Wtorek, 01 Grudnia, 2020     ostatnia aktualizacja 28-11-2020
 
O wodzie życia
 
2008-10-13

Ukazała sie kolejna książka poświęcona cenionemu na całym świecie trunkowi. Whisky. Uisge beatha - woda życia, to prawdziwie "mocna", męska księga, którą... napisała kobieta.
Książka pozwala zapoznać się z historią whisky od samych początków dziejów tego trunku aż po współczesność, zapoznać się z filozofią produkcji i dojrzewania „wody życia” Sporo tu ciekawostek i fotografii a także aneks zawierający zestawienie najlepszych marek i gatunków whisky produkowanych obecnie na świecie wraz z danymi teleadresowymi.
To, co wyróżnia tę książkę spośród innych, to zapewne postać autorki. W wyjątkowo silnie zdominowanym przez mężczyzn świecie whisky, jest Helen Arthur prawdziwą gwiazdą, znaną i cenioną kobietą zajmującą się tą tematyką. Ta książka nie jest jej pierwszą. Pozycja “The Single Malt Whisky Companion” w swoim czasie biła rekordy sprzedaży, będąc pierwszą wyjątkowo obficie ilustrowaną zilustrowaną i przystępnie napisaną książką poświęconą whisky malt. Przewodnik ten stał się prawdziwą biblią dla wielu fanów tego szlachetnego typu whisky.

Helen Arthur jest doświadczoną degustatorską i dobrze wie o czym pisze - przez 25 lat pracowała dla tak znanych marek whisky jak The Glenlivet, Highland Park, The Famous Grouse, Glendronach czy Teacher’s Highland Cream. Jest poza tym autorką licznych artykułów i degustacji whisky organizowanych na całym świecie.
Tak więc - czy punkt widzenia kobiety-degustatora whisky jest inny od męskiego? Warto sprawdzić samemu.


Helen Arthur, WHISKY. UISGE BEATHA. WODA ŻYCIA, tłum.: Elżbieta Zawadowska-Kittel, Wydawnictwo Bellona, 224 stron, cena: 53,30 zł


Mariusz Kapczyński