Czwartek, 21 Października, 2021     ostatnia aktualizacja 20-10-2021
 
Z szablą na primitivo
 
2020-04-16

Przedstawiamy dwie serie win - z Włoch i Francji (Apulia i Chablis) z oferty Sobiesław Zasada Import Win.

Zaczynamy Chablis. Domaine Jean Dauvissat Père & Fils działa na 22 hektarach, ich winnice (53 parcele) znajdują się w apelacjach Petit-Chablis, Chablis i oraz pięciu sklasyfikowanych jako Chablis Premier Cru (np. 1-er Cru Fourchaume). W winiarni działa Jean Dauvissat z dwoma synami.


Winnice Domaine Jean Dauvissat Père & Fils

Do poważnej rewolucji w posiadłości przyczynił się głównie Fabien Dauvissat - syn Jeana dokonał radykalnych zmian w podejściu do uprawy i produkcji chablis. Jego ojciec był przede wszystkim winogrodnikiem, sprzedawał większość zebranych owoców dużym producentom. Fabien postawił na produkcję jakościowego wina i organiczne prowadzenie winnic (od 2018 roku wprowadza się metody biodynamiki). Fabien wpłynął również na stylistykę wina w posiadłości, np. fermentując wina na dzikich drożdżach oraz odchodząc od intensywnego użycia dębu - w Dauvissat w ogóle nie używa się nowych beczek, w użyciu są stare, duże 500-litrowe.
(4+) Chablis 2018, Domaine Jean Dauvissat, AC Chablis, Francja, 12,5%
Importer: Sobiesław Zasada Import Win
Wino wyważone i apetyczne. Łączy świeżość i pewną atrakcyjną stateczność wyrażającą się eleganckim umiarem w ekspresji, łagodnością. Znajdziemy tu rejestry świeżych mirabelek i białej porzeczki, ale też dojrzałych późnojesiennych jabłek, białego pieprzu, grejpfrutowych pestek. W ustach dodatkowo wyczujemy świeżą gruszkę, opadłe liście, siano, seler naciowy, szałwię i polne kwiaty. Wino zgrabne, o przyjemnej owocowej treści i lekko oleistej fakturze.
cena: 109,00 zł
(4+) Chablis Heritage 2015, Domaine Jean Dauvissat, AC Chablis, Francja, 12,5%
Importer: Sobiesław Zasada Import Win
Jest to wino lekko maślane, gęstwe, wyczuwalne są orzechy laskowe, tłusta śmietana, świeżo upieczone bułki, skórka chleba, biały pieprz i jabłkowe pestki. W ustach podbite akcentami rumianku, suszonych ziół, naparu z kwiatów lipy. Jest tu łatwo wyczuwalna, smakowita pieprzno-pestkowa kombinacja wparta na owocowych nutach jabłka i gruszki. Ma to wszystko sens, zwłaszcza jak poświęcimy winu dłuższą chwilę. Odwdzięczy się.
Cena: 119,00 zł(5-) Chablis „Claire” 2016, Domaine Jean Dauvissat, AC Chablis, Francja, 12,5%
Importer: Sobiesław Zasada Import Win
Fajne, atrakcyjne i przyjemnie przenikające się nuty gruszek, wosku, zapałek, liści, rumianku, kwiatów lipy, papierówki z syropu - wszystko intensywnie wyczuwalne jest również w ustach. Wino jest stateczne, o dobrze wygładzonym profilu - niemal jedwabistej fakturze, miłej podniebieniu. Całość jest wyważona - dotarta i dojrzała, ale ciągle zachowująca dobre rejestry świeżości. Delikatna korzenności i pieprzność w finiszu. Zgrabne i długie wino.
Cena: 119,00 zł
(5) Chablis „Cote de Lechet” 2015, Domaine Jean Dauvissat,  AC Premier Cru Chablis, Francja, 13%
Importer: Sobiesław Zasada Import Win
Wino ujmujące niuansem i ciekawym złożeniem. W aromatach i smakach jest bogato, obficie, ale wszystko podane jest w bardzo delikatny, wyważony sposób. Wyczujemy orzechy laskowe, siano, dzikie jabłko, gruszki, pestki słonecznika, skórkę chleba. W tle jest też masło, polne zioła, zasuszone kwiaty, grejpfrutowe pestki. W kieliszku bez wątpienia dominuje miękkość, świeżość, balans i elegancja. Wszystko utrzymane jest w ryzach. Ten gustowny minimalizm uwodzi nozdrza i podniebienie konsekwentnie eleganckim stylem. Wino jest przy tym kwasowe i świeże, z delikatnie pieprzną końcówką. Pyszności.
Cena: 139,00 zł


