Niedziela, 28 Listopada, 2021     ostatnia aktualizacja 22-11-2021
 
Trzy kroki z St. Michael-Eppan (I)
 
2019-07-25

O posiadłości St. Michael-Eppan z Alto Adige pisałem już wcześniej tutaj. Tym razem moim zamiarem jest w odcinkach opisać trzy serie win od tego świetnego producenta. Wina w portfolio St. Michael-Eppan podzielone są bowiem podzielone na trzy linie:

Classic (podstawowa, z dużym rysunkiem posiadłości na etykiecie)
Selection (jak nazwa wskazuje, wina specjalnie wyselekcjonowane, figura anioła na etykiecie)
Sanct Valentin (linia najbardziej prestiżowych win, mała grafika posiadłości na etykiecie)

Ten podział jest czytelny i na każdym swym etapie stylistycznie konsekwentny.

St Michael-Eppan

Zatem zacznijmy od linii Classic. Wina z niej są jednoodmianowe, przystępne w interpretacji, zachowujące owocowy, stosunkowo lekki charakter. Są, by tak rzec, trochę mniej wymagające od podniebienia konsumenta i jego kieszeni. Słowem - relacja ceny do jakości jest tu jak najbardziej zachowana.
Polskim importerem St. Michael-Eppan jest Vinoteka 13.
(3+) Goldmuskateller 2018, St. Michael-Eppan, DOC Alto Adige, Włochy, 13%
Importer: Vinoteka 13
Goldmuscateller, czy jak kto woli - moscato giallo, to odmiana dająca wina intensywnie i wyraziste w aromacie i smaku. Również i ten muskat dobrze wpisuję się w tę charakterystykę. Pachnie i smakuje dojrzałym, słodkim owocem (choć wino jest wytrawne) - brzoskwinią, dojrzałą gruszką, konfiturą z moreli. Są też nuty siana, miodu i suszonych ziół. Kwasowość umiarkowana, ale wystarczająca, by winu nadać świeżości. Wino czytelne, łatwe w interpretacji.
Cena: 59,00 zł
(4+) Gewurztraminer 2018, St. Michael-Eppan, DOC Alto Adige, Włochy, 13,5%
Importer: Vinoteka 13
Jeśli lubicie gewurztraminera to tu dostajecie go tutaj w bardzo klasycznej odsłonie. Jest bowiem intensywny i aromatyczny. Ma ładny, nasycony kolor. Oferuje bardzo typowe nuty wody różanej, wosku, miodu, pieczonych jabłek, przejrzałych owoców tropikalnych (liczi), korzeni. Jest też miesznka ziół (oregano, szałwia?), przypraw (pieprz, gałka muszkatołowa). W ustach treściwe, korzenno-ziołowe, lekko pieprzne, o wyczuwalnej goryczce.
Cena: 69,00 zł
(4+) Pinot blanco 2018, St. Michael-Eppan, DOC Alto Adige, Włochy, 13,5%
Importer: Vinoteka 13
Gładkie i ze wszech miar owocowe pinot blanco. Aromaty gruszki, jabłkowych pestek, polnych kwiatów, suszonych ziół. W ustach sporo owocu. Jest to wino lekko tłustawe, ma akcenty niby śmietankowe, niby maślane, lekko skontrowane kwasowością i pieprznością (biały pieprz). Wino o solidnej konstukcji, choć nie ociężałe, jest już ułożone, gotowe do picia.
Cena: 59,00 zł
(3+) Cabernet 2017, St. Michael-Eppan, DOC Alto Adige, Włochy, 13,5%
Importer: Vinoteka 13
W aromatach wiśniowe pestki, jeżyny, ściółka, ziemia, zioła, tarnina. W ustach oprócz wiśniowo-czereśniowej owocowości, sporo pirazyn - nut roślinnych, paprykowych, ziemistych, a także bakłażanowych, szypułkowych, lekko warzywnych. W tle owoce jałowca, pieprz, aronia. W finiszu trochę chropawe taniny, selerowa goryczka.
Cena: 65,00 zł(4) Pinot noir 2018, St. Michael-Eppan, DOC Alto Adige, Włochy, 13,5%
Importer: Vinoteka 13
Pinot noir o zachęcających, przyjemnych aromatach jeżyn, malin, żurawiny, z lekka podbitych nutą dymu, ściółki, pieprzu. W ustach jest to pinot owocowy, pełen soczystych nut malin, poziomek, wiśni. Jest to przyjemne, bardzo przystępne wino. W finiszu jest trochę ziemiste, suchawe. Dobrze sprawdza się z długo dojrzewającą szynka i pikantnymi kiełbaskami.
Cena: 75,00 zł

Część druga - tutaj.

Mariusz Kap©zyński

Punktacja:
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) - dobre, interesujące wino
(3) - przyzwoite
(2) - słabe
(1) - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”