Czwartek, 06 Maja, 2021     ostatnia aktualizacja 04-05-2021
 
Wykładowca
 
2008-12-10

K
evin Zraly to jeden z najpopularniejszych amerykańskich wykładowców szerzących wiedzę o winie a także ceniony publicysta. W swoim czasie zarządzał winem w jednej z najwyżej położonych restauracji na świecie - nowojorskiej Windows on the World. I pewnie dalej przyczyniałby się do jej chwały, gdyby nie to, że znajdowała się ona na 107. piętrze północnej wieży World Trade Center…

Początki
Kevin Zraly samodzielnie ukształtował się jako specjalista winiarski. Nigdy nie posiadał winnicy, rodzina nie produkowała wina ani nie zajmowała się handlem nim. Swoją poważną przygodę z winem zaczął stosunkowo wcześnie – w wieku 20 lat, kiedy podjął pracę jako barman i kelner w nowojorskich restauracjach. Świat wina szybko go zafascynował - na tyle intensywnie, że przerwał nawet na rok naukę w college’u, by odbyć praktyki w kalifornijskich winnicach. Gdy skończył studia zapragnął poznać regiony najsłynniejsze – wybrał się więc do Europy, by u francuskich, włoskich czy hiszpańskich winiarzy zdobyć doświadczenie. Po powrocie do Nowego Jorku został  doradcą i sprzedawcą wina.

Okna
W 1976 roku został sommelierem odpowiedzialnym za przygotowanie karty wina we właśnie powstającej, podniebnej restauracji Windows on the World  w WTC. Opiekował się piwnicą, a przez pierwsze cztery lata pracował również na sali. Restauracja szybko zyskała dobre opinie smakoszy. Zaproponowano w niej bardzo proste rozwiązanie – menu ze starannie dobranymi winami do każdej potrawy. W tym projekcie miał oczywiście swój udział Zraly, którego szybko doceniono, jako autora intrygującej karty win. On sam dalej się rozwijał – doradzał, tworzył katalogi i karty win do sklepów, barów, restauracji. Był przy tym dobrym przedsiębiorcą, zdobyta wiedza pozwalała mu umiejętnie negocjować ceny. W 1980 roku awansował - objął w Oknach kierownicze stanowisko wine directora. Restauracja biła wtedy rekordy sprzedaży wina (najlepsze wyniki w Stanach). Okna sprzedawały miesięcznie 10 tysięcy butelek wina, w ofercie było 14 tysięcy gatunków o wartości ponad milion dolarów.

Kevin - nauczyciel
W 1976 roku Zraly założył szkołę - Windows on the World Wine School. Kursy odbywały się w Oknach, w sali bankietowej. Kevin okazał się bardzo zdolnym wykładowcą, podziwiano jego praktyczność, rzeczowe podejście do tematu i ujmujący styl prowadzenia zajęć. Kursy w The Windows on the World Wine School do dziś cieszą się uznaniem. Zraly stał się gwarantem jakości i solidnego podejścia do przedmiotu. Wielu restauratorów i handlowców właśnie do niego przysyła na przeszkolenie swoich pracowników.
W 1985 roku Kevin na bazie edukacyjnych doświadczeń wydaje książkę: Complete wine course. Ukazała się ona również w Polsce w 1999 roku, pod tytułem: Wino. Pełny wykład. W roku 2009 wydało ją również wydawnictwo Explanator - była to jubileuszowa 25. edycja tej książki, poszerzonej i uzupełnionej, pt. Windows on the world. Kurs wiedzy o winie. Zdobyła wielką popularność i długo była bestsellerem na liście winiarskich książek – sprzedano do tej pory 2,5 miliona egzemplarzy. Zupełnie nowym przedsięwzięciem jest winiarski niedawno wydany przewodnik na rok 2009: Kevin Zraly`s American Wine Guide. Poza tym Kevin publikuje w tak prestiżowych pismach jak The New York Times, People Magazine, The Wall Street Journal, USA Today, GQ Magazine i Newsweek.

11 września
W 2001 roku Zraly obchodził 25 rocznicę założenia szkoły i nauczania. Ale tego roku przyszedł cios. Horror 11 września. W terrorystycznym ataku na WTC poniosło śmierć 78. z 450. pracowników Windows on the World. Zrazy miał szczęście. Przeżył.
Musiał oczywiście przenieść szkołę. Zdecydował się na Marriott Marquis Hotel na Broadwayu, gdzie ma też sklep. Mieszka – jak zawsze – w Nowym Jorku przy Woodstock Lane.
Po 11 września edycja bestsellerowej książki Zraly’ego była opatrzona informacją, że część dochodu ze sprzedaży zostanie przeznaczona na rzecz rodzin tragicznie zmarłych pracowników Okien. Nowe wydania książki ukazują się też pod nieco zmienionym tytułem: Windows on the World Complete Wine Course i zawierają dodatkowy rozdział - hołd autora złożony zmarłym. Są to wspomnienia Zraly’ego opisujące historię Okien i ludzi, którzy tam pracowali.
Po wstrząsie nastąpił powolny powrót do normalności. W tym roku nasz bohater zaczyna 32. rok swojej winiarsko-edukacyjnej działalności. Kursy szkoły ukończyło dotąd ponad 18 tysięcy słuchaczy. Jego żona, Anna Fabiano również była kiedyś uczestniczką winiarskich kursów. Oprócz tego, że Anna została uznanym ekspertem od win hiszpańskich to jest dziś również matką czwórki dzieci Kevina.
 
© Mariusz Kapczyński

Strona internetowa szkoły Kevina Zralego: www.windowsontheworldwineschool.com

Tekst ukazał się uprzednio w Czasie Wina.
 
 

Komentarze

onufry - 2010-10-13 17:30:28