Z kolei włoska Masseria Cuturi, to posiadłość ulokowana w Apulii, w Alto Salento, tuż przy granicy trzech prowincji Taranto, Brindisi i Lecce. Masseria Cuturi powstała w 1881 roku, dzisiaj gospodarstwo należy do rodziny Rossi Chauvenet. Oprócz wina produkuje się oliwę, zboża, warzywa. Posiadłość posiada szeroką ofertę dla enoturystów, dla organizatorów rozmaitych wydarzeń, konferencji, uroczystości.Gospodarstwo liczy 270 hektarów rolnych upraw, w tym ponad 30 hektarów zajmują winnice obsadzone takimi, typowymi dla Apulii odmianami, jak primitivo, negramaro czy fiano.
Wina są certyfikowane jako "bio".(4+) Segreto di Bianca Fiano 2018, Masseria Cuturi, IGT Puglia, Włochy, 13,5%
Importer: Sobiesław Zasada Import Win
Odmiana fiano w przyjemnym, zachęcającym wydaniu. Wyłapiecie tu masło, świeże bułki, biały pieprz, pestki i skórki z grejpfruta, gruszkę, skórkę chleba, orzechy laskowe, rumianek. Jest też kwasowość, pieprzność, delikatna goryczka, lekka "woskowość" materii i pestkowe tło. Wszystko to wyraziste i dobrze ze sobą złożone. Wino dobre do łączenia z potrawami, np. fondue, makaronów w gęstych śmietanowych sosach czy duszonej w warzywach cielęciny.
Cena: 59,00 zł(4) Negroamaro „Zacinto” 2018, Masseria Cuturi, IGT Puglia, Włochy, 14%
Importer: Sobiesław Zasada Import Win
Myślę sobie często, że na tle uwielbianego w Polsce primitivo, apuliańskie negroamaro (oraz nero di troia) jest mocno niedocenione. A szkoda, bo nie można odmówić mu charakteru i ciekawego stylu. Tu mamy przystępny i namacalny tego dowód. W aromatach i smakach jest bardzo owocowo, są świeże wiśnie, jeżyny, aronia, dżem z owoców leśnych. Wino jest dojrzałe, pełne, z przyjemnie zaznaczonymi taninami, przyzwoitą kwasowością i pieprznością. Wypada prosto i smacznie. Nie ma tu przeciążenia, konfiturowości i idącego za nimi zmęczenia materii wina.
Cena: 59,00 zł
(4) Primitivo „Tuma” 2018, Masseria Cuturi, IGT Puglia, Włochy, 14,5%
Importer: Sobiesław Zasada Import Win
Całkiem zgrabnie poukładane primitivo, ma przystępny styl i nie jest zduszone przejrzałością owoców i dżemową manierą. Owszem, nie brak mu intensywnej, dojrzałej owocowej materii, nalewkowo-likierowych akcentów, ale nie ma w tym zbytniej przesady. Wino trzyma się w pionie, owocowość ma świeże, nie zmęczone oblicze. Zwolennicy primitivo odnajdą tu obfitość materii, soczystość i dojrzałość oraz to, co lubią najbardziej - miękkość wręcz pluszowy charakter faktury oraz dotarte taniny i likierowe ciepło alkoholu. Już chyba wyczuwacie te klimaty, co?
Cena: 59,00 zł


Mariusz Kap©zyński


Punktacja:
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) - dobre, interesujące wino
(3) - przyzwoite
(2) - słabe
(1) - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”