Poniedziałek, 17 Stycznia, 2022     ostatnia aktualizacja 17-01-2022
 
świętokrzyskie
2021-05-29
Winnicę posadzono w maju 2017 roku. Jest malowniczo położona na wiślanej skarpie w Górach Pieprzowych nieopodal Sandomierza, na Sandomierskim Szlaku Winiarskim. Jest to południowo-zachodni stok, o bardzo dobrej ekspozycji i warunkach glebowych (lessy na łupkach), które sprawiają, że panują tu optymalne warunki do uprawy winorośli i produkcji wina.
 
2020-05-27
Winnica Kędrów znajduje się w Faliszowicach i zajmuje 2 ha żyznych glebach lessowych Wyżyny Kielecko–Sandomierskiej. W uprawach dominują głównie odmiany na wina białe (riesling, siegerrebe, johaniter, seyval blanc, solaris, muskaris, muscat odeski) oraz czerwone (regent oraz zweigelt).
 
2018-05-17
Winnica powstała wiosną 2012 r. w dolinie rzeki Kamienna na utworach węglanowych wapieni jurajskich znajdujące się pomiędzy Ostrowcem Św. a Ćmielowem w obszarze Natura 2000. Obszar stworzono dla ochrony wód podziemnych i powierzchniowych oraz zachowania funkcji korytarza ekologicznego rzeki Kamiennej.
 
Archiwum
Winnica św. Jakuba >
Winnica została założona przez dominikanów w Sandomierzu, niedługo po erygowaniu tutejszego klasztoru św. Jakuba, czyli po 1226 r. Zakonnicy przybyli z Rzymu, dlatego model włoskich winnic był dla nich odniesieniem. Była to pierwsza winnica w Ziemi Sandomierskiej, która następnie zapoczątkowała w tym regionie rozkwit uprawy winorośli.
 
Winnica Carolus >
Winnica znajduje się we wsi Szczeka w województwie świętokrzyskim. Winnica założona została w 2007 roku, zajmuje 0,5 hektara, uprawia się, m.in.: rondo, regent, marechal foch, seyval blanc, hibernal, gewurztraminer.
 
Winnica Malucha >
Jest to rodzinna, niewielka - jak na malucha przystało - winnica o powierzchni 30 arów. Założona została w 2007 roku przez Marię i Andrzeja Bukalskich. Mimo, że przedsięwzięcie jest niewielkie, to doskonale wpisuje się w odradzające się tradycje sandomierskiego winiarstwa.
 
Winnica Nad Źródłem >
Winnica Nad Źródłem powstała w 2010 roku i obecnie zajmuje obszar 0,7 ha. Winnica położona jest na południowo-zachodnim zboczu w miejscowości Szerzawy (5 km od Bodzentyna). Uprawia się tu klasyczne dla Polski odmiany: solaris, seyval blanc na wina białe oraz regent i marechal foch na wina czerwone.
 
Winnica Sandomierska >
"Winnica Sandomierska" ulokowana została ok. 7 km od Sandomierza w malowniczej dolinie rzeki Opatówki. Właściciele - Marceli oraz Monika, kontynuują rodzinne tradycje winiarskie - już w 1937 roku 3 ha winnice prowadził pradziadek obecnego właściciela Marceli Borkowski. Obecnie winnica ma ponad 1,5 ha i jej areał jest systematycznie powiększany.
 
Winnica Sandomierska >
Ta winnica znajduje się w dolinie rzeki Opatówki, około 7 km od Sandomierza. Powstała w 2010 roku i zajmuje powierzchnię 1. hektara. Uprawia się tu odmiany typowe dla polskiego klimatu, z czerwonych regent, cabernet cantor, marechal foch, leon millot; z białych: riesling, hibernal, solaris, seyval blanc. Oto ,,Winnica Sandomierska’’.
 
Winnica Modła >
Winnica Modła (dwie parcele) została założona przez Tomasza Stolę w 2010 roku. Położona jest w powiatowym mieście Ostrowiec Świętokrzyski. Zajmuje łącznie 1,05 ha powierzchni. Znajduje się na wysokości 210-180 m. n.p.m.
 
Winnica Nad Jarem >
Winnica Nad Jarem położona jest w Złotej, miejscowości przy trasie krajowej Sandomierz – Kraków, w odległości 5 km od Sandomierza. Winnica usytuowana jest na lessowym, południowym stoku, na wysokości około190 m.n.p.m. Właściciele swoją winiarską przygodę rozpoczęli od odziedziczenia 80 arowej działki, położonej pomiędzy sadami morelowymi wiśniowymi i jabłkowymi. Po niedługim namyśle, postanowili, że posadzą tam winną latorośl...
 
Winnica Faliszowice >
„Winnica Faliszowice” w Faliszowicach, założona w 2001 r., powierzchnia 0,08 hektara. Pierwsze krzewy winorośli odmian alden, seyve villard, konkord, iza, bianka, aurora i elmer zostały posadzone wiosna 2001 roku.
 
Winnica Nobile Verbum Zbrodzice >
Właścicielka „Winnicy Nobile Verbum Zbrodzice” jest absolwentką Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie. Jeszcze przed wejściem Polski do Unii Europejskiej stworzyła winnicę w miejscowości Zbrodzice, niedaleko Buska Zdroju.