Niedziela, 24 Października, 2021     ostatnia aktualizacja 20-10-2021
 
Winnica Silesian. Co koń wyskoczy!
 
2020-01-17

To stosunkowo nowe wina na polskim rynku. Winnica Silesian oficjalnie zadebiutowała bowiem we wrześniu ubiegłego roku. Najważniejszym - i symbolicznym - miejscem debiutu okazał się tor wyścigów konnych w Partenicach, na którego terenach odbyła się pierwsza edycja festiwalu "Winiarze i Przyjaciele". Dlaczego miejsce było symboliczne? Ano dlatego, że prowadząca Winnicę Silesian rodzina Mazurków bardzo mocno związana jest z końmi - familia Jarosława Mazurka zajmuje sie hodowlą od kilku pokoleń. Konie zauważycie czasem nie tylko w winiarni czy winnicy, ale również na ciekawych etykietach - bardzo udanie wykorzystano tu rodzinne fotografie o tematyce hippicznej.


Rodzina Mazurków na i we właściwym miejscu. Jarosław Mazurek z córkami. Po stronie lewej - Marysia, po prawej - Sonia (fot. Wiktor Olszewski)

Winnica Silesian to 11 hektarów upraw założonych w 2016 roku w Bagieńcu (koło Jaworzyny Śląskiej). Wśród upraw: seyval blanc, riesling, roter riesling, sauvignier gris, cabernet cortis, rondo, regent. Lokalizacja winnic wydaje się obiecująca, gleby - w większości granitowe łupki - pozwalają wiele po sobie sobie obiecywać (riesling!). Z kolejnymi latami zobaczymy co i jak uda się z tych gleb "wyciągnąć".

Rodzina solennie podzieliła obowiązki. Każdy jeździec ma innego konia pod siodłem. Głowa rodu, Jarosław - opiekuje się winnicami, starsza córka - Sonia (wraz z narzeczonym - Esbenem Madsenem) w opiece ma winiarnię i wina. Młodsza - Maria, wesprze ich, bo powróciła właśnie z Australii po enologicznych kursach. Żona - Violetta dba o skomplikowane sprawy logistyczne, organizacyjne i biurowo-dokumentacyjną infrastrukturę. Jak widać, cały hipodrom jest dobrze zorganizowany.  

Pierwsze oficjalne wina są wykonane równo, konsekwentnie i z wyczuciem. Da się dość łatwo zauważyć, że stylistycznie pochodzą one z jednej - nomen omen - stajni. Wydaje się (oczywiście trudno o tym jednoznacznie przesądzać już teraz), że wina stąd będą winami konkretu: dojrzałe, ekstraktywne, o dobrej strukturze. Zobaczymy, co Mazurkowie pokażą w kolejnych rocznikach, oby podtrzymali dobry poziom pierwszego rynkowego rocznika. Czekam też na ciągle dojrzewające (słuszna decyzja!) wina czerwone.

Taki debiut ustawia Winnicę Silesian w boksach polskiego winiarstwa na dobrej pozycji - jest to przedsięwzięcie przemyślane, realizowane koherentnie i z pomysłem. Weszli na rynek solidnie przygotowani - z obmyślonymi etykietami, logo, "stylizacją" butelek, etc. Już na tym etapie można śmiało stwierdzić, że wino jest dla Mazurków prawdziwym konikiem!

Podane ceny - obowiązują na miejscu w winiarni. Dystrybutorem win w HOReCa jest JNT Group.

