Niedziela, 28 Listopada, 2021     ostatnia aktualizacja 22-11-2021
 
Solvino - ekologiczną ścieżką (II)
 
2019-07-30


Oto trzy bezpretensjonalne, smakowite i w pełni ekologiczne wina z Cooperativa Olearia Vinicola Orsogna, znajdujące się w portfolio oferty Solvino Bio. Wina od tego importera opisywaliśmy już tutaj i tutaj.
Założona w 1964 roku orzez niewielką grupę winiarzy z Abruzji, Cantina Orsogna jest obecnie spółdzielnią liczącą 500. członków, zajmującą się uprawą winorośli i oliwek. Obszar uprawianych winnic liczy w sumie 1100 hektarów, położonych na średniej wysokości 432 m.n.p.m., między stokami Parku Narodowego Majella i 15 km w linii prostej od Morza Adriatyckiego. Ta korzystna lokalizacja sprzyja pracom w zgodzie z zasadami rolnictwa ekologicznego. Obecnie 80% winnic jest tu certyfikowanych jako ekologiczne, pozostałe czekają na konwersję.
Cantina Orsogna może pochwalić się cenionym certyfikatem Demeter.

Kontakt:
Solvino Sp. z o.o.
ul. Królowej Marysieńki 19/147
02-954 Warszawa
tel.: 692 797 701
email: kontakt@solvino-bio.pl


(5-) Pinot Grigio Ramoro brut nature 2018, Orsogna, Abruzja, Włochy, 12%
Importer: Solvino Bio
Wino wyprodukowane, tzw. metodą przodków lub metodą pradawną (méthode ancestrale). Ma kolor lekko mętnego kompotu malinowego, z pomarańczowym refleksem. W ustach świeże, wytrawne, o bardzo przyjemnej owocowości (maliny, jesienne jabłka, jarzebinowa nalewka, czerwona porzeczka) i zgrabnej kwasowości. Wyczuć można od razu przyjemne, drobne bąbelki, które wytrwale i wartko pracują na podniebieniu. To pinot grigio ma wszystko, by uwieść bezpretensjonalnym stylem - prostotą, świeżością i szczerą, niewystudiowaną w enologicznym laboratorium ekspresją.
Cena: 62,00 zł
(5-) Malvasia „Clorofillae” 2017, Orsogna, IGP Terre di Chieti, Abruzzo, Włochy, 13%
Importer: Solvino Bio
Malvasia, która podobnie jak poprzednie wino, urzeka prostotą i bezpretensjonalnością. Aromaty i smaki są czyste, czytelne, pełne paradoksalnie łączących się akcentów wiosenno-jesiennych (tak!). Są jabłka, świeże gruszki, polne kwiaty, siano, zioła, opadłe liście, owczy ser, glina, rumianek, kwiat lipy, jarzębina. Wino miękkie, delikatnie pestkowe, z lekką goryczką i pieprznym podbiciem. Udana robota!
Cena: 56,00 zł
(4) „Linfae” Primitivo 2018, IGP Terre di Chieti, Abruzzo, Włochy, 13,5%
Importer: Solvino Bio
Tak jak w przypadku poprzednich win - fermentację przeprowadzono na dzikich drożdżach, wino jest bez dodatku SO2. Jest w tym primitivo sporo owocowości, jest też przy tym suchawe, lekko szorstkie. Nie ma tu ociężałości i konfiturowości tych najbardziej popularnych w Polsce wydań primitivo, ale jest też ono dość proste. Ot, prostolinijna i całkiem przyjemna odtrutka na konfiturowe wydania tej odmiany. Wyczuć można soczyste wiśnie, zioła, czerwony pieprz, suszoną paprykę, jeżyny i pieczone kasztany.
Cena: 56,00 zł


Mariusz Kap©zyński

Punktacja:
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) - dobre, interesujące wino
(3) - przyzwoite
(2) - słabe
(1) - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”