Sobota, 16 Października, 2021     ostatnia aktualizacja 12-10-2021
 
śląskie
2020-03-24
Winnica Rajska mieści się w bardzo urokliwym i zacisznym zakątku Jury Krakowsko - Częstochowskiej na peryferiach Myszkowa. Na 1,5 hektarowy obszar upraw składa się sześć głównych szczepów: solaris, muscaris, johanniter, regent, cabernet cortis, cabernet cantor.
 
2020-02-17
Winnica Adamowicz położona w miejscowości Miedźno w powiecie Kłobuckim (woj. śląskie). Właścicielami są Mateusz i Katarzyna Adamowicz. Winnica powstała w 2018 roku.
 
2016-03-16
Winnica Etna, została założona w 2009 roku w Jastrzębiu-Zdroju. Właścicielem jest Andrzej Wolny. Winnica zajmuje powierzchnię 0,5 ha. Uprawiane odmiany to: solaris, seyval blanc, johanniter, rondo, regent, bolero, monarch. W sumie zasadzono około 1200 krzewów. W najbliższym czasie właściciel przewiduje powiększenie przetwórni, wybudowanie obiektu do degustacji, oraz wprowadzenie wina na rynek.
 
Archiwum
Winnica Patria >
Założona w 2007 roku winnica Patria położona jest na Górnym Śląsku w Imielinie, wśród pól i lasów w pobliżu zbiornika wody pitnej Dziećkowice. Bliskość wody warunkuje specyficzny, łagodny mikroklimat, co korzystnie wpływa na kondycję krzewów, a co za tym idzie, również na jakość wina.
 
Winnica Bojków >
Winnica Bojków założona została w 2006 roku. Choć ma ona charakter amatorski i jest skierowana przede wszystkim na potrzeby własne, to zdobywa coraz szerszy krąg lokalnych entuzjastów a właściciele chętnie dzielą się z swoją pasją.

 
Winnica Kępa Wiślicka >
„Winnica Kępa Wiślicka” została założona w 2003 roku. Winnica położona jest w Wiślicy koło Skoczowa na południowo-zachodnich stokach Pogórza Śląskiego. Obecnie nasadzenia zajmują około 30a. Uprawiane są odmiany na wina białe Bianca, Hibernal, Muskat Odeski, Seyval Blanc, Sibera, na wino czerwone - Regent. Na uwagę zasługują wina musujące.

 
Winna Zagroda >
Winna Zagroda to pierwsze na Śląsku Gospodarstwo Winiarsko-Agroturystyczne. Pierwszych nasadzeń dokonano tu w 2009 roku na stoku położonym  328 m npm. o wystawie południowej i nachyleniu 12%. Aktualnie uprawianych jest 2000 krzewów szlachetnych szczepów winorośli, z których produkuje się wino metodami tradycyjnymi.
 
Winnica Rększowice >
Właściciel - Rafał Muś posiada 30 arów winnicy w miejscowości Rększowice. Znajduje się ona na terenie Jury Krakowsko - Częstochowskiej. W winnicy dominują gleby gliniasto-piaszczyste, lekkie. Wino produkowane jest na użytek własny.
 
Winnica Cassiopeia >
Winnica znajduje się w Jastrzębiu Zdroju w dzielnicy Bzie Zameckie (a dokładnie - Bzie Górne). Krzewy rosną na terenie pochylonym w kierunku południowo- wschodnim.
 
Winnica Smuga >
Winnica powstała w 2002 roku, zajmuje obszar 0,25 ha. Znajduje się około 260 metrów nad poziomem morza. To płaskowyż wznoszący się 30 metrów nad dolinami rzek Olza i Szotkówka. Gleby są piaszczyste. Wśród uprawianych odmian winorośli znajdują się miedzy innymi: Rondo, Leon Millot, Cascade, Gołubok.
 
Winnica Zarzecze Juliana >
Winnica założona w 2008 roku, ma powierzchnię 2 arów i glebę klasy IIIa. Miejsce położenia winnicy: Szczekociny (Niecka Włoszczowska, woj. śląskie ). Uprawia się tu trzy odmiany białe: Traminer, Seyval Blanc i Sigerrebe
 
Winnica Laguna >
Docelowo winnica będzie mieć 1 ha. Właściciel - Lech Sikora - planuje obok niej otworzyć restaurację, winiarnię i piwnicę winną.
 
Winnica Mnich >
Projekt Winnica Mnich realizowany jest w ramach gospodarstwa rolnego o powierzchni 2,7 ha na Śląsku Cieszyńskim o docelowym profilu agroturystycznym.