Sobota, 16 Października, 2021     ostatnia aktualizacja 12-10-2021
 
Winnica Słowicza
 
2008-02-29


Winorośl jest z nami od początku naszej obecności na Małym Młynku, małej osady wsi Bronowice położonej pod Puławami, na lewym brzegu Wisły, na pograniczu Wyżyny Lubelskiej i Niziny Mazowieckiej, w sąsiedztwie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Choć przez ponad 25 lat było to tylko kilkanaście krzaków (głównie odmiany Fredonia i V-71 141), ilość ta w pełni zaspokajała nasze własne potrzeby. Jako że uzyskiwane winogrona szybko zyskały sympatię naszych znajomych, zostały przeznaczone przede wszystkim do konsumpcji bezpośredniej. Kilka razy udało nam się zrobić też i dobre wino. Smak i zapach jednego z nich pamiętamy do dziś.
Trwało to tak do roku 1999, kiedy to pod wpływem córki Darii, zauroczonej podczas pobytu na stypendium w Mainz klimatem winnic nadreńskich, postanowiliśmy spróbować przenieść część tego klimatu nad Wisłę (a właściwie to nad Klikawkę, niewielki dopływ Wisły przepływający przez Mały Młynek).. Kolejne lata upłynęły nam na przygotowaniach. W 2003 roku posadziliśmy pierwsze sadzonki zakupione od p.Romana Myśliwca z Jasła. W następnych latach wzbogaciliśmy winnice o kolejne sadzonki, również od p. Romana Myśliwca oraz p. Ryszarda Piątka z Zawady.
Winnica nasza obejmuje powierzchnię 30 arów i planujemy jej powiększanie. W chwili obecnej winnica ma charakter doświadczalny w kierunku selekcji odmian najbardziej przydatnych w naszym klimacie. Lista naszych odmian zawiera odmiany przerobowe, deserowe, altanowe a także bezpestkowe. W najbliższej przyszłości planujemy znów rozpocząć produkcję wina.
Kontakt:
Winnica Słowicza
Mieczysław Słowik
Bronowice, gm. Puławy
 
więcej informacji na www.winnicaslowicza.pl