Sobota, 27 Listopada, 2021     ostatnia aktualizacja 22-11-2021
 
Trzy kroki z St. Michael-Eppan (III)
 
2020-01-05

O
to kolejna seria ocenionych win z posiadłości St. Michael-Eppan w Alto Adige. Pierwszy krok, opis win z linii Classic zapisany jest tutaj, krok drugi czyli serię specjalnych win z linii "Selection" znajdziecie tutaj. A oto trzeci (i ostatni) krok - seria win z linii "Sanct Valentin".Linia "Sanct Valentin" graficznie wyróżnia się małą grafiką posiadłości na etykiecie i kolorowym paskiem na jej spodzie oraz innym, nieco bardziej pękatym kształtem butelki. W kieliszku są to wina konkretu, jasno zdefiniowanego stylu, charakterne, ale i stylistycznie wymuskane. Jest w czem zanurzyć nos i podniebienie!

Dystrybutorem win z St. Michael-Eppan w Polsce jest Vinoteka 13.(4+) „Sanct Valentin” Gewurztraminer 2018, St. Michael-Eppan, DOC Alto Adige, Włochy, 14,5%
Imporer: Vinoteka 13
Aromaty są tu, jak przystało na tę odmianę - wyraziste i intensywne. Wyłapiemy zioła, siano, pestki jabłkowe, nuty wody różanej, ziół, liczi, mango. W ustach jest gęste, o stnowanej kwasowości i delikatnych taninach. Poza tym wyczuwalna słoma, masło, mieszanka dojrzałych i soczystych owoców tropikalnych oraz skórki i pestki grejfruta. Całość jest delikatnie dymna i lekko rozgrzewająca.
Cena: 149,00 zł
(5-) „Sanct Valentin” Sauvignion 2018, St Michael Eppan,  DOC Alto Adige, Włochy, 14%
Importer: Vinoteka 13
Solidne, gęste i aprężyste sauvignion. Masa tu siana, polnych ziół, jabłkowych pestek. Obfita owocowo-korzenna treść tego wina świetnie łączy się z finezją faktury, mineralnym rysem, wibrującą kwasowością. Wszystkie elementy tej układanki są tutaj bardzo dobrze złożone i tworzą niebagatelne, żywe i ekstraktywne wino. Całość ma lekko tłustawą, krągłą materię, lekką korzenność i pieprzność oraz słonecznikowe pestki i biały pieprz w finiszu.
Cena: 149,00 zł
(5-) „Sanct Valentin” Chardonnay 2017, St Michael Eppan,  DOC Alto Adige, Włochy, 14%
Imporer: Vinoteka 13
Skoncentrowane i dojrzałe chardonnay. W aromatach oprócz owoców (dojrzała gruszka, papierówka z syropu, pigwowiec, melon), są nuty lekko maślane, oleiste, korzenne. W ustach intensywne, gładkie, dość tłustawe. Są dojrzałe jabłka, masło, olej słonecznikowy, pestki grejpfrutowe, gałka muszkatołowa. Faktura gęsta i obita, wypełniona owocowością, ma delikatną dymność w finiszu. Idealnie sprawdzi się do królika duszonego w śmietanie czy tłustych wędzonych lub pieczonych ryb.
Cena: 145,00 zł
(5-) „Sanct Valentin” Pinot Grigio 2017, St. Michael-Eppan, DOC Alto Adige, Włochy, 14%
Importer: Vinoteka 13
Pinot grigio części winomaniaków kojarzy się z nudą, komerycjnym stylem, odmianą mało ekscytującą. Ale spróbujcie tego pinota. Ma taki styl i charakter, że - pozwólcie puścić oko! - spokojnie mógłby występować w filmach noir. Nadałby się idealnie. Jest to bowiem wino ekstraktywne, nieco przydymione, korzenno-pestkowe, "przykurzone" niczym stara książka. Przeto wyczuć można trochę pieprzu, suszonych ziół, jabłkowe pestki i całą masę skórek z owoców. Są też zaokrąglające strukturę nuty miodowe, pieprzne, propolisowe. Całość jest intensywna, skoncentrowana, ma powłóczysty, długi smak i wyraźną goryczkę. Jest to bardzo gastronomiczne wino. Wykorzystajcie to.
Cena: 145,00 zł
(5) „Sanct Valentin” Comtess passito 2017, St. Michael-Eppan, DOC Alto Adige, Włochy, 12%
Importer: Vinoteka 13
Słodkości uzyskane z podsuszanych gron. Jest to połączenie trzech szczepów: gewurztraminera, rieslinga i sauvignon blanc. Bardzo udany odmianowy triumwirat. Można z dużą dozą pewności przypuścić, że riesling wniósł tu tropikalną esencję owocu i kwasowość, gewurztraminer aromatyczność, nuty kwiatowo-korzenne, miodowe i różane, sauvignon zaś - sznyt kwiatowo-owocowy i lekko pestkowy. Całość, to esencja wybornej słodyczy i czarującej owocowości. Dajcie sie ponieść tej intensywności, koncentracji, aromatom. Nie pożałujecie.
Cena: 179,00 zł (butelka 375 ml)

Mariusz Kap©zyński


Punktacja:
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) - dobre, interesujące wino
(3) - przyzwoite
(2) - słabe
(1) - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”