Czwartek, 02 Kwietnia, 2020     ostatnia aktualizacja 02-04-2020
 
Odeszła jedna z legend Piemontu
 
2009-02-23

Teobaldo Cappellano - znany w świecie wina ekscentryk i producent z Barolo zmarł w ostatni weekend w szpitalu w Albie. Miał 65 lat.

Cappellano uchodził za jednego z nielicznych już w Piemoncie, prawdziwych tradycjonalistów produkcji barolo. Jego wina były kontrowersyjne, wzbudzały dyskusje wśród dziennikarzy i konsumentów, uchodziły za nieco nieokrzesane i rustykalne, będące wyrazem ewidentnego przywiązania do naturalnych metod winifikacji i enologicznych tradycji regionu. Warto wspomnieć, że jeden z przodków Teobaldo - Giuseppe Cappellano był farmaceutą w Serralunga d’Alba, któremu przypisuje się wynalezienie Barolo chinato.
Teobaldo był z kolei jednym z pionierów, założycieli i przez jakiś czas przewodniczącym ruchu Vini Veri promującemu organiczne i biodynamiczne wina.
Głośno zrobiło się o nim, gdy otwarcie potępił wszechobecne stosowanie systemu punktacji do oceny win, który jego zdaniem mocno podzielił społeczeństwo winiarskie barolo. Wedle niektórych relacji Teobaldo odmawiał przyjmowania dziennikarzy w swej posiadłości, jeśli ci planowali poddać jego wina punktowej ocenie.
Cappellano był twardym tradycjonalistą jak ognia wystrzegającym się „nowoczesnych” beczek typu barrique. Produkował niewielkie ilości barolo, włączając słynne Otin Fiorin, które pochodziło z krzewów nieszczepionych na podkładkach amerykańskich. Wedle filozofii Capellano miało ono pokazywać stylistykę win barolo sprzed czasów ataku filoksery na piemonckie winnice.
Jednym z ostatnich wystąpień Capellano był udział w debacie poświęconej winom Brunello, zorganizowanej przez Franco Ziliani’ego w październiku 2008 roku. Capellano stanął wtedy w  jednoznacznej pozycji obrońcy tradycyjnego stylu tego wina (w czystym wydaniu sangiovese), przeciwnie niż występujący w debacie enolog z Banfi - Ezio Rivello, który optował za legalnym wprowadzeniem do produkcji międzynarodowych odmian winorośli.

(opr. M.K.)

Fotografia pochodzi ze strony: www.vinowire.simplicissimus.it