Niedziela, 11 Kwietnia, 2021     ostatnia aktualizacja 02-04-2021
 
Bodega Monte Branco czyli Alento x 3
 
2019-04-15

Przedstawiamy kolejną serię win z oferty firmy Amazis. Wina z tego portfolio ocenialiśmy już kiedyś tutaj i tutaj i tutaj.
Dzisiaj coś z Portugalii. Adega Monte Branco jest położona w regionie Alentejo. Prowadzi ją Luís Louro, który wykorzystuje doświadczenie zdobyte w winiarniach Kalifornii. Winiarnia działa na 26 hektarach. Ma zdolność produkowania ok. 300 000 litrów wina rocznie. Cała  infrastruktura została zaprojektowana tu bardzo nowocześnie.Przy swojej dostępności cenowej są to smaczne, przyjemne wina, sprawnie i dobrze wykonane, utrzymane w prostym, ale niebanalnym stylu. Na co dzień często właśnie takich butelek szukamy. 

(4) Alento 2017, Adega Monte Branco, Alentejo, Portugalia, 12,5%
Importer: Amazis
Na ten biały kupaż złożyły się odmiany arinto, antão vaz i roupeiro. Wino jest aromatyczne, miękkie, przystępne stylistycznie. Zarówno w aromatach i smakach dominują zioła, siano, pestki jabłkowe i grejpfrutowe, jest tez tutaj trochę maślanej i śmietankowej nuty. W finiszu delikatnie zaakcentowny biały pieprz, ziarna słonecznika, orzech laskowy. Faktura wina jest delikatnie oleista. Ciekawy styl. Wino urocze w swej prostocie i zwyczajnie smaczne.
Cena: 27,00 zł
(3+) Alento rose 2017, Adega Monte Branco, Alentejo, Portugalia, 12,5%

Importer: Amazis
Tonacji różu nadały tu odmiany aragonez i touriga nacional. Jest to wino w sumie proste, niezbyt wyrafinowane - poukładane na bardzo przystępnych owocowych rejestrach (maliny, poziomki, rabarbar, kompot wiśniowy). W sumie lekkie, odświeżające, z lekkimi taninami. Jest też lekko korzenne (czerwony pieprz, żurawina). Jest to rose rozegrane na owocowej nucie, prosto, przyjaźnie, bez wielkich dzwonów. Należy je już wypijać.
Cena: 27,00 zł
(4) Alento tinto, 2017, Adega Monte Branco, Alentejo, Portugalia, 14%
Importer: Amazis
Na wino złożyła się przyjemna "mieszanka" odmian: aragonez, trincadeira, alicante bouschet, touriga nacional. Panuje tu przyjemna, treściwa owocowość (skoncentrowany sok z wiśni, pestki, jeżyny, śliwka) a także akcenty czekolady, przypieczonych tostów, węgla, żwiru, dymu. Jest też liść laurowy, suszona papryka, nasiona kolendry. Wino ma niezłą kwasowość, taniny. W tle jest lekko dymne, podwędzane, jest też tu trochę czekolady, suszonego mięsa, czarnego pieprzu. Wino nieskomplikowane i smaczne, które chciałoby się mieć od czasu do czasu pod ręką. Jest równe, konsekwentnie zrobione.
Cena: 29,00 zł


Mariusz Kap©zyński

Punktacja:
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) - dobre, interesujące wino
(3) - przyzwoite
(2) - słabe
(1) - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”