Sobota, 16 Października, 2021     ostatnia aktualizacja 12-10-2021
 
Winnica Święty Roch
 
2009-03-31

Winnica Święty Roch” w Rzeszowie, założona w 2002 roku ma powierzchnię 0,50 hektara.
Właściciel z zawodu i wykształcenia jest dziennikarzem. Pracował w redakcjach: „Dziennika Obywatelskiego A-Z”, „Nowin” i „Super Nowości” (jako redaktor naczelny). Od dwóch lat zajmuje się praktycznie wyłącznie rozwojem winnicy. Winiarstwem zaraził go Roman Myśliwiec (notabene w trakcie tworzenia artykułu właśnie o „Winnicy Golesz”  w Jaśle). Ponieważ winnica po przyłączeniu Słociny do Rzeszowa większej powierzchni jak 2 ha, raczej nie osiągnie (ze względu na ceny gruntu), Marek Tomczyk ma nadzieję, że jej wyjątkowe usytuowanie i przepiękne widoki na dolinę Chmielnika pozwolą mu na w miarę przyzwoite zyski. Góra Św. Rocha należy bowiem do najbardziej atrakcyjnych miejsc w Rzeszowie.
Marek Tomczyk należy do Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia. Odbył szkolenia w programie "Winnice Podkarpacia" oraz szkolenie w Niemczech (winnice Doliny Mozeli) oraz kurs winiarski w Szkole Winiarskiej w Sielberbergu (Austria).
"Winnica Święty Roch" - jako jedyna na terenie Rzeszowa - planowana jest jako gospodarstwo agroturystyczne. Wytwarzane wino w przyszłości będzie przeznaczone na sprzedaż. Wina jakościowe, dzięki wyjątkowemu usytuowaniu winnicy powinny powstawać z takich odmian jak Hibernal, Muscat i Ortega.
Winnica ulokowana jest na południowo-zachodnim zboczu góry Św. Rocha. Osłonięta od północy lasem i zboczem, ma nachylenie ok. 25 stopni, znajduje się około 250 metrów nad poziomem morza. Dominuje tu gleba gliniasta. Uprawiane odmiany to: Hibernal, Jutrzenka, Muscat, Seyval Blanc, Bianca, Sibera, Ortega, Regent, Rondo, Leon Milot, Wiszniewyj Rannyj  
Piwnica zagłębiona w ziemi na około 1.5 metra o powierzchni ok. 40 metrów kwadratowych, do tego pomieszczenie gospodarcze przystosowane do wytwarzania wina o powierzchni 25 metrów kwadratowych. Piwnica jest wyposażona w kanalizację, bieżącą wodę i prąd. Osypana ziemią na około 2 metry nad powierzchnią gruntu.

Podczas III Konwentu Polskich Winiarzy uwagę zwróciło zgłoszone z tej winnicy wino,
Hibernal 2007. Notkę znajdziesz tutaj.   

Kontakt:
Winnica Święty Roch
Marek Tomczyk
ul. Ks. A. Podgórskiego 32
Rzeszów-Słocina 35-330
woj. podkarpackie
e-mail: blackparty@interia.plKomentarze

Elżbieta Charytoniuk - 2016-08-15 07:28:45