Piątek, 21 Stycznia, 2022     ostatnia aktualizacja 18-01-2022
 
informacje
2022-01-17
Winnica Folwark Pszczew powstała w 2017 roku, liczy 4,75 ha. Znajduje się w otulinie Pszczewskiego Parku Krajobrazowego. Całość przedsięwzięcia jest większa - to folwark, który oferuje dla odwiedzających noclegi w Starej Gorzelni (pochodzącej z 1890 roku).
 
2021-12-30
"Rozumieją już Drodzy Państwo, o czym jest ten noworoczny felieton: o tym, co zawsze w ostatni dzień grudnia, to znaczy o marzeniach i życzeniach ich spełnienia. Marzenia są ważne; bez nich przyszłość wygląda jak ściernisko. Szczególnie ważne są w winie; gdybyśmy się już niczego nie spodziewali, na nic nie oczekiwali, równie dobrze można by pić serwatkę" - nowy felieton Marka Bieńczyka.
 
2021-12-22
Dla tych, którzy nie znją jeszcze tego miejsca - niech tekst ten będzie wskazówką i zachętą, dla tych, którzy już byli - przypomnieniem, że warto powrócić. Frank Winebar & Shop to rodzinne przedsięwzięcie - importer, sklep internetowy, winebar i restauracja w jednym.
 
Archiwum
Cincinnato - z duchem czasu >
Kto nie zna jeszcze win z Lacjum ma okazję nadrobić tę zaległość w dobrym stylu. Niektóre wina z posiadłości Cincinnato trafiły niedawno do portfolio poznańskiego importera Mine Wine. Choć nie jest to pierwsza "wizyta" tych win w Polsce, warto ich spróbować i poznać.
 
Frelih - umiłowanie tradycji >
Winiarnia Frelih znajduje się w regionie Dolenjskam, w Słowenii. Region znany jest z produkcji charakterystycznego wina - cviček a Frelih to winiarnia, która jako jedna z pierwszych zaczęła to tradycyjne w regionie wino butelkować.
 
Elena Fucci. Lawa i popiół >
Na butelki Eleny Fucci rzuciłem się jak wilk na owcę czy raczej, zważywszy pesel, jak dziadek na fotel. Z wielu powodów. Pierwszym, choć nie najważniejszym, jest fakt, że mojej żonie też na imię Elena. Drugim taka oto moja właściwość, że ufam winom robionym przez kobiety. Nie jest to ani stwierdzenie genderowe ani niegenderowe; po prostu rzadko się zdarzyło, by mi nie smakowały wina, które wyszły spod ręki kobiet - pisze Marek Bieńczyk.
 
Grecja w kieliszku >
Dobrych greckich win nigdy dosyć więc z tym większą przyjemnością zapowiadamy kolejne. W kieliszku dużo się dzieje, jest się nad czym pochylić...
 
Rafa Wino - w lekkości siła >
Wiadomo, pinot noir jest odmianą znaną i szanowaną. Potrafi dać wina w bardzo zróżnicowanych odsłonach - od najprostszych po najbardziej wyrafiniowane, finezyjne. Podobnie jest z kadarką.
 
Suchy prezent >
W kolejnym felietonie Marek Bieńczyk doradza świąteczne prezenty i opowiada o pewnych "Atlasach"...
 
Degustacja Le Colture. Prosecco z wyższej atmosfery >
"Kilka lat temu Andrzej Stasiuk z ironią wyrażał się o naszych turystach czy „turystach” z wielkich miast, głównie „libkach” ciągnących do Włoch, lub imitujących Włochy w Polsce, że mają tylko jedno na ustach przez cały dzień, „prosecco i expresso”, „expresso i prosecco”. Ironia pisarza mnie w miarę bawiła, lecz przede wszystkim dowodziła, że prosecco trafiło u nas pod strzechy." - pisze Marek Bieńczyk.
 
Friuli Colli Orientali Sauvignon Terre di Rosazzo Scacco al Re 2008, Cantarutti Alfieri >
"Data winobrania tego wina, którą wskazałem, to nie błąd. To białe wino skończyło 13 lat i tak naprawdę jestem bardzo zadowolony z sukcesu, jaki odniosło podczas IV edycji Italian Taste Summit..." - pisze Mario Crosta.
 
Winnica Czarna Stodoła - po drugiej stronie króliczej nory >
Zwykle jest tak, że o różnych projektach winiarskich zwykle słyszy się wczesniej, zanim oficjalnie zadebiutują na rynku. W tym wypadku byłem zupełnie zaskoczony - o dolnośląskiej Winnicy Czarna Stodoła dowiedziałem się w momencie kiedy ich wina pojawiły się w tym roku na rynku (z winnicą ruszyli w 2018 roku).
 
Niemcy, rocznik 2021 - raport >
To nie był łatwy rok dla winiarzy w trzynastu niemieckich regionach winiarskich. Niemniej, jak ocenia Niemiecki Instytut Wina (DWI), obecnie najmłodszy rocznik należy uznać za udany pod kątem jakości owoców. Tegoroczny ogólnokrajowy zbiór, szacowany na 8,7 mln hektolitrów, będzie tylko nieznacznie mniejszy od przeciętnej wielkości liczonej w skali wieloletniej.
 
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | ... następne >