Sobota, 16 Października, 2021     ostatnia aktualizacja 12-10-2021
 
Winnica Wiarus
 
2010-02-17

Winoroślą i „robieniem” wina, właściciele zainteresowali się w połowie lat osiemdziesiątych, ale pierwszy rząd winorośli posadzili dopiero w roku 2000. Obecnie na sześcioarowej przydomowej działce, uprawianych jest  150 krzewów  odmian: Aurora, Bianka, Seyval Blanc, Muskat Odeski, Jutrzenka, Cascade, Rondo, a także po kilka sztuk innych odmian.
Jako, że warunki na tej działce nie są najlepsze, właściciele zdecydowali się założyć winnicę z prawdziwego zdarzenia - o wiele większą i w innym miejscu. Okazja nadeszła niespodziewanie, wiosną 2008 roku. Po zasięgnięciu opinii u Romana Myśliwca, jesienią posadzono 1050 sztuk krzewów. W kwietniu 2009 roku, dosadzonych zostało następnych 500 sztuk, a w październiku kolejne 150. Winnica położona jest w Męcince (dzielnica Jedlicza), na lekkim południowym zboczu, o nachyleniu ok. 5-7 stopni i wysokości 250 metrów n.p.m. Od południa działkę opasuje wąwóz, którym przebiega linia kolejowa Jasło-Zagórz. Zaś od strony zachodniej, przepływa 10 m niżej położona rzeka Jasiołka, a w odległości ok. 200 m od niej, rozciąga się pasmo lasu.
Kierując się radą doświadczonych kolegów, właściciele ogrodzili winnicę w obawie przed szkodami wyrządzanymi przez dziką zwierzynę. Naturalne osłony i ukształtowanie terenu jakie posiada winnica, uchroniły prawdopodobnie młode krzewy przed kilkustopniowym przymrozkiem w maju 2009 r. Do przedsięwzięcia dołączył syn i w roku 2010 planowana jest budowa niewielkiej piwnicy.
Właściciel pisze: "Zdaję sobie sprawę z trudnej drogi jaka nas czeka.  Niespodzianek związanych z naturą, kiepskim prawem i nie nadążaniem urzędów za szybkimi zmianami w tej części Europy, jak najbardziej trzeba się obawiać, ale po zainwestowaniu sporych środków i wysiłku ludzi wierzących w odrodzenie się winiarstwa w Polsce – o odwrocie nie ma mowy. Mówi się, że winiarzy winna cechować wytrwałość, skrupulatność, pracowitość, pokora, cierpliwość, pasja i optymizm. Jeżeli ci, którzy podjęli to wyzwanie, kierować się będą tymi siedmioma cnotami - o przyszłość winiarstwa możemy być spokojni."

Winnica "Wiarus" dzieli się na dwie części tj. na starą winniczkę, która znajduje się przy ulicy Grunwaldzkiej w Jedliczu oraz na nową część, która zlokalizowana jest w dzielnicy Jedlicza, Męcince, przy ulicy Jesionowej. Do winnicy można dojechać samochodem, koleją jak i autobusem.
Jeżeli wybierzecie Państwo dojazd samochodem, najlepiej trafić do Winnice Wiarus skręcając z drogi krajowej nr.28 w miejscowości Potok w stronę Jedlicza. Jeżeli jednak wybralibyście kolej, Waszą stacją docelową byłaby stacja Jedlicze-Męcinka. Alternatywnym wyjsciem byłaby podroż autobusem, jadąc z Krosna należy wybrać linię 2 ktorą dojedziemy do Męcinki.

Kontakt:
Winnica Wiarus
Barbara i Tadeusz Kruczek
ul.Grunwaldzka 18,
38-460 Jedlicze,
woj.podkarpackie
tel: 134352335, kom: 602636899
E-mail: winnica@vp.pl
www.wiarus.cal.pl

(zdjęcia: Winnica Wiarus)