Poniedziałek, 17 Stycznia, 2022     ostatnia aktualizacja 17-01-2022
 
Winnica Przybysławice - zasady przyjemności
 
2020-07-30

Jestem szczęściarzem. Mieszkając w Krakowie wiele winnic mam ulokowane niemal pod nosem. Do takiej Winnicy Przybysławice jazda rowerem zajmuje około pół godziny. Luksusowa opcja, prawda?
Winnicę tę opisywałem już tutaj, dzisiaj przyszedł czas na ocenę win.


Marcin Litwa właściciel Winnicy Przybysławice (fot. M. Kapczyński)

Wina te debiutują na polskim rynku i można powiedzieć, że było to udane wejście. Właściciel winnicy - Marcin Litwa - dobrze odrobił lekcję. Wina zrobione są dobrze, zbierają dobre opinie, mają przyzwoitą cenę, zgrabnie zaprojektowane etykiety, dobrze wpisujące się we współczesne trendy oraz (co nie jest standardem w przypadku polskich winnic) klarownie, przystępnie przygotowaną i aktualizowaną, stronę internetową. Jest dobrze. Czekam na kolejny rocznik win z Przybysławic i trzymam kciuki za powodzenie inwestycji.

A teraz sprawdźmy jak mają się sprawy pod kapslem i korkiem.

Kontakt:
Winnica Przybysławice
Marcin Litwa
ul. Zamkowa 28
32-088 Przybysławice
info@winnicaprzybyslawice.pl
tel. 502 450 092
(5-) Pet Nat 2019, Winnica Przybysławice, Małopolska, Polska, 12%
Spora frajda z picia tych bąbelków. To seyval blanc zamieniony na sympatycznego i smacznego pet-nata. Wino ma dobrą pienistość, apetyczną, pełną owocowości materię i mętność. Wyczuć można było jabłka, gruszki, owoce cytrusowe (limonka, cytryna, grejpfrut), świeżo wyciśnięty gronowy moszcz), trochę ziół. Butelka hojnie oddała wszystko, co smakowity pet-nat mieć powinien - świeżość, przyjemną owocową materię, obfite bąbelki i lekko pestkowe tło. Całość była świeża, kwasowa, w kieliszki prezentująca się z wigorem. Idealna propozycja na lato. Szkoda, że zapasy wina szybko się skończyły.
Cena: 45,00 zł(4+) Rose 2019 „wine not”, Winnica Przybysławice, Małopolska, Polska, 12,5%
Róż wykonany na bazie odmian rondo i regent. Aromaty i smaki są „szczupłe”, wesołe i żywe. Wino prezentuje się świeżo i z werwą. Wyczujemy aromaty i smaki czerwonej porzeczki, rabarbaru, żurawiny, ale też jogurtu z owocami leśnymi i bezy. W tle owoc granatu, truskawki i sok poziomkowy. Tę miłą podniebieniu materię podbija przyjemna, owocowa kwaskowatość oraz  delikatna pieprzność. Poukładane i dobrze sprofilowane stylistycznie rose.
Cena: 45,00 zł
(3+) Solaris 2019 „It`s all in your bottle”, Winnica Przybysławice, Małopolska, Polska, 14%
100% solarisa niesie typowe dla tej odmiany rejestry: białą porzeczkę, papierówki, szparagi, niedojrzałe truskawki. Wino jest miękkie, gładkie i ciepłe alkoholem - stąd pewnie bierze się wrażenie, że wino ma lekki cukier resztkowy (a tak naprawdę jest go 1g). Wino wypada dość lekko, gładko, ale trochę brak mu „prądu”, energii, którą mają inne wina tego producenta. W tle lekka chropawość, pieprzność, grejpfrutowa goryczka, alkohol. Przydałby się więcej świeżości i lepszy balans.
Cena: 45,00 zł(4+) Hibernal 2019, Winnica Przybysławice, Małopolska, Polska, 12,5%
Zgrabny i bardzo charakterny hibernal. Jest jabłko, gruszka, morele, niedojrzały agrest, biała porzeczka, cytryna. Niemal wzorcowa ekspresja hibernala jako odmiany - o nieco gęstej fakturze, porzeczkowego (biała porzeczka, liście porzeczki), z akcentem niedojrzałej truskwki, białego pieprzu, ziaren słonecznika i kolendry. W tle lekka korzenność (biały pieprz) i lekka, pestkowa goryczka. Fajne wino.
Cena: 45,00 zł(5-) Johanniter „True epic” 2019, Winnica Przybysławice, Małopolska, Polska, 12,5%
Wino o bardzo delikatnym zabarwieniu, żwawe, prezentujące się z nerwem. Aromaty: syrop z kwiatów czarnego bzu, liść i owoce białej porzeczki, niedojrzały agrest i truskawki, szparagi, pietruszka. W smaku kwasowe, żywe. Wypada lekko, jest nawet nieco chude, by nie rzec - kościste, w pełni transparentne, z delikatnie słonawym, niby mineralnym tłem. W tle niedojrzała papierówka, biała porzeczka, liście agrestu. Wszystko czyste, przyjemne i potokowo krystaliczne. A jeśli lato i upalne długie dni, to jest to jedna z butelek, które chcecie mieć pod ręką. Wierzcie mi.
Cena: 45,00 zł


Mariusz Kap©zyński


Punktacja:
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) - dobre, interesujące wino
(3) - przyzwoite
(2) - słabe
(1) - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”