Czwartek, 20 Stycznia, 2022     ostatnia aktualizacja 18-01-2022
 
Winnica Jania
 
2021-07-31

Winnica Jania jest położona na terenach Ziemi Brzeskiej przy miejscowości Krzyżowice na Opolszczyźnie w sąsiedztwie rzek: Odry oraz Nysy Kłodzkiej nieopodal najstarszego drewnianego kościoła w Polsce w Krzyżowicach. Pierwsze wzmianki obiektu kultu religijnego datowane są w okres 1418 - 1428r, a kościół znajduje się na Szlaku Polichromii Brzeskich tworzonych przez artystę malarza z Burgundii na zlecenie samego księcia brzeskiego Ludwika II. Badania dendrologiczne drewna użytego do budowy kościoła opiewają na lata 1325 oraz 1326. W okolicy można zwiedzić również „Mały Wawel” czyli zamek Piastów Śląskich w Brzegu.
Wyjątkowy mikroklimat oraz podłoże gliniasto - piaszczyste, w jednym z najcieplejszych rejonów Polski pozwalają tworzyć niepowtarzalne wina.
Do winnicy można bezproblemowo dostać się drogą krajową nr 94, autostradą A4, bądź koleją.Plan na to miejsce powstał w 2013 roku – to wtedy właściciele zaczęli eksperymentować z krzewami winorośli. Na początku w małym przydomowym ogródku, a z roku na rok niezobowiązujące hobby, zaczęło przeradzać się w prawdziwą pasję do winorośli oraz samego wina. Wiodące szczepy winorośli to solaris i johanniter, a także pinot noir oraz cabernet cortis. Aktualny areał opiewa na niespełna 2 ha uprawy winorośli.

Winnicę prowadzi małżeństwo: Alicja Jania – magister ekonomii oraz Mateusz Jania – inżynier budownictwa. W 2017 roku Mateusz dodatkowo ukończył Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu uzupełniając wykształcenie kierunkowe o Technologię Winiarstwa. Właściciele z otwartością dzielą się wiedzą i służą pomocą w założeniu nawet małej przydomowej winnicy. Organizowane są różnego rodzaju warsztaty miedzy innymi z cięcia oraz prowadzenia winorośli. W ofercie znajdziemy również indywidualne jak i grupowe degustacje win.Dla właścicieli pełnych pasji ta winnica to sposób na życie oraz miejsce spotkań z najbliższymi. Sam proces produkcji wina to już pełna fantazja, brak barier w eksperymentowaniu i zabawie w tworzeniu wina.

Kontakt:
Winnica Jania
Krzyżowice 2,
49-332 Olszanka
Tel. 784 122 133
winnicajania@gmail.com
https://www.facebook.com/winnicajania