Kontakt:
Winnica Silesian
Bagieniec 20
58-140 Jaworzyna Śląska
e-mail: winnicasilesian@gmail.com

Profil na Facebooku
(4) Riesling 2018, Winnica Silesian, dolnośląskie, Polska, 12%
Riesling wykonany bardzo porządnie, choć z pewnością jeszcze nie płynie na pełnych żaglach. Z jednej strony mamy porządaną wyrazistą owocowość, z drugiej - lekką korzenność i pieprzność. Wino jest konkretne, niesie nuty jabłkowe, pestkowe i  cytrusowe - jest kandyzowana pomarańcza, skórki z cytryny, grejpfruta. W ustach wypada przejrzyście i kwasowo, jest bardzo delikatnie zaokrąglone (7g/l cukru). Jest to przyjemne i apetyczne wino, ale oczekiwania mam większe, czekam na jeszcze bardziej ekspresyjnego rieslinga z tego siedliska (zajmuje około 30% upraw Silesian). Tutaj z pewnością czas w butelce będzie jeszcze wsparciem dla wina.
Cena: 70,00 zł(4+) Cuvee 2018, Winnica Silesian, dolnośląskie, Polska, 12%
Podstawą kupażu jest johanniter, z dodatkiem hibernala, bianki i solarisa. Wino jest treściwe i wyraziste. Aromaty jabłkowo-pestkowo-korzenne z akcentem liści i białej porzeczki. Przyjemne i zachęcające. W ustach wyczuwa się dobrą, intensywną materię. Jest papierówka z syropu, dojrzały agrest, gruszka, a także ładne podbicie pestkami i korzeniami (gałka muszkatołowa, biały pieprz). Finisz długi, ekstraktywny. Uniwersalne i przystepne wino.
Cuvee: 60,00 zł(4) Seyval blanc 2018, Winnica Silesian, dolnośląskie, Polska, 13%
Zgrabne wino ujawiniające nieco zaskakujący, bardziej korzenny, pieprzny i "przyprawowy" styl seyvala. Ale czemu nie? Ma dobrą podstawę, to w niej właśnie ujawnia się ten zaskakujacy, bardziej korzenny fundament wina. Jest ono smaczne, charakterne, o tostowej, pestkowej, ale i lekko alkoholowej ekspresji. Jeszcze nieco surowe, szorstkawe, lekko i przyjemnie "podrapujące" podniebienie - powinno ładnie sie rozwijać. Wino jak dla mnie gastronomiczne, dobre do łączenia z jedzeniem.
Cuvee: 75,00 zł
(5-) Souvignier gris 2018, Winnica Silesian, dolnośląskie, Polska, 14,5%

Wino przyjemnie łączące w sobie lekko pikantną, ziołowo-owocową mieszankę. W aromatach i smaku znać intensywność i postawność wina. Wyczujemy jabłkowe pestki, suszone jabłka, skórki z mandarynki, imbir, gruszkę z syropu, pigwowca. Całość jest esencjonalna, wyrazista, choć nie przeciążona. W finiszu dominują akcenty lekko korzenne, delikatnie, ale stanowczo skontrowane kwasowością. Mimo 14,5% alkoholu zachowany jest balans. To kolejna dobra polska odsłona souvignier gris.
Cena: 90,00 zł
(4+) Roter riesling 2018, Winnica Silesian, dolnośląskie, Polska, 12%
Wino idące w strone win trochę dłużej macerowanych - kolor jest delikatnie łososiowy, z pomarańczowawym refleksem. Aromaty delikatne, łagodne, owocowe - skórki z mandarynki, mango, czerwonego grejpfruta, pigwowca, liście czerwonej herbaty. W ustach w pełni wytrawne, wyważone, o owocowej proweniencji. Wyczuwalna jarzębina, dzikie jabłko, imbir. Przyjemne, przyjazne w piciu wino o indywidualnym stylu. Ma ma ciekawy, niebanalny charakter, jest przy tym czytelne, wypada gładko - można nawet powiedzieć, że lekko "słodkawo". Wszyscy będą zadowoleni. Z propozycji sugerowanego na kontretykiecie połączenia z jedzeniem, podoba mi się wskazanie gołąbków w sosie pomidorowym. Wypróbujcie.
Cena: 90,00 złMariusz Kap©zyński


Punktacja:
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) - dobre, interesujące wino
(3) - przyzwoite
(2) - słabe
(1) - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”


Komentarze

Krzysiek - 2020-01-18 13:35:50