Niedziela, 11 Kwietnia, 2021     ostatnia aktualizacja 02-04-2021
 
Czasem słońce czasem deszcz
 
2019-03-06

Czasem zastanawiam się czy pora roku rzeczywiście warunkuje nasze wybory jeśli chodzi o picie wina, tak jak sugerują to niektóre artykuły? Zimą - ciężkie czerwone, wiosna i lato to czas różu i bieli... To zbytnie uproszczenie. Miłośnicy wina, regularni jego konsumenci nie znają takich ograniczeń. Wszystko zależy od chwili, nastroju, okoliczności, etc. Ale czasami... Winomaniak tkwi w pewnego rodzaju zakłopotaniu. Zwłaszcza w takim momencie pory roku jaką mamy teraz... Człek tkwi w rozdarciu między ostatnimi podrygami zimy a tęsknym wyczekiwaniem wiosny, między próbą rozgrzania trzewi gęstą czerwoną materią wina a odświeżeniem i polepszeniem nastroju na białą modłę. Mam przeto dobrą propozycję godzącą te rozterki. Dobra biel i smakowita czerwień. Niech zgasną złe nastroje. Wiosno - przybywaj!

Wina pochodzą z portfolio krakowskiego importera Sobiesław Zasada Import Win. Po dłuższej przerwie wracamy do omówienia nowości i nowych roczników z jego oferty.


Kontakt:
Sobiesław Zasada Import Win Sp. z o.o.
ul. Armii Krajowej 19, 30-150 Kraków
Salon czynny:
Pon-Pt 9.00-17.00
Sobota 11.00-15.00
Tel.: 12 639 58 80 / Fax: 12 639 58 85
Email: wina@wina.zasada.plFrancja (Pouilly-Fumé)
Winiarnia Domaine du Bouchot znajduje się na w samym sercu apelacji Pouilly-Fumé, na prawym brzegu Loary (środkowa Francja) zajmując obszar na południowo-zachodnim zboczu Saint-Andelain. Początki projektu sięgają 1966 roku. Winiarnia rozwijała się, w kolejnych latach zajmując obszary w lokalizacjach Côte des Prés, Fouinelles, Vaurigny i Papillons. Jednak nie jest to duża  winiarnia, cały czas pozostaje w skali rodzinnej działalności - to 10 hektarów zadbanych, certyfikowanych organicznie upraw. Wina są dobrze zdefiniowane, transparentne, o ciekawym stylu i mineralnym podbiciu.
(5-) Cuvee Regain 2017, Domaine Du Bouchot, AC Pouilly Fume, Dolina Loary, Francja, 13%
Importer: Sobiesław Zasada Import Win
Wypada przyjemnie i intensywnie zarówno w aromacie jak i smaku. Są tu nuty owocowe (jabłko, mirabelki, melon), kwiatów (jaśmin, stokrotki, bez) oraz lekko korzenne (biały pieprz, kolendra). W ustach krągłe, o lekko tłustawej materii. Da się wyczuć jabłkowe pestki, pigwowiec, słonecznikowe ziarna, lekką pieprzność oraz mineralne tło (muszle, mokry piasek) plus wafle i delikatnie karmel. Ciekawe, dobrze zbudowane i zbalansowane wino. Dużo przyjemności podczas degustacji macie gwarantowane.
Cena: 95,00 zł
(4+) Pascal Kerbiquet 2017, Domaine Du Bouchot, AC Pouilly Fume, Francja, 12%
Importer: Sobiesław Zasada Import Win
Sauvigno blanc w gładkim, "wapiennym" wydaniu. Jest jesienne jabłko, olej, ogryzek, pestki jabłkowe, gruszka, pieprzność i troche tanin dla podkreslenia charakteru. To sauvignon blanc bardzo dalekie od tego, co znamy z nowozelandzkich "zieleni i agrestów", jest za to treściwe, gęste, dobre do jedzenia i długo wybrzmiewające na podniebienieu. Ma dobrą kwasowość, lekką pieprzność. Jest w nim jakiś przyjemny "jesienny" klimat. Długie i smaczne.
Cena: 89,00 zł
(5-) Cuvee Prestige 2017, Domaine du Bouchot, AC Pouilly Fume, Dolina Loary, Francja, 13%
Import: Sobiesław Zasada Import Win
Poukładane, dobrze wyprofilowane i zbalansowane wino. W aromatach i smakach da się wyczuć mirabelki, sok z cytryny, ogryzek, troszkę owczego sera, rumianek, dojrzałe jabłko, siano, suszone zioła. Wino żwawe, o dobrze wyprofilowanej strukturze. Jest tu ono ukazane w bardziej dojrzałym, gęstym, oleistym wydaniu. W finiszu wyczuć można dobrze wypieczone bułki, propolis oraz biały pieprz. Sięgnijcie po to wino, zobaczcie jak ciekawą, niebanalną twarz może pokazać sauvignon blanc.
Cena: 99,00 zł


