Poniedziałek, 17 Stycznia, 2022     ostatnia aktualizacja 17-01-2022
 
Poznajcie Ancymona!
 
2020-08-06

Ładna nazwa dla nieoczywistego wina. Słowniki synonimów podpowiadają, że ancymon to: zbereźnik, figlarz, żartowniś, psotnik, drań, urwis, łotrzyk, nicpoń, wisus, obwieś, hultaj, łobuz, ladaco, łobuziak, łajdaczyna, łajdus, wesołek, urwipołeć, huncwot, łapserdak, swawolnik… Sporo w tych określeniach racji, bo z takim właśnie urwisem mamy tu do czynienia. To kolejne polskie wino o barwie bursztynowej, nowość w portfolio dolnośląskiej Winnicy L’Opera. Można uznać, że jest to kolejny dowód na to, że dłużej macerowane wina zyskują u nas na popularności. Nic dziwnego, polscy winiarze ciągle eksperymentują, szukają nowych wyzwań. 
Jeśli chodzi o użyte odmiany to nie kojarzę podobnego zestawienia. Wino powstało z dwóch „siostrzanych” odmian solaris i solira. Trzeba zaznaczyć, że o ile solaris cieszy się sporym powodzeniem, o tyle solira nie jest szczególnie w Polsce znana (o ile mi wiadomo tylko L’Opera ma ją w swoich uprawach). Ancymon fermentowany był na dzikich drożdżach, powstał bez dodatku siarczynów. Kontakt ze skórkami wynosił 15 dni. Powstało jedynie 531 butelek wina.(4) Ancymon 2018, Winnica L’Opera, dolnośląskie, Polska, 13%
Wino o herbacianym kolorze ze sporą zawartością owocowej materii, przeplatającymi się w aromacie i smaku nutami suszonych moreli, pestek słonecznika, jabłkowych pestek, dojrzałych gruszek, czerwonej herbaty, oraz mieszanki ziół i orientalnych przypraw. W tle swoją muzykę gra nie najgorsza kwasowość (na moje podniebienie mogłaby być nieco wyższa) i dobrze zaakcentowana goryczka. Jest w nim trochę surowości, niepokornej chropowatości. To propozycja dla poszukiwaczy ciekawostek, nowych smaków. Przydałaby się tu nieco lepsza integracja, zespolenie poszczególnych elementów, ale miłośnicy mniej typowych klimatów, lekkich freaków odnajdą się w tej stylistyce bez problemu.
Cena: ok. 80,00 zł


Mariusz Kap©zyński

Punktacja:
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) - dobre, interesujące wino
(3) - przyzwoite
(2) - słabe
(1) - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”