Wtorek, 18 Stycznia, 2022     ostatnia aktualizacja 17-01-2022
 
Winnica Witanowice - rockowo
 
2020-06-13

Wina z Winnicy Witanowice gościły na łamach Vinisfery nie raz (np. tutaj, tutaj i tutaj). Dziś przedstawiamy wina z rocznika 2019.
Trzeba przyznać, że właściciel winnicy - Marcin Pierożyński - z jednej strony trzyma się obranego kursu (stylistyka win), z drugiej - wprowadza zmiany (świat ujrzały nowe "rockandrolowe" i "filmowe" nazwy i etykiety win oraz... nakrętki!).


Wina z Witanowic to wina nienachalnego konkretu, dobrej owocowej ekspresji i treści. Białe, dłużej macerowane, mają więcej pestkowych, korzenno-pieprznych nut i oleistości faktury. W czerwonych z kolei może podobać się fakt, że nie są zbyt ociężałe oraz to, że z umiarem i wyczuciem zastosowano dojrzewanie w beczkach.


* Podane ceny detaliczne, sklepowe.

Kontakt, zamówienia dla firm posiadających zezwolenie na obrót hurtowy:
mp@hybridium.pl 
tel.: 501 434 554
(4+) White Lie 2019, Winnica Witanowice, Maołopolska, Polska, 11,5%
Hibernal. 48h maceracji miazgi, fermentacja i leżakowanie w kadziach stalowych. Leżakowanie: 3 miesiące w barrique z dębu węgierskiego. Czy jest tu jakiś zwód, unik, kłamstwo, jak pozornie sugerowałby etykieta? W żadnym razie. Otrzymujemy przystępne, smaczne i czytelne wino. W aromatach i smakach dominują papierówki, pestki słonecznika, orzechy laskowe, masło, siano, suche liście, grejpfrut, przejrzała cytryna, rumianek. Jest lekko korzenne (biały pieprz, siano), dobrze użyto beczki. Całość krągła, konkretna i transparentna.
Cena: 30,00 zł(4-) White Stripe, Winnica Witanowice, Maołopolska, Polska, 11,5%
70% solaris, 30% bianca. Dojrzewanie tylko w zbiornikach ze stali nierdzewnej. Można powiedzieć, że wino w nieco podobnym charakterze, stylu, jak powyższe, jest jednak z pewnością lżejsze, mniej pieprzne (wynika to zapewne z braku użycia beczki). Jednak mimo, że wypada dość lekko, to jest całkiem krzepkie. Dominują tu rejestry papierówek, suszonych kwiatów, ziół (rumianek, napar z lipy, kwiatostan ligustru). Faktura jest dość miękka, wino nieco wypada maślano-drożdżówkowo, ale i kwasowo, ma też lekko pestkową końcówkę.
Cena: 30,00 zł
(4+) Różowa Pantera 2019, Winnica Witanowice, Polska, 12,5%
Rose. Regent delikatnie tłoczony wraz z szypułkami, fermentacja i leżakowanie w kadziach stalowych. Kolor malinowy. Aromaty jabłkowych pestek, jabłek malinówek, poziomek, malin ze śmietaną, czerwonego pieprzu, pestek granatu. Wino jest postawne, z charakterem, nie jest to jakaś lekka różowo-landrynkowa wydmuszka, tu znać konkret aromatu, owocu, struktury. W pełni wytrawne, przyzwoicie kwasowe, wypada konkretnie, z nerwem. Charakter wina jest przede wszystkim oparty o owocową materię, ma też lekko pieprzne i delikatnie rozgrzewające podbicie.
Cena: 30,00 zł
(4) Purple rain 2019, Winnica Witanowice, Polska, 12,5%
Regent. Fermentacja w kadziach stalowych, dojrzewanie 50% wina przez rok w nowych beczkach z dębu węgierskiego. Wino o przyzwoitej owocowości i (jeszcze?) nieco dzikim, nieokrzesanym charakterze. Wyczujemy wiśnie, wędzoną śliwkę, aronię, żołędzie, pestki, mieszankę warzyw, piwnicę, jagody, ściółkę, starą derkę, ziemię. Wino trochę surowe, goryczkowe, o zadziornej, chropawej końcówce. Czas, dojrzewanie będą mu z pewnością sprzyjać.
Cena: 30,00 zł
(4+) Crimson King 2019, Winnica Witanowice, Polska, 12,5%
Rondo. 50% wina przez rok dojrzewało w nowych beczkach z dębu węgierskiego. Ten "szkarłatny król" jest intensywny, gęsty - widać to chociażby po samym kolorze. W aromatach dominują nuty dymne, pieczyste, wędzarnicze, są wiśnie w likierze, nalewka jeżynowa, aronia. No i znowu znać kulturalnie użytą beczkę (warzywa, seler, kawa, spalone drewno). Wino zgrabne, dojrzałe, z całkiem nieźle dotartymi taninami. Sporo frajdy. Przy tym wszystkim spory w nim potencjał dojrzewania.
Cena: 30,00 zł


Mariusz Kap©zyński

Punktacja:
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) - dobre, interesujące wino
(3) - przyzwoite
(2) - słabe
(1) - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”