Sobota, 27 Listopada, 2021     ostatnia aktualizacja 22-11-2021
 
Winnica L"Opera - echa z Wzgórz Trzebnickich
 
2019-04-30

Winnica L`Opera została założona w 2014 roku w Trzebnicy na Dolnym Śląsku. To polsko-włoski projekt. Obszar uprawy wynosi 2 ha. Odmiany: merlot, chardonnay, bronner, cabernet cortis, cabernet cantor, baron, solaris, helios, solira (ciekawość wzbudzają bronner, helios i solira - zdecydowanie rzadziej u nas uprawiane, ciekaw jestem efektów).  
Rok 2017 był dla winnicy pierwszym rocznikiem – powstalo około 4500 butelek (niepełna produkcja - z 1 ha). W roku 2018 powstało około 7500 butelek (pełna produkcja z 1 ha). W 2017 roku posadzono drugi hektar, w roku 2020 spodziewana jest pierwsza pełna produkcja z 2 ha.

W ofercie L`Opera znajdują się obcenie trzy wina. Cechuje je czystość wykonania, konsekwentny równy styl. To dobry początek. Wina z tej winiarni znalazły sie w ofercie poznańskiego importera i dystrybutora Vininova (podajemy półkowe ceny tego dystryburtora).

Kontakt:
Winnica L’Opera
Irmina Szpak
Tel: 697036868
Instagram: #winnicalopera

(4+) Sol Sol 2017, Winnica L`Opera, Trzebnica, dolnośląskie, 12,5%

Dystrybucja: Vininova
Zgrabny solaris. Wypada cytrusowo i świeżo – w aromatach jest cytryna, brzoskwinia, biała porzeczka, troszkę ziół. Wino transparentne, łatwe i przyjemne w „odczytaniu”, interpretacji. W ustach wypada przejrzyście i żwawo. Jest gruszka, biała porzeczka oraz przyjemna, nie za wysoka, kwasowość. Wszystko niesie odświeżenie, lekki nerw i zwyczajnie przyjemną podniebieniu materię. W finiszu delikatna „skórkowa" korzenność (biały pieprz). Nie jest bardzo złożone, ale daje sporo odświeżenia i degustacyjnej frajdy.
Cena: 69,00 zł
(4) „Czas na” 2017, Winnica L`Opera, Trzebnica, dolnośląskie, 12%

Dystrybucja: Vininova
Dwie odmiany - solaris i helios (raczej w polskich winnicach niespotykana). Dojrzewanie w beczkach jest wyczuwalne, na świeżej i lekkiej materii owocowej wyraźnie widać akcenty waniliowo-herbatnikowe, lekko bananowe. W ustach wyczuwalna papierówka z syropu, ananas, morele oraz orzechy laskowe, zioła, siano, jest też odrobina kwiatów lipy i rumianku. Materia ta lekko podbita jest kwasowością. Wino zrobione z technologicznym wyczuciem, umiejętnie. Całość (mimo beczki) jest niezbyt ciężka, w tle lekka korzenność i pestkowo-beczkowa goryczka. Do jedzenia, kurczak duszony w maśle, czosnku i winie, wędzony pstrąg z ziemniaczanym pure – będzie jak znalazł!
Cena: 79,00 zł
(4) Triada 2017, Winnica L`Opera, Trzebnica, dolnośląskie, Polska, 12,5%
Dystrybucja: Vininova
Odmiany: cabernet cantor, cabernet cortis, baron (ta ostatnia, znowu - bardzo rzadka w polskich winnicach...). Wino spędziło rok w beczkach. Zauważalna jest fajna, dobra jakość owocu. Są wiśnie z pestką, jeżyny, dojrzałe śliwki, liście i owoce czarnej porzeczki, żołędzie, pieczone kasztany, ziemia, lukrecja, dym, spieczony tost. Jest w nim lekka drapieżność, nuta warzywna, ziemista. Jednak powinniście mu dać czas, napowietrzyć je w dekanterze - dopiero wtedy pokaże swoje wszystkie możliwości.
Cena: 89,00 zł


Mariusz Kap©zyński


Punktacja:
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) - dobre, interesujące wino
(3) - przyzwoite
(2) - słabe
(1) - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”