Niedziela, 28 Listopada, 2021     ostatnia aktualizacja 22-11-2021
 
Austria biało-czerwona
 
2019-07-29

Przedstawiamy kilka wina austriackich, z Burgenlandu, z oferty Sobiesław Zasada Import Win. Pierwsze z nich pochodzą z Weingut Schwarz. To winiarnia założona w 1999 roku i prowadzona przez Hansa Schwarza. Winiarz działa na 13 hektarach, w uprawie ma zarówno białe i czerwone odmiany winorośli. Znany jest ze swojego zweigelta oraz win o nazwie „Butcher”, co jest nazwą bardzo adekwatną, gdyż Hans Schwarz jest profesjonalnym mistrzem rzeźnictwa.
W 2004 roku Hans, chcąc ożywić konsumpcję prostszych win, też zaprezentował swoje pierwsze białe i czerwone wina "A Lita" o pojemności 1 litra, opisujemy je poniżej.


Burgenland, okolice Jeziora Nezyderskiego (fot. AWMB / Philipp Forstner)

Druga winiarnia to Hannes Reeh Rohstoff. To winiarnia młoda, założona w 2017 roku przez obecnego właściciela Hannes’a, który prowadzi ją wraz ze swoją siostrą Kathrin. Uprawy liczą 60 hektarów. Produkcja wynosi 500 000 butelek. Najważniejszą odmianą jest zweigelt, uprawia się też: merlot, st. laurent i cabernet sauvignon. Są też odmiany białe (20% całej produkcji): chardonnay, pinot blanc i sauvignon blanc. Wina są tu charakterne, pełne mocy.

(3+) „1 Lita Schwoaz” cuvee weiss 2017, Weingut Schwarz, Burgenland, Austria, 12%
Importer: Sobiesław Zasada Import Win
Przyjemne, proste połączenie odmian: scheurebe (34%), sauvignon blanc (33%) i chardonnay, dało wino świeże i przystępne, do niezobowiązującego popijania. W aromatach jest owocowo (papierówka, niedojrzały agest, biała porzeczka, mirabelki). Podobnie ma sie rzecz w ustach. Wino świeże i lekkie. Poza tym w tle lekkie akcenty ziół, jabłkowych pestek, skórek z mango.
Cena:  95,00 zł (but.1 litr)

(3+) „A lita1 Schwoaz” cuvee rot 2015, Weingut Schwarz, Burgenland, Austria, 13%
Importer: Sobiesław Zasada Import Win
Zweigelt. Można powiedzieć, że w zamyśle wino jak wyżej czyli "przystępne, do niezobowiązującego popijania", tyle że w czerwonym wydaniu. W aromatach i smakach wiśnia, czarna porzeczka, jeżyny, aronia. Całość lekko pieprzna i korzenna, z lekką goryczką wyraźnymi, ale nie agresywnymi taninami. Finisz lekko kawowy, dymny.
Cena: 95,00 zł (but. 1 litr)
(4) Weissburgunder 2017, Hannes Reeh Rohstoff, Burgenland, Austria, 13%
Importer: Sobiesław Zasada Import Win
Aromaty przyjemne, owocowe, czyste. Są nuty niedojrzałych białych pestek jabłkowych, grejpfruta, cytryny, papierówki, białego pieprzu. W ustach przyjemne, dość miękkie, o przystępnej – gładkiej, świeżej owocowości (jabłka, morele, mirabelki). Jest też trochę akcentów kwiatowych – lilaka, konwalii. Przyjemne, świeże wino.
Cena: 69,00 zł

(4) Merlot 2016, Hannes Reeh Rohstoff, Burgenland, Austria, 14,5%

Importer: Sobiesław Zasada Import Win
Intensywny, wyrazisty i dojrzały merlot. W aromacie wędzona śliwka, wiśnie w likierze, susz owocowy, zioła (liść laurowy, ziele angielskie). W ustach gęsty, o mocnym kręgosłupie. Wyczuć można jeżyny, skórki z wiśni i pestki. Jest też wyraźny wpływ zastosowanej beczki (spalone drewno, mokre klepki, kawa, wanilia), w której wino dojrzewało przez 14 miesięcy. Znać też dotartą taninę i suchawą ziemistość. W tle powidłowe rejestry, lekko pieprzna i śliwkowa końcówka.
Cena: 169,00 zł
(4+) Zweigelt 2016, Hannes Reeh Rohstoff, Burgenland, Austria, 14,5%

Importer: Sobiesław Zasada Import Win
Gęsty, jagodowy aromat podbity jest akcentami pieprznymi. Faktura wina w ustach prezentuje się miękko, jest to wino dojrzałe, wygładzone przez czas i dojrzewanie w beczce (12 miesięcy). Wyczuć można podsmażane śliwki, jeżynowy dżem, suszoną paprykę, pieprz. Wino jest obfite, korzenne, długie, lekko pikantne. Dobre do gulaszu z dziczyzny, pikantynch kiełbas.
Cena: 159,00 zł


Mariusz Kap©zyński

Punktacja:
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) - dobre, interesujące wino
(3) - przyzwoite
(2) - słabe
(1) - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”