Sobota, 16 Października, 2021     ostatnia aktualizacja 12-10-2021
 
Winnica Pod Sosnami
 
2010-03-01

"Winnica Pod sosnami” zlokalizowana jest na południowo-wschodnich peryferiach  miasta Dębica przy ul. Wielopolskiej.  Winnica leży na stoku o ekspozycji zachodniej przedzielonym lokalnym spłaszczeniem, na którym w najbliższej czasie rozpoczniemy budowę piwnicy i domku.
W centralnej części działki istnieje kilkumetrowa skarpa ze śladami po dawnej eksploatacji występujących tu skał, które wykorzystywane były w przez miejscową ludność jako budulec. W kierunku wschodnim od spłaszczenia na wysokość kilkunastu metrów wznosi się dość stromy stok, który pokryty jest widocznymi z dużej odległości konstrukcjami, na  których promienie zachodzącego słońca pochłaniają krzewy siedmiu szlachetnych odmian winorośli. Bogate w minerały łupki i piaskowce, które przykryte są warstwą gliny piaszczystej oraz ubogiej gleby stanowią podstawę, z której czerpią siły witalne krzewy winorośli.
W północno wschodniej części winnicy niemal u szczytu wzniesienia wykonaliśmy wycięcie w glebie oraz skale, które jest idealnym miejscem do rodzinnych ognisk oraz spotkań przy grillu. Miejsce to jest stworzone do odpoczynku po pracowitym dniu dla całej rodziny. Dostarcza wielu niepowtarzalnych chwil przy magicznych zachodach słońca.
Charakter tego miejsca podkreślają dwie stare sosny, które pamiętają zamierzchłe czasy i które stały się inspiracją do nazwy naszej winnicy. Spotkania „Pod sosnami” pozostawiają zawsze pozytywne wspomnienia.   

Wspólnie z mężem po ukończeniu studiów technicznych podjęliśmy własną działalność gospodarczą. Po kilku latach codziennej pracy mamy kolejną wspólną pasję jaką jest uprawa winorośli i produkcja wina. Praca na świeżym powietrzu przy pielęgnacji krzewów stanowi dla nas idealną formę odpoczynku. Produkcja szlachetnego trunku jest dla nas okazją dla spotkań ze znajomymi i miłego spędzania czasu.

Rok założenia: 2007
Typ gleby: Glina piaszczysta i glina pylasta z domieszką rumoszu. Na głębokości od 0,2-1 m pojawia się łupek i skała wapienna.
Uprawiane odmiany: Regent-100 szt, Rondo-40 szt, Acolan-100 szt, Bianka-60 szt, Seywal Blanc – 60 szt, Muscat Otonell – 55 szt, Ortega – 80 szt.

Kontakt
Elżbieta Matłok
ul. Wielopolska 228A
39-200 Dębica
tel 14-670-42-12, 516-14-81-74,
Elzbieta.Matlok@interia.eu, inst_mat@op.pl


Galeria