Hiszpania (Ribera del Duero)

Bodegas Penafiel ma fajną lokalizację, będąc w tym miejscu od razu rzuci nam się w oczy usytuowany na niewielkim wzniesieniu zamek Peñafiel. Warto się na jego mury wdrapać, by podziwiać naprawdę malownicze krajobrazy. Później - koniecznie trzeba odwiedzić omawianą tu, imponującą bodegę. Założona została ona w 2003 roku. Winnice liczą 32 hektary. Uprawia się tinta del pais (czyli tempranillo), merlot i cabernet sauvignon. Lokalizacje winnic znajdują się w Peñafiel i Castrillo. Nowa seria win - "Baron de Filar" to dobrze przemyślana koncepcja. Wina z Ribera del Duero potrafi zmęczyć i zamęczyć alkohoklem, koncentracją, taninami, beczką, itd. Tu położono nacisk na umiar, ekspresję owocu i przystepny styl.

(4+) Baron de Filar Verdejo 2017, Bodegas Penafiel, Rueda, Hiszpania, 13%

Importer: Sobiesław Zasada Import Win
"Odtrutkę" na dominującą produkcję win czerwonych w niektorych regionach (np. Toro czy Ribera del Duero) próbuja producenci inwestując w regionach takich jak Rueda. Tak jest i w tym wypadku.
Klasyczna tamtejsza odmiana - verdejo, niesie tu aromaty stateczne, dość intensywne, skoncentrowane. Są nuty gruszki, propolisu, słomy, siana, opadłych jesiennych liści, oleju rzepakowego, propolisu. W ustach jest ziołowo-kwiatowe, niesie nuty owocowe, oleiste, korzenne. To dobre, solidne wino. Z typowymi dla verdejo rejestrami. Finisz lekko oleisty, korzenny, w tle biały pieprz, jabłkowe pestki, rumianek. Ma - jeśli można tak rzec - bardzo gastronomiczny chrakater.
Cena: 59,00 zł
(4) Baron de Filar roble 2016, Bodegas Penafiel, DO Ribera del Duero, Hiszpania, 14%
Importer: Sobiesław Zasada Import Win
85% tempranillo, 10% merlot, 5% cabernet sauvignion. 4 miesiące dojrzewania w beczkach (60% francuski dąb, reszta - amerykański). Aromaty konfitury jeżynowej, czereśni, lekko warzywne, przydymione. W ustach wypada lekko, oparte jest głównie na wiśniowych rejestrach (plus jeżyny, aronia). Nie ma tu nadmiernej, męczącej koncentracji, suchych tanin i miażdżących podniebienie wpływów beczki. Całość wypada niezbyt ciężko, to wino średniej wagi. Finisz jest lekko ziołowy (estragon, rozmaryn), korzenny (liść laurowy, ziele angielskie), tytoniowy. Nie ma tu bicia w wielkie dzwony, ale jest to wino o przyjemnej, czysto hedonistycznej naturze.
Cena: 59,00 zł
(4+) Baron de Filar Crianza 2015, Bodegas Penafiel, DO Ribera del Duero, Hiszpania, 14,5%
Importer: Sobiesław Zasada Import Win
85% tempranillo, 10% merlot, 5% cabernet sauvignion. 12 miesięcy w beczkach (85% francuski oraz amerykański dąb) Aromaty skoncentrowane, dojrzałe i owocowe. Mamy tu duże ilości wiśnowej materii „obszytej” kwasowością, korzeniami, ziemistym akcentem. Da się także wyczuć cygaro, dym, trochę kawy, czekolady. Wino jest owocowo-mięsiste, wsparte na beczkowych rejestrach, które są jednak całkiem mocno „wprasowane” w owoc. W finiszu gęste, o smużącej się wolno po podniebieniu wiśniowo-śliwkowej materii oraz całkiem solidnie dotartych taninach.
Cena: 89,00 złMariusz Kap©zyński


Punktacja:
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) - dobre, interesujące wino
(3) - przyzwoite
(2) - słabe
(1) - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”