Niedziela, 11 Kwietnia, 2021     ostatnia aktualizacja 02-04-2021
 
Vinoteka 13 i Graziano Pra
 
2018-10-05


Kolejna seria ocenionych win z portfolio Vinoteka 13. Tym razem ruszamy do Veneto. Winiarnia należąca do Graziano Prà wystratowała w 1983 roku w Monteforte d`Alpone. To rodzinne przedsięwzięcie, gdzie w tradycyjne podejście do win zaprzęgnięto nowoczesną technologię. Winiarnia bazuje na 28 ha upraw, ich najcenniejszy trzon stanowią apelacje Soave Classico DOC, Amarone della Valpolicella DOC, Valpolicella Superiore DOC. Wina powstają tylko z własnych owoców. Winnice prowadzone są organicznie. Ich wydajność jest ograniczona.Azienda Agricola di Graziano Prà

Winnice posiadłości przeznaczone do produkcji białych win znajdują się na stokach doliny Mezzane (około 500 m. n.p.m.). Na uwagę zasługuje tu winnica Monte Grande, historyczna uprawa należącej do rodziny Prà, zlokalizowana w sercu apelacji Soave Classico.
Wina czerwone powstają z winogron uprawianych w winnicy Morandina (w uprawie klasyka: corvina, corvinone, rondinella, oseleta). Winