Poniedziałek, 17 Stycznia, 2022     ostatnia aktualizacja 17-01-2022
 
Novak z Mołdawii i inne smaczki
 
2020-07-29

Dziś chciałbym zaprezentować Państwu kilka ciekawych win z oferty warszawskiego importera Muratori II, prowadzonego przez Kacpra Sztetnera. Importer skupiony jest na winach z Mołdawii, ale do oferty wprowdził też, np. wina z Gruzji.
Kacper Sztetner, z partnerką Niką Lazar prowadzą również rodzinną winiarnię w Mołdawii - Pascani (Pascani to mała miejscowość w południowo-zachodniej Mołdawii w pobliżu miasta Cahul). Wina te oceniałem tutaj. Poza tym na warszawskiej Pradze Kacper z Niką otworzyli "Verandę - Mołdawska Kuchnia & Wino". Miejsce łączy w sobie winebar, sklep z winami i restaurację. Znajduje się przy ulicy Białostockiej 36 (róg Nieporęckiej). Jeśli chcecie poczuć prawdziwie mołdawskie i rumuńskie klimaty powinniście się tam koniecznie udać.W opisanych poniżej winach ciekawym tropem są butelki z portfolio Andrieja Nowaka, bardzo ciekawego winiarza działającego w południowej Mołdawii. Wydaje się to bardzo dobrze importersko trafiona winiarnia i dobrze, że znalazła się na polskim rynku. Novak trzyma dobry poziom, sięga po odmiany międzynarodowe, ale też lokalne odmiany, nie boi się eksperymentów. Mam nadzieję, że kolejne roczniki od tego producenta będą dostępne regularnie. Rodzina Novaków nowy rozdział swoich winiarskich tradycji zaczęła w 2004 roku - uruchomiono wtedy winiarnię, w miejscowości Tartaul. Uprawia się merlot, cabernet sauvignon, chardonnay, malbec, jak i tradycyjne odmiany regionalne rara neagra, feteasca regala i inne. Warto odnotować zainicjowane przez Novaka odrodzenie niektórych odmian, takich jak alb de onitcani czy floricica, które eksperci uznali za wymarłe.

Kontakt:
Veranda Mołdawska kuchnia & Wino
tel: 734 682 659 (Kacper Sztetner)
kontakt@muratori.com.pl

(4+) Sauvignon blanc 2018, Andriej Novak, Valui lui Traian, Mołdawia 12,5%
Importer: Muratori II
Wino zachęcające, o przyjemnych, owocowych rejestrach. W aromatach i smaku niesie obfitość nut świeżych owoców tropikalnych (limonki, grejpfruta, świeżego mango, melona, trawy cytrynowej) a także agrestu, białej porzeczki, świeżo skrojonego ogórka i zielonego pieprzu. Materia jest świeża i sprężysta, wino ma dobrą kwasowość i żywy charakter. Jest przyjemne, czytelne, łatwe w interpretacji. Stylistycznie przypominać może nieco ostre, szparagowo-agrestowe wydania sauvignon blanc z Nowej Zelandii, ale podkreślić trzeba, że zachowuje własny, indywidualny rys. Bardzo solidna robota, wino warte spróbowania.
Cena: 45,00 zł
(4+) Alb de Onitcani & rcatiteli 2018, Andrei Novak, Valui lui Traian, Mołdawia, 14,5%
Importer: Muratori II
Połączenie dwóch "wschodnich", ciekawych odmian dało tu wino kwasowe, lekko korzenne, na swój sposób zwiewne i... zwyczajnie zachęcające do napełnienia kolejnego kieliszka. Wszystko jest tu utrzymane w świeżości i kwasowym orzeźwiającym pionie, nawet wysoki alkohol ładnie się tutaj wpasowuje w strukturę wina. Zaznaczają się owoce - gruszka, dojrzała cytryna, papierówka, agrest. W finiszu ma ono lekko pieprzny, pestkowy i owocowo-skórkowy smak. Zgrabne.
Cena: 49,00 zł
(5-) Alb de Onitcani Classic 2018, Andrei Novak, Valui lui Traian, Mołdawia, 13,5%
Importer: Muratori II
Lokalna odmiana alb de onitcani, za sprawą Novaka z przytupem weszła na mołdawski rynek w 2017 roku. Wino z kolejnego rocznika potwierdza potencjał - jest niebanalne i zachęcające. Niesie nuty owocowe (jabłko, agrest, biała porzeczka, mirabelki), są też akcenty woskowe, pestki słonecznika, oliwki, zielony pieprz, pestki jabłkowe i grejpfrutowe, siano, migdały. Ma przyjemne podbicie ziołowe oraz - i to jest to, co podoba mi najbardziej – subtelna gra między świeżością limonkowego owocu, mieszanką świeżych oraz suszonych ziół. Niebanalne, fajnie ułożone wino. Powinniście je poznać.
Cena: 45,00 zł
(4) Impresario Saperavi 2018, Aromint, Mołdawia, 13,5%
Importer: Muratori II
Jest to raczej lżejsze, owocowe wydanie saperavi, choć - przyznajmy to uczciwie - nie brak mu charakteru. W aromatach i smakach wiśnie z pestką, jeżyny, aronia, trochę czarnej porzeczki i jagód. W tle pojawia się delikatna nuta dymna, ziemista, kawowa i pieprzna. W tle żołędzie, opadłe liście, pieczone kasztany i tytoń. Przystępne i czytelne wino. To całkiem przyzwoity impresario mołdawskich wydań saperavi.
Cena: 39,00 zł
(5-) Sansara cabernet, Aromint, Mołdawia, 13,5%
Importer: Muratori II
Smakowity kąsek. Atrakcyjny cabernet sauvignon z Mołdawii. Spędził 24 miesiące w beczkach z francuskiego dębu. Ciężka butelka, intrygująca nazwa i, zapadająca w pamięć, dopracowana etykieta. Kto już na starcie podejrzewa, że oto dostajemy ciężki, nudny ładunek sztucznie wykoncypowanego „super wina”, zawiedzie się. I bardzo dobrze – wino jest bowiem wyraziste, intensywne, ale nie męczące, nie atakujące podniebienia przejrzałym owocem, konfiturowym stylem. W tym kontekście klasyczne 13,5% alkoholu też dobrze wpływa na jego styl. Wyczujemy bogate rejestry aromatu i smaku. Jest soczystość, przyjemny, dojrzały (lecz świeży) owoc, dobrą kwasowość i dotarte taniny. Wyłapiecie czereśnie pomieszane z wiśniami, czarną porzeczkę, lekko podwędzoną śliwkę, pestki, starą skórę, orientalne przyprawy. W tle zioła mech, ściółka i trochę curry. Dobra i konsekwentna realizacja. Wszystko daje tu dużo frajdy. Wiecie co robić.
Cena: 85,00 zł


Mariusz Kap©zyński

Punktacja:
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) - dobre, interesujące wino
(3) - przyzwoite
(2) - słabe
(1) - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”