcej kwasowości. Usta w manierze kompotu truskawkowego i (znowu) akcentu utlenienia. Tanina w finale.
Cena: 67 zł

3.
(3+) San Maurizio Cuvee Brut, Pinot, Chardonnay, Włochy
Importer: Winoman
Czysto, neutralnie, intensywnie jabłkowo. Sporo świeżych jasnych śliwek, lekkiej landrynki. Przyjemnie kwasowo, ale całość struktury - stosunkowo skromna. Dość poprawne, utrzymane w masowej manierze. Znajdziecie tu agrest, białą porzeczkę i może trochę wapiennego tła. Jednak cały czas towarzyszy nam przede wszystkim jabłkowy rejestr. Pestkowo-ogryzkowa goryczka w tle. Nieźle. No i ta cena.
Cena: 28 zł

4.
(4+) Gorio Valdobbiadene Extra Dry NV, Az. Agr. Malibran, D.O.C.G. Prosecco, Włochy

Importer: Vini e Afini (dostępne w sklepie La Vina)
Czysto, zgrabnie, delikatnie drożdżowo i zachęcająco. Usta świeże z dobrą, napinającą całość struktury, kwasowością. Jest balans i przyzwoita kultura wykonania. W ustach odświeżające, wyważone, nieco podkreślone smugą słodyczy (ale nie przesadnie nachalnej). Soczyste i ze wszech miar pieniste. Kwiatowo-rumiankowe, lekko chlebowe (skórka), dojrzały agrest i biały grapefruit. Fajny, żywy finisz. Niezły balans. Jak dla mnie miejsce 3 (ex equo z próbką nr 17).
Cena: 59 zł

5.
(4) Congeliano Valdobbiadene, Extra Dry, Furlan,  Prosecco Superiore DOCG, Włochy
Importer: Barrique (Winiarnia Vintage)
Przejrzyste, świeże, neutralnie. Lekka lecz żwawa kwasowość. Z kieliszka unosi się aromat gruszki i kruszonki ze świeżej drożdżówki. W ustach słodkawe, pełne, lekko obłe. Jest tu ciasto (biszkopt) i tony świeżego pieczywa. Jest to nienachalne, smaczne wino. Z niezłym ekstraktem i dobrym akcentem kwasowości. Ma tłustość, balans. Dobre.
Cena: 45 zł

6.
(3) Matteo Braidot, Tenuta Viscone, Prosecco DOC, Brut, Włochy
Importer: Restauracja Il Calzone
Neutralne, trochę za mało aromatyczne (może trochę aromatów tropikalnych, dość świeżych). Usta poprawne, świeże, ze sporą zawartością Co2. Ma ziołowe rejestry, jabłko (papierówkę), gładkość. Pije się łatwo. Więcej nerwu, charakteru, by się tu z bardzo przydało. Trochę przesadnych rejestrów landrynkowych, słodkich. Finisz prosty, owocowy (przejrzałej soczystej brzoskwini).
Cena: 41 zł

7.
(3) Prosecco Extra Dry, Az. Agr. Ornella Molon, Treviso, Prosecco DOC, Włochy
Importer: Wineland (dostępne także w Top Wine)
Nos: gruszki, jabłka i oranżadka w proszku, mało intensywne. Usta pieniste, proste, niezbyt wyrafinowane, brak mu nieco czystości i wyrazistości, wrażenie oranżady i lekkiej nieczystości, ziemistej płaskości. Prosecco w prostym wydaniu, zwolenników nieskomplikowanego wina (z resztkowym cukrem), w gorące dni na pewno zadowoli .
Cena: 43 zł

8.
(4+) Cava Brut, Deshora, Cava DO, Hiszpania
Importer: Sobiesław Zasada Import Win
Dobre, zdrowe aromaty. Przyjemnie, delikatnie, świeżo i lekko. Jest elegancka, zachęcająca nuta. W ustach lekko drożdżowe, grzybowe? (ale pozytywnie), dobry akcent kwasowości i mineralnego podbicia. Ma charakter, trochę dzikości, nieoczywistości. Są tez ładne nuty jaśminowe, przyjemne rejestry kwiatów polnych, mineralności (suchego piasku). Ładne, niezakłamane wino. Czysta krew. Choć nie jest zbyt długie. Zasługuje na miejsce 2
Cena: 59 zł

9.
(3+) Cava Brut Nature, Jane Ventura, Penedes, Cava DO, Hiszpania
Importer: Winkolekcja
W nosie dojrzała, szlachetna, w starym klasycznym stylu - aromat chlebowy, lekko naftowy, jest przejrzała pigwa, gruszka, sporo szlachetnego materiału – jest obietnica niebanalnego, szlachetnego wina. W ustach... Po świetnych zapowiedziach, niestety następuje tu dość ostry "zjazd" i zawód – usta są niby ekstraktywne, ale z dziurami, o wiele bardziej banalne, mniej ciekawe – ciężkawe i krótkie. Owszem, sporo tu masła, orzecha, suszonych owoców tropikalnych, ale wielka szkoda, że nastąpił taki stylistyczny rozziew w budowie. Pół punktu za fajne aromaty.
Cena: 58 zł

