Niedziela, 11 Kwietnia, 2021     ostatnia aktualizacja 02-04-2021
 
Wspomnienia z kiosku Ruchu
 
2019-01-07

Wiele lat później pochylając głowę nad kieliszkiem barolo od Paolo Scavino miałem przypomnieć sobie pewne letnie popołudnia z samego początku lat 80., kiedy podekscytowany stawałem w kolejce do kiosku Ruchu, żeby kupić „Świat Młodych” i zeszyty komiksowe „Relax”. Kioski Ruchu obdarzałem wtedy prywatnym kultem związanym z olfaktorycznymi i zakupowymi sprawami. Z niewielkiego okienka dochodził aromat, który mnie zawsze intrygował – omdlewająca, słodkawa mieszanka zapachu świeżych gazet, tanich kosmetyków, tytoniu i balonów kupowanych na sztuki z dużych pudełek. Te balony, żeby się nie sklejały, były posypywane jakimś proszkiem, mączką. Kojarzycie to? Zapachową mieszankę gumy i tego talku pamiętam do dziś a jego wspomnienie właśnie mocno obudziło... pite jakieś ćwierć wieku później barolo. Dacie wiarę?


Winnice Paolo Scavino (fot. PS)

Współczesne kioski Ruchu wypiękniały, ale wnętrze już nie to. Nie mają już tego czaru i zapachu co kiedyś, już nie oglądam ich wystaw, nie ekscytuję się rozmaitością sprzedawnych drobiazgów - być może jest też i tak, że to ja zwyczajnie skapcaniałem i dorabiam tu jakieś nostalgiczne historie.
Tak czy siak, wina Paolo Scavino nie raz przywołały w mej pamięci najdziwniejsze (pozytywne) skojarzenia i wspomnienia. To dobry, rozpoznawalny producent, od lat figurujący w portfolio Vinoteka 13. Winiarnia została założona w 1921 roku w Castiglione Falletto przez Lorenzo Scavino i jego syna Paolo. Dziś czwarte pokolenie - Enrico Scavino raz z córkami Enricą i Elisą prowadzą rodzinną posiadłość. Działają na 23. hektarach winnic, położonych w cenionych lokalizacjach: Barolo, La Morra, Serralunga d`Alba, Verduno i Roddi. To bardziej modernistyczne wydanie win z regionu. Wina robione nowocześnie, starannie, z troską o indywidualny styl. Produkcja wynosi około 120 tysięcy butelek rocznie.


Rodzina Scavino

Ocenione poniżej butelki tu pełne charakteru, wyraziście prezentujące się wina. Te najpoważniejsze etykiety to ciągle wina w pełni swej młodości, o potężnej strukturze i znakomitym potencjale do dojrzewania.


(4) Sorriso 2017, Paolo Scavino, DOC Langhe, Piemont, Włochy, 14%
Importer: Vinoteka 13
Zgrabny i świeży blend chardonnay, sauvignon blanc i viognier. W aromatach i smakach rejestry owocowe – świeżo zerwanej gruszki, mirabelek a także siana, suszonych kwiatów, oraz polnych ziół. W ustach pokazuje niezłą kwasowość i zachowany czysty owocowy charakter (w dojrzewaniu nie użyto beczki). W finiszu trochę zielonego pieprzu i grejpfrutowych pestek. Zgrabne.
Cena: 79,00 zł

(4+) Nebbiolo 2016, Paolo Scavino, DOC Langhe, Piemont, Włochy, 14,5%
Importer: Vinoteka 13
Przy tej wyższej zawartości alkoholu, wino wypada zaskakująco lekko. Soczyste, dojrzałe owoce (wiśnia, jeżyna, maliny) podbite delikatną chropowatością, którą zawdzięcza lekkim rejestrom tanin, pestek, skórek z owoców. Poza tym, są pieczone kasztany, tost, wiśnie w czekoladzie, pestki. Słowem - przyjemna lekkość nebbiolo połączona z delikatną szorstkością i korzennym finiszem.
Cena: 119,00 zł
(4+) Barbera „Affiano in Carati” 2016, DOC Barbera d`Alba, Piemont, Włochy, 15,5%

Importer: Vinoteka 13
Ładny, intensywny kolor - świeżego, skoncentrowanego soku wiśniowego. W aromatach jeżyny, wiśnie z pestką a także pieprz, mokry tytoń, smoła, mocno palona kawa, mech. W ustach wyrazista „słodka” mieszanka ciemnych owoców (aronia, jeżyny, tarnina, wiśnie), trochę czekolady i lukrecji. Ma sporą koncentrację, soczystość, intensywnie owocowy smak, rozgrzewający finisz.
Cena: 135,00 zł

(5-) Barolo 2014, Paolo Scavino, Barolo DOCG, Piemont, 14%
Importer: Vinoteka 13
Jest w nim wyrazistość, postawna struktura, ale też świeżość i nieociężałość nebbiolo. Na bogactwo i złożoność aromatów i smakow nie można tu narzekać. Wyłowimy igliwie, tytoń, żywicę, zioła śródziemnomorskie, pieczone mięso, żurawinę. Ma soczystość, pestkową twardość i potencjał w taninach. Finisz to zioła, owoce jałowca, cygaro... Wino w bardzo wczesnej fazie swych możliwości.
Cena: 225,00 zł
(5-) Barolo „Carobric” 2014, Paolo Scavino, DOCG Barolo, Piemont, Włochy, 14,5%

Importer: Vinoteka 13
Aromaty intensywne, wyraziste, ale nie nachalne. Wyczuć można sporo igliwia, lekką dymność, siano, pieprz, mieszankę korzennych przypraw. W kieliszku rozwija się statecznie, z czasem coraz mocniej ujawniając swój charakter. Są tu ładnie zaakcentowane zioła (oregano, estragon), trochę świeżo startego pieprzu oraz owoców jałowca oraz dotarte taniny. Pozwólcie mu solidnie pooddychać w dekanterze. Spokojnie możecie je też potrzymać przez najbliższe lata w piwniczce.
Cena: 378,00 zł
(5+) Barolo „Bric del fiasc” 2014, Paolo Scavino, Barolo DOCG, Piemont, 14,5%
Importer: Vinoteka 13
Bardzo ładny, uwodzący, delikatny styl. Wino jest atrakcyjnie rozwinięte, bardziej wyważone, delikatne i finezyjne. Konglomerat aromatów i smaków, w którym na łagodnych owocowych smakach ujawniają się również akcenty spalonego drewna, wędzonki, suszonej żurawiny. W tle mieszają się nuty wiśni, pestek, długo dojrzewających wędlin, starych mebli, humidora i apteki. Z czasem aromaty pięknie się rozwijają. To wino jest jak legendarne kopnięcie z półobrotu w wykonaniu Chucka Norrisa - po prostu nie masz szans, by się przed nim obronić.
Cena: 475,00 zł


Mariusz Kap©zyński

Punktacja:
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) - dobre, interesujące wino
(3) - przyzwoite
(2) - słabe
(1) - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”