Niedziela, 28 Listopada, 2021     ostatnia aktualizacja 22-11-2021
 
Wesoły na Wzgórzach
 
2019-04-19


Rafał Wesołowski z Winnic Wzgórz Trzebnickich nie zwalnia tempa (tzn. trochę w sumie zwalnia, ale o tym za chwilę) i twardo realizuje przedsięwzięty plan. Właśnie oficjalnie wypuścił kolejną serię win z rocznika 2017.
Rocznik 2017 uważany jest w Polsce za nieprzyjazny, słaby, taki, o którym należy szybko zapomnieć, zwłaszcza na tle, już gdzieniegdzie okrzykniętego znakomitym, rocznika 2018.
A jednak z "17" Rafał Wesołowski wychodzi obronną ręką, czego dowodem oceniane poniżej butelki. Rafał od dawna wie czego chce - korzysta z dobrodziejstwa lokalizacji i opiera się na własnym, wypracowanym podejściu do win. Stawia na vitis vinifera (właśnie dosadza pinot noir, w którym zdążył się już niejako wyspecjalizować), niedaleko domu buduje winiarnię z prawdziwego zdarzenia (do tej pory działał naprawdę garażowo). Poza tym, daje sobie i winom czas - czeka, pozwala im na dłuższe dojrzewanie, co trzeba - kupażuje, czego nie chce - nie wypuszcza na rynek. Natura i geografia mu sprzyjają, nie od dziś wiadomo, że Wzgórza Trzebnickie słyną z warunków sprzyjających uprawie winorośli. Udany styl win Rafała i innych winiarni tezę tę potwierdza. Ten korzystny, stabilny mikroklimat nie uchodzi też uwadze potencjalnych inwestorów, myślę że już wkrótce usłyszymy o nowych winiarniach i nasadzeniach. A i o samych Wzgórzach Trzebnickich (może kiedyś jako osobnej apelacji?) będzie jeszcze głośniej.
I jeszcze jedna rzecz, o której trzeba wspomnieć - korzystna zmiana etykiet, wina otrzymujemy w nowym, estetycznym anturażu. Cóż, na Wzgórzach Trzebnickich dobrze się dzieje.
(4-) Cuvee 2017, Winnice Wzgórz Trzebnickich, dolnośląskie, Polska, 12%

Chardonnay, riesling, pinot gris. Są dojrzałe gruszki, cytrusy, wata cukrowa, rejestry lekko maślane. Jest w nim trochę surowości, wycofania, ale nie tracimy zbyt dużo z przyjemności picia, Wino niesie odświeżenie, ma niezłą strukturę, ziołowo-pestkowe rejstry oraz w tle gruszkę, pestki z jabłka, biały pieprz, gałkę muszkatołową. Jednocześnie da się zuważyć lekki brak balansu i nie do końca transparentną końcówkę.
Cena: 60,00 zł
(4+) Gewurztraminer 2017, Winnice Wzgórz Trzebnickich, dolnośląskie, Polska, 12,5%
Ładny, nasycony kolor. Wino o intensywnym aromacie, klasycznie mieszają się tu nuty ziołowo-korzenne z liczi i przejrzała truskawką. Wino lekko maślane, o oleistej fakturze, pełne korzennych i ziołowych akcentów (pieprz). Są skórki z owoców cytrusowych, mango. Wino jest dość miękkie,  ma przyzwoitą kwasowość. Jest bogate, równe, zbalansowane - do końca trzyma aromatyczność i intensywność smaku. Finisz lekko pikantny.
Cena: 60,00 zł
(5-) Chardonnay 2017, Winnice Wzgórz Trzebnickich, dolnośląskie, Polska,12,5%
Smaczny konglomerat owocowości, goryczki, kwasowości, tanin, pieprzności. Jest suszona skórka z cytryny, grejpfrutowe pestki, wanilia, suszone kwiaty, letnia łąka, brzoskwinia, jodłowe szyszki, morski piasek. Fajna, orzeźwiająca kwasowość przyjemnie, z nerwem wchodzi w kontrę z lekką oleistością materii wina. Wino smaczne i zgrabne pod kątem gastronomicznym. Jest trochę "skórkowe", o przyjemnej wyrazistej strukturze. Długie, korzenne, lekko pieprzne.
Cena: 60,00 zł

(5-) Pinot gris Orange 2017, Winnice Wzgórz Trzebnickich, dolnośląskie, Polska,12%
Pinot gris zrobiony "na pomarańczowo", to już mały klasyk z tej winnicy. Wino ma kolor lekko różany, w tonacji lekkiego malinowego kompotu. Aromaty miękki konfiturowo kompotowy owoc – maliny truskawki rabarbar, czerwony grejpfrut pieprz kajeński, malinowe ciasto, wiśniowe pestki korzenne, elastyczne w kuchni . Wszystko zgrabnie poukładane, treściwe zbalansowane, konsekwentne w stylu.
Cena: 70,00 zł


Jest jeszcze jedno wino od Rafała, które chciałbym opisać - specjalna, okolicznościowa edycja. Jednak o nim - w kolejnym odcinku.Mariusz Kap©zyński


Punktacja:
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) - dobre, interesujące wino
(3) - przyzwoite
(2) - słabe
(1) - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”