10.
(3) Il Roncal, Vino Spumante Brut, Włochy
Importer: Restauracja Il Calzone
Prosto, jabłkowo, nieco pustawo. Jest siano, kwiaty... Wszystko niby ok, ale też bez specjalnych fajerwerków. Przyjemne niezobowiązujące wino, z nieco„maślaną” słodyczą w tle. Owocowe, bardzo pijalne, dość przystępne. Nie ma większych zarzutów, ale to jednak rejestry dobrych stanów średnich.
Cena: 63 zł

11.
(3-) Francicorta DOCG, Brut, La Montina, Włochy
Importer: Vini e Afini (dostępne w sklepie La Vina)
Pieniste i dość w swej pienistości trwałe. Aromaty redukcyjne z początku, później chlebowe (spieczona skórka). Jest gęsto, gruszkowo, są pestki i lekko utlenione, trochę duszne tło. Wydaje się nieco zamknięte. Z czasem ujawnia nuty apteczne. W sumie mało przekonujące. Wino słabo dookreślone stylistycznie. Nie ma tu spięcia całości konstrukcji kwasowością, jest niedostatek jakościowy (owocowość).
Cena: 135 zł

12.
(5-) Franciacorta brut, Enrico Gatti, Franciacorta DOCG Włochy

Importer: Salute!
Gęsta, dość szlachetna budowa, drożdżowe i jabłkowe nuty. Szarlotkowe, lekko rodzynkowe, może z rejestrem herbacianym, krzemiennym, kasztanowym. Są też dojrzałe owoce tropikalne. W ustach pełne, lekko pikantne, może delikatnie karmelowe, dymne. Ma rozłożystość, nieźle zarysowaną mineralność, w sumie pokazuje wachlarz ciekawych możliwości. Jest tu ciężar materii i fajny tytoniowo-roślinny finisz. Dużo się dzieje. Zachęca do posiedzenia przy nim. Bardzo dobra robota. Life’s Good... Najlepsze wino panelu - miejsce 1
Cena: 116 zł

13.
(3+) Mailly Grand Cru, Brut, Champagne, Francja
Importer: Dom Szampana
Nos stłumiony, nieco plastikowy. Jest tu trochę młodej, podduszonej modrej kapusty, warzywnego rejestru. Wino nieco duszne, jest obite jabłko, zetlałe korzenie, lekka pikanteria. W finiszu „sztywny” plastikowy, chropawy akcent. Nietypowo, mało przekonująco. Może należałoby mu dać więcej czasu...?
Cena: 169 zł

14.
(4-) Moscato Spumante, San Maurizio, Moscato d`Asti, Piemont Włochy
Importer: Winoman
Sporo klimatów klasycznego Moscato d’Asti - te owocowe landrynkowo-cukrowe klimaty... Jest dobrze - lekko, świeżo i owocowo. Wata cukrowa, trochę jabłka, landrynkowych rejestrów. Są bananowe klimaty i sporo akcentów soku z pomarańczy i landrynki. Dobra kwasowość. Utrzymane w przyzwoitym stylu moscato. Smacznie. Słodkawe, wesołe tony w finiszu, układające sie w sympatyczny 3-zwrotkowy refren: prosto, żwawo, dobra cena...
Cena: 27 zł

15.
(3+) Moscato d’Asti 2010, Vajra, Moscato d’Asti DOCG, Piemont, Włochy
Importer: Salute!
W nosie przyjemne, świeże i owocowe, dominują klimaty cytrusowe. Generalnie jest świeżo, żywo, ale trochę za słodko. Cukier nieco je dusi. Ogólnie rzecz ujmując - dobra jakość owocu, ale mogłoby być nieco żwawiej. Smacznie, ale zawsze w takich wypadkach potrzebujemy trochę "więcej orzeźwienia"...
Cena: 63 zł

16.
(3) 2010  Lodali, MoscatoD`Asti, DOCG, Włochy
Importer: Wineland (dostępne także w Top Wine)
Oranżadowe i słodkie. Zadowoli miłośników takich winnych "cukierków". Jednak trochę brak tu dobrego nerwu, orzeźwiającego pobudzenia przy tak wysoko ustawionej słodyczy. W ogólnej tonacji smaku - lukrecjowe. Zgaszone, lekko mdłe. Mało się dzieje, lekko syropowo-chemiczne nuty.
Cena: 46 zł

17.
(4+) Puro 2003, Movia, Brda, Słowenia
Importer: Restauracja Il Calzone
Dość ciekawie, na nieoczywista modłę. Sporo tu rozmaitości, są klimaty orzechowe, skórka chlebowa, glina, suszone skórki owocowe. Ma sporo orzechowej goryczki, masła, gryki. Ciekawie się rozwija, dobry, solidny oldskul. Wino złożone, konsekwentne, a przy tym nieoczywiste, ma indywidualny charakter. I dlatego miejsce 3 .
Cena: 104 zł

Oceniał: Mariusz Kapczyński