Poniedziałek, 17 Stycznia, 2022     ostatnia aktualizacja 17-01-2022
 
Winnica Dwa Wzgórza - ocena win
 
2020-09-20


Winnica Dwa Wzgórza ulokowana w Modliborzycach na granicy Kotliny Sandomierskiej, Wyżyny Lubelskiej i Roztocza. Pierwsze winogrona posadzono w 2015 roku na powierzchni 60 arów, do dziś w skład winnicy wchodzą działki o łącznej wielkości niemal 2 hektarów na których posadzone jest około 7500 krzewów winorośli.
Wina z Winnicy Dwa Wzgórza są przystępne, o zgrabnej owocowości, przyjemne w piciu. Jest to winnica, która niedawno pojawiła się na rynku i z pewnością dopiero buduje swoją tożsamość.


W Winnicy Dwa Wzgórza

Na uwagę zasługuje zamykanie win na zakrętkę, co jest praktyczne, wygodne, lecz w Polsce jeszcze niepopularne. Skoro o estetyce zamknięcia mowa - przydałoby się w przyszłości popracować nad etykietami. Widoczne na nich dwa - bardziej górskie szczyty, niż wzgórza - ani nie nawiązują do rzeczywistego wyglądu winnicy, ani zwyczajnie nie cieszą oka grafiką i wykończeniem całości.

Wszystkie wina sprzedawane na miejscu, w winnicy mają taką samą cenę - 60,00 zł.

Kontakt:
Winnica "Dwa Wzgórza"
Ul. Błotna 8
23-310 Modliborzyce
Tel: 784947179, 784947114
e-mail:
winnica@dwawzgorza.pl
(4) Flavo 209, Winnica Dwa Wzgórza, lubelskie, Polska, 14%

Wino skomponowane z odmian seyval blanc i bianca. Są tu nuty jabłkowe, białej porzeczki, agrestu, pestek grejpfrutowych oraz suszonych ziół. W ustach wino jest przyjemne, wytrawne, chociaż w strukturze dość łagdne i miękkie, z delikatną kwasowością i cytrusowym rejestrem oraz miękką, „ciepłą” alkoholową końcówką. Może się spodobać, zwłaszcza początkującym i ceniącym łagodne, bezpieczne smaki.
(4) Alba 2019, Winnica Dwa Wzgórza, lubelskie, Polska, 13%
W aromatach dojrzałe i owocowe rejestry. Jest szarlotka, przejrzały agrest, pestki jabłkowe, skórka z grejpfruta. Całość dość miękka, opisana jako wytrawna, ale odniosłem wrażenie, że jest tu jednak delikatnie wyczuwalny resztkowy cukier. Sporo tu materii owocu, całość stateczna i przyjemna. Jako zadeklarowany kwasolub chciałbym tu może jeszcze wyższej kwasowości, świeższego owocowego twista, ale nie chcę za bardzo psioczyć, nie jest wszak źle - świeżość jest zachowana, jest cytrusowy sznyt oraz lekko ziołowy finisz.
(4) Argentum 2019, Winnica Dwa Wzgórza, lubelskie, Polska, 13%
Opisane jako „wino szare”, wytrawne. Barwa jest malinowa, dość mocno nasycona i, na moje oko, winu bliżej do klasycznego clareta niż wina szarego. No, ale o kolory najcięższych bitew nie będę tu toczył. Znajdziemy tu aromaty malin, dżemu truskawkowego, owoców dzikiej róży, soku z granatu. W ustach mimo deklaracji wytrawności, jest dość miękko i wydaje mi się, że materia wina jest lekko ogładzona resztkowym cukrem. W tle marmolada, pączek z nadzieniem różanym, suszona żurawina, czerwona porzeczka i trochę czerwonego pieprzu. Wino gładkie, łatwo czytelne, o dobrym potencjale komercyjnym.
(4-) Griseo 2019, Winnica Dwa Wzgórza, lubelskie, Polska, 12,5%

Wino również skategoryzowane jako szare. Użyto tch samych odmian co w Argentum, jednak do fermentacji zastosowano inne rodzaje drożdży, uzyskano nieco inną zawartość alkoholu. Wino ma podobna strukturę - miękkiej, dojrzałej owocowości. Dominują maliny, powidła, kompot z wiśni, pestki granatu, dojrzałe jabłka. W tle wiśniowe pestki, suszone zioła. Przystępne, łatwo pijalne.Mariusz Kap©zyński


Punktacja:
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) - dobre, interesujące wino
(3) - przyzwoite
(2) - słabe
(1) - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”