Niedziela, 11 Kwietnia, 2021     ostatnia aktualizacja 02-04-2021
 
Jim Barry. Klasyczne zagranie
 
2019-04-29

Nieżyjący już Jim Barry był pionierem australijskiego przemysłu winiarskiego. Był pierwszym wykwalifikowanym winiarzem, który pracował w Clare Valley w Południowej Australii. W 1959 roku rwaz z żoną, Nancy, zbudował odnoszącą liczne sukcesy winiarnię.Obecnie na czele firmy stoi drugi syn Jima - Peter, który przejął obowiązki ojca. Peter powiększył posiadłość. Obecnie winiarnia Jim Barry to 12 winnic obejmujących 260 hektarów w dolinie Clare i 2 winnice obejmujące 35 hektarów w rejonie Coonawarra. Ciekawe są serie jednoodmianowych win z poszczególnych parcel, np. McRae Wood Shiraz powstaje na 70-hektarowej winnicy, którą Jim Barry kupił od Duncan McRae Wood w 1964 roku, wiedząc, że będzie to idealne miejsce dla shiraza najwyższej klasy (to była jego pierwsza winnica).

Dystrybutorem win Jim Barry w Polsce jest Sobiesław Zasada Import Win.
(4+) Lodge Hill Riesling 2018, Jim Barry, Clare Valley,  Australia, 12%

Importer: Sobiesław Zasada Import Win
Żywy, soczysty, bardzo owocowy i „tropikalny” riesling. Ma w sobie wszystko, by zarówno nam przyjemnie odświeżyć nam podniebienie, jak i przynieść sporo frajdy z jedzeniem, przy stole. Ma w sobie dużo klasycznie reislingowych, cytusowych  rejestrów i urzeka dobrze rozumianą prostotą. Są mandarynki, cytryna, ananas, brzoskwinia, Wypada lekko i odświeżająco, kwasowość jest na dobrym poziomie - dobrze „pionizuje” całość.
Cena: 99,00 zł


(4+) Watervale riesling 2018, Jim Barry, Clare Valley, Australia, 12%

Importer: Sobiesław Zasada Import Win
Aromaty przyjemne żwawe, oparte głównie na tonacji jabłek i owoców cytrusowych (cytryna, brzoskwinia, morele, ananas) plus odrobina agrestu, siana i ziół (oregano). W ustach jest to wino wytrawne, wartkie, dobrze podbite kwasowością i podtrzymujące ów cytrusowy klimat. Wypada szczupło, odświeżająco, pojawiają się też lekkie akcenty kwiatowe. Pije się je przyjemnie, niezobowiazująco. Cytrusowe, rześkie i zwiewne wino.
Cena: 89,00 zł
(5) Assyrtiko 2017, Jim Barry, Clare Valley, Australia, 12,5%
Importer: Sobiesław Zasada Import Win
Lubię tę santoryńską odmianę. Jej australijskie wydanie nie jest może tak finezyjne jak greckie, wyspiarskie wersje, ale nie brakuje tu złożenia, kwasowej energii, mineralności i słonawego posmaku. Aromaty i smaki zgodnie idą w parze. Są mirabelki, niedojrzała brzoskwinia, biała porzeczka, siano. Wino w ustach jest żywe, długie. Jest i pokrzywa, mirabelki, trawa. W finiszu  mieszanka ziół i pestek. Duża frajda w piciu. Wino pełne kwasowej energii, kamiennej mineralności i słonawego posmaku. Spróbujcie!
Cena: 109,00 zł

(4) The Barry bros 2016, Jim Barry, Clare Valley, Coonawarra, Australia, 13,9%

Importer: Sobiesław Zasada Import Win
Zgrana para - shiraz i cabernet sauvignon - dają tu przyjemny, owocowy popis. W aromatach sporo owocowej dojrzałej słodyczy, konfiturowej maniery (wiśnie, podsmażone maliny). Przyjemne taniny, gładka, soczysta faktura. W tle delikatna goryczka, pestki, pieprz i lekko dymne rejestry. Wino przyjazne podniebieniu i wędzonym, delikatnie ostrym wędlinom.
Cena: 89,00 zł
(4+) Cover Drive 2016, Jim Barry, Clare Valley, Coonawarra, Australia, 14%
Importer: Sobiesław Zasada Import Win
Wdzięczny cabernet sauvignon. Jest wędzona śliwka w czekoladzie, wiśniowe pestki, likier kawowy, dem z czarnej porzeczki. Owoce podkręcone są akcentami leśnymi, jak ściółka, żywica, owoce jałowca. Wino o średniej wadze, nie męczy, raczej zachęca świeżym owocowym sznytem, by spróbować go jeszcze raz. Jest tu szczodrość (ale nie przekoncentrowana) owocu i lekkie korzenne tło. Przyjemne i przystepne wino, bez napinania się. Bezpretensjonalne. "Cover Drive" to podobno jedno z najbardziej klasycznych zagrań w krykiecie. Ten cabernet to z kolei klasyczne zagranie australijskich możliwości tej odmiany.
Cena: 89,00 zł
(5-) `Mc Rae Wood` Shiraz 2013, Jim Barry, Clare Valley,  Australia, 14%
Importer: Sobiesław Zasada Import Win
Syrah. Coś dla miłośników owocowej, lekko konfiturowej lecz świeżej esencji syrah. Są tu i wiśnie, czereśnie, czarna porzeczka, jałowiec czarny pieprz, suszona papryka i zioła. Faktura odpowiednio dojrzała, dotarta, gęsta. W fiszniu wino jest lekko pikantne (papryka, pieprz kajeński). Wypada gładko, miękko i owocowo, bez zbędnych chropowatości, szarpiących podniebienie agresywnymi taninami. Dobry balans i jakość owocu.
Cena: 199,00 złMariusz Kap©zyński

Punktacja:
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) - dobre, interesujące wino
(3) - przyzwoite
(2) - słabe
(1) - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”