Sobota, 16 Luty, 2019 ostatnia aktualizacja 13-02-2019
świat wina
2019-02-07
Chiny w ostatnim czasie mocno wysforowały się na wysokie miejsca w wielu winiarskich rankingach. Czy azjatycka potęga zagraża rynkom europejskim? Czy jest się czego bać? Jak wygląda sytuacja na lokalnym rynku?
2018-11-20
To nieduża chorwacka wyspa. Nie ma może tej sławy co, pobliskie i większe, Brač i Hvar, ale przybywających na nią turystów potrafi zauroczyć i zaskoczyć. Šolta, bo o niej mowa, ma 19 kilometrów długości i 5 kilometrów szerokości. To czyni ją bardzo kameralną i przystępną. Jest przy tym krainą oliwą, miodem i winem płynącą.
2018-10-01
Góry, piękne widoki, kurorty narciarskie, pyszne jedzenie i świetne wina. Tak, Górna Adyga (zwana też Południowym Tyrolem) to piorunująca mieszanka wielu rodzajów dobra.
Archiwum
Montalcino: korzenie wina, które przeciwstawia się czasowi (II) >Dlaczego akurat tutaj wino było lepsze niż te pochodzące z innych krajów? Wzgórza Montalcino pochodzą z aktywności wulkanicznej, gleby są więc bardzo zróżnicowane. Tutaj trudno jest znaleźć cały hektar, w którym nie ma co najmniej trzech lub czterech różnych rodzajów gleby. Część druga tekstu Mario Crosty poświęcona Brunello di Montalcino.
Montalcino: korzenie wina, które przeciwstawia się czasowi (I) >"Przez półtora roku mieszkałem w średniowiecznym miasteczku Montalcino. Wzgórze zdaje się wyłaniać niczym imponująca wyspa z dolin Arbia i Orcia, zdominowanych przez pobliski wygasły wulkan Monte Amiata..." - po przerwie na łamy Vinisfery wraca
Mario Crosta!
Kampania story... >Kampania to region atrakcyjny turystycznie, dość wspomnieć Neapol, Wezuwiusz, Pompeje, czy wyspy – Capri, Ischia... Również pod względem winiarskim prezentuje się atrakcyjnie, choć ciągle wydaje się nie do końca odkryty.
Sardynia. Naturalny wdzięk >Wystarczy udać się z Cagliari w stronę zachodniego wybrzeża, do Sulcis. Wrażenie robią tu winnice, które niemal „spadają” do samego morza. Słońce świeci tu mocno, intensywnie nagrzewa ziemię i choć morska bryza niesie przyjemne ochłodzenie, to winorośl nie ma tu lekko...
Rueda - (nie tylko) w bieli >Wspólnota autonomiczna Kastylia i León - to największy region Hiszpanii. Wina tutaj oczywiście nie brakuje i mają się Hiszpanie czym pochwalić. Zachęcamy do poznania jego nieco "bielszą" strony - apelacji Rueda.
Lacjum - nowa fala (II) >Kontynuujemy naszą podróż po Lacjum w poszukiwaniu ciekawych producentów i win (pierwsza część tekstu znajduje się
tutaj). Czy miejsce da się "odczarować", czy można zdjąć z niego odium miejsca nieciekawego winiarsko i nie mającego niczego szczególnego do zaoferowania poza winami dla turystów?
Kreta. Winiarskie życie na wyspie >Kreta ma ciekawą historię, niepowtarzalny klimat. To piękna wyspa, nic dziwnego, że popularna wśrod turystów. W ostatnich latach zaszły na niej bardzo duże zmiany jeśli chodzi o wino.
Lacjum - nowa fala (I) >Lacjum. Wydaje się, że to lekko zaniechany przez importerów region winiarski Włoch. Kojarzony z obszarem Castelli Romani i białymi winami, jak Frascati czy Marino... Niektórzy łatwo zapamiętują też nazwę apelacji Est! Est!! Est!! (same wina już niekoniecznie). A jednak ostatnie lata przynoszą sporo dobrych zmian. Odwiedziliśmy w Lacjum serię winiarni. Powstał z tych wizyt naprawdę ciekawy kalejdoskop wrażeń.
Santorini. Święto słońca >Za oknem zimno, buro i deszczowo. Potrzebujemy słońca! I właśnie dlatego publikujemy artykuł w którym go nie brakuje. Słowem - mamy dla Was duży pakiet winiarskich informacji z Santorini!
Winiarska Słowacja - nową drogą (I) >Przedstawiamy pierwszą część cyklu opisującego ciekawe winiarnie Słowacji. W kraju tym zauważyć można ostatnio dużą dynamikę zmian, interesujące nowe projekty, nową falę ciekawych win. W tej części przedstawiamy trzy winiarnie - Pavelka & syn, Martin Pomfy oraz Repa Winery. Jest ciekawie!