Środa, 29 Września, 2021     ostatnia aktualizacja 24-09-2021
 
Tikhari. Prosto z Gruzji
 
2021-02-18

Sarajishvili to ważny producent destylatów w Gruzji. Jego historię dokładnie opisywaliśmy już tutaj, również ocenialiśmy destylaty z wyjątkowych serii tutaj a tutaj coś z bardziej przystępnej oferty.
Choć Sarajishvili swoją pozycję od wielu lat buduje przede wszystkim na brandy – to w omawianej butelce sięgnięto po nieco inną technologię. Oto dziś pod lupę trafiła nowość - "Tikhari". Jest to pszeniczny destylat macerowany z lekko zdrewniałymi łupinami, wewnętrznymi "przegrodami" orzecha włoskiego. Czy ten kawałek orzecha ma jakąś osobną nazwę w języku polskim? Pytam, bo w gruzińskim jest stosowna nazwa, "tikhari" właśnie. Efekt w kieliszku okazuje się zaskakująco udany, złożony i ciekawy. Dystrybutorem Sarajishvili w Polsce jest firma Marani.(4+) Tikhari, Sarajishvili, Gruzja, 40%
Dystrybucja: Marani
Udało się tu uzyskać naprawdę atrakcyjną rzecz. Bo przecież nie jest to destylat gronowy, z których to brandy Sarajishvili słynie. Jak już wspominałem, jest to nalew pszenicznego destylatu na orzechowe podsuszone, lekko zdrewniałe przegródki oddzielające połówki orzecha. Całość konsekwentna, dobrze wymyślona i solidnie wykonana. Aromaty transparentne i zachęcające: jest mocna herbata, miód spadziowy, żywica, mokry tytoń, wędzonka, orzechy włoskie, karmel, dym, zioła (cynamon, kardamon) i curry. W ustach wyraziste, gładkie, miękkie i krągłe – wyczuwalne nuty miodowe, suszonych moreli, orzechów w syropie, Jest delikatnie rozgrzewające, ze słodkawą (jak dla mnie odrobinę za bardzo, ale to dość typowy dla tego producenta akcent) końcówką. Koncept wypalił a eksperymenty przyniosły ciekawy efekt. Destylat zaskakująco niesie sporo rejestrów typowych dla brandy. Finisz wytrawny, lekko taniczny, niezbyt rozłożysty, ale atrakcyjny. Ładna etykieta, zgrabna butelka i dobra cena dopełniają obrazu całości.
Cena: 45,00 (za butelkę 0,5 l.)


Mariusz Kap©zyński

Punktacja:
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobrze, alkohol dużej klasy
(4) - dobrze, interesująco
(3) - przyzwoicie
(2) - słabo
(1) - omijać z daleka, wyraźne wady
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”