Niedziela, 28 Listopada, 2021     ostatnia aktualizacja 22-11-2021
 
Trzy kroki z St. Michael-Eppan (II)
 
2019-09-08

Kolejne spotkanie z winami z posiadłości St. Michael-Eppan w Alto Adige. Pierwszy krok, ocena win z linii Classic zapisany jest tutaj. Czas na krok drugi czyli serię specjalnych win z linii "Selection". Z przyjemnością zapowiadam też krok trzeci, który postawimy już wkrótce.
Dystrybutorem win z St. Michael-Eppan jest Vinoteka 13.

(3+) Pinot bianco „Schulthauser” 2018, St. Michael-Eppan, DOC Alto Adige, Włochy, 14%
Importer: Vinoteka 13
Wino o ewidentnie owocowym charakterze. W aromatach dominują akcenty gruszkowe, miękkie, dojrzałe, lekko morelowe, papierówkowe i karmelowe. W ustach wino zdaje się delikatnie jabłkowo-mleczne, z lekka pobite nutą korzenną (biały pieprz). Wino zbudowane dość prosto. Jest krągłe, wygładzone, o miękkiej fakturze i wyważonej, umiarkowanej kwasowości.
Cena: 79,00 zł(4+) Riesling „Montiggl” 2018, St. Michael-Eppan, DOC Alto Adige, Włochy, 13%
Importer: Vinoteka 13
Riesling ten wypada miodowo-rumiankowo, jest dojrzałe jabłko (papierówka w syropie), świeże morele, trochę brzoskwini i nektarynek. Poza tym wyczuć można propolis i wosk. Wino jest wytrawne, kwasowe, obfite owocem, o dobrej strukturze. Daje dużo degustacyjnej frajdy i naprawdę radzę Wam, by z niej skorzystać. Jest zgrabnie, treściwie i apetycznie.
Cena: 89,00 zł
(5-) Sauvignon „Lahn” 2018, St. Michael-Eppan, DOC Alto Adige, Włochy, 13%
Importer: Vinoteka 13
Aromaty są tu dojrzałe, skoncentrowae, gęste. Dominują nuty późnojesiennego sadu - dzikich jabłek, opadłych wilgotnych liści, suchych gałęzi oraz gruszek, białego pieprzu i skórek z moreli. W ustach jest gęste, lekko woskowe, ale i mineralne. W smaku dużo owocu (jabłka, gruszki, przejrzały ananas), sporo jest też ziół, korzeni i pieprzności. Zgrabnie układające się wino, o długim, delikatnie pestkowym finiszu.
Cena: 85,00 zł
(4) Pinot noir rose 2018, St. Michael-Eppan, DOC Alto Adige, Włochy, 13,5%
Importer: Vinoteka 13
Klasyczna wręcz "różowa" propozycja. Wino delikatne, świeże i przyjemne. W aromatach i smakach typowe rejestry poziomek, truskawek, rabarbaru, czerwonej porzeczki, malinówek. Znajdziemy tu poza tym trochę nut drożdżowych i pestkowych. Wszystko jest tu prosto poukładane niczym zwrotki w dobrze napisanej piosence. Jest świeżo, owocowo, czysto i odświeżająco. W finiszu żurawina, trochę korzeni, przypraw. Całość odświeżająca, dość prosta i niezobowiązująca.
Cena: 75,00 zł
(4) De Piano 2016, St. Michael-Eppan, DOC Alto Adige, Włochy, 14,5%
Importer: Vinoteka 13
Merlot i cabernet sauvignon pokazane w przyjemnej, stosunkowo udanej i prostej kompozycji. Główna jej składową są rejestry owocowe - dobitne i wyraziste. Są jeżyny, czereśnie, aronia, czarna porzeczka, wędzone śliwki. To wino dojrzałe i dotarte, ale z lekko taniczną i garbnikową „chrypką”. W tle nuty apteczne, syrop na kaszel, karmel, alkohol, ściółka oraz chininowo-gorzka goryczka w posmaku. Łączyć z pikantnymi, podsuszanymi wędlinami.
Cena: 99,00 zł
(5-) Pinot noir reserva 2016, St. Michael-Eppan, DOC Alto Adige, Włochy, 14%

Importer: Vinoteka 13
Zgrabny pinot, zrobiony jak trzeba - na lekkich, dobrze wyważonych nutach. Są tu wyraziste echa soczystych owoców leśnych, ziół, ściółki, a także żywicy, pieprzu, suszonej papryki. W ustach ujawnia się równie bogata mieszanka owocowa, lekka pikantność chili, rejestry żołędzi, dymu, ziemi, tytoniu. Zwarte, przyjemnie ułożone i zbalansowane wino.
Cena: 109,00 zł
(5) Rosenmuskateller „Stockhammer” 2016,
St. Michael-Eppan, DOC Alto Adige, Włochy, 13%
Importer: Vinoteka 13
Niezwykła odmiana (zwana też moscato rosa del Trentino) i niesamowite słodkie wino. Niebywała wybuchowa mieszanka aromatów i smaków zamkniętych w butelce. Czegóż tu nie ma!
Nuty różane, estragonowe, rozmarynu, malin i żurawiny. W ustach świeże, esencjonalne i soczyste - suszone figi, kandyzowane owoce, sok z winogron, nalewka jarzębinowa. W tle są też rejestry ziołowe i jakiś śródziemnomorski rejestr – ziołowy, rycynowy, żywiczny, przydymiony. Wino ma swój czar, wdzięk, coś niebywale ujmującego. Świetne wino. Dla poszukiwaczy nowych smaków, ciekawostek, winnych niezwykłości – pozycja obowiązkowa.
Cena: 135,00 zł (0,375 l)


Mariusz Kap©zyński

Punktacja:
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) - dobre, interesujące wino
(3) - przyzwoite
(2) - słabe
(1) - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”Komentarze

Mario Crosta - 2019-09-08 22:26:39