Czwartek, 20 Stycznia, 2022     ostatnia aktualizacja 18-01-2022
 
Winnica Jantoń
 
2021-01-12

Winnica Jantoń to rodzinne, butikowe przedsięwzięcie zlokalizowane w miejscowości Wymysłów Francuski. Ambicją jest tutaj produkcja win wedle włoskiej maksymy "Piccoli produttori di Grandi Vini " czyli "Mali producenci, Wielkich Win".
Określenie Wymysłowa jako „Francuski" wywodzi się z XVIII wieku. Nazwa została nadana za sprawą markiza Stanislasa Jeana de Boufflers, syna chrzestnego samego króla Stanisława Leszczyńskiego. We Francji był on znaną osobistością. W 1784 r. został marszałkiem polnym, a w rok później gubernatorem Senegalu. W 1787 r. zasiadał w Zgromadzeniu Narodowym Francji, był także Kawalerem Maltańskim i członkiem Akademii Berlińskiej. W 1797 r. uciekając przed rewolucją francuską schronił się w Wymysłowie, który to folwark otrzymał dzięki koneksjom na dworze króla Prus. Wraz z markizem w Wymysłowie osiedliła się grupa francuskich arystokratów.Rodzinna posiadłość rodziny Jantoń obejmuje obszar 30 hektarów. Stanowi ją rezydencja, dom dla gości oraz kompleks stajenny wraz z prywatnym muzeum powozów i winiarnią. Wszystko otoczone jest winnicą (prawie 2 ha), gdzie rodzina tworzy z pasją: wina białe i różowe, wina słodkie z późnego zbioru oraz wina musujące najbardziej szlachetną metodą wtórnej fermentacji w butelkach.
Pierwsze nasadzenia winorośli zostały wykonane w 2013 r. Początkowo winnica stanowiła hobby, produkując wina wyłącznie na potrzeby rodziny i przyjaciół. Ogromna pasja oraz niemal 30 lat doświadczenia w branży winiarskiej pozwoliły Jackowi Jantoniowi należycie przygotować się do stworzenia wyjątkowego miejsca na mapie polskich winnic.Aktualnie na winnicy znajduje się 6 szczepów winorośli: riesling, seyval blanc, solaris, cabernet cortis, leon millot oraz rondo.
Całe gospodarstwo obsługuje kilka osób, które tworzą bardziej rodzinę niż przedsiębiorstwo.
Zbiory winogron, jak i większość prac w winnicy i winiarni wykonuje się ręcznie. Wszystko to odbywa się pod czujnym okiem enologa - Jolanty Majchrzak, biotechnologa, technologa winiarstwa, absolwentki Politechniki Łódzkiej, o bogatej, winiarskiej drodze zawodowej oraz wieloletniego współpracownika Polskiej Rady Winiarstwa. Nieodłącznym towarzyszem wszystkich prac polowych, jest również pies Ben, także członek naszej rodziny. 
W ofercie winiarni znajdują się:
- wina spokojne białe i różowe spokojne,
- wina naturalnie słodkie z późnego zbioru,
- oraz wina musujące najbardziej szlachetną metodą wtórnej fermentacji w butelkach.

Nagrody i Wyróżnienia:
- Dom Jantoń Solaris Late Harvest 2019 – Top Gold na konkursie International PIWI Wine Award 2020, z oceną 96/100, Złoty Medal ENOEXPO 2020, z oceną 91,5/100
- Dom Jantoń Cabernet Cortis 2019 – Top Gold na konkursie International PIWI Wine Award 2020, z oceną 96/100
- Dom Jantoń Blanc de Blanc – Wyróżnienie (Recommended) w konkursie International PIWI Wine Award 2020, z oceną 81/100

Oferta enoturystyczna:
Sprzedaż win na miejscu oraz sprzedaż wysyłkowa
Szkolenia i warsztaty
Grupowe, zorganizowane degustacje win
Zwiedzanie winnicy, winiarni oraz muzeum zabytkowych powozów

Kontakt:
Jantoń Spółka z o. o.
Wymysłów Francuski 3
95-082 Dobroń
biuro@winnicajanton.pl
tel. +48 880 539 390

https://winnicajanton.pl
https://www.facebook.com/Winnica.Janton
https://www.instagram.com/winnicajanton/
 
GPS:
51°40`00.5"N
19°15`50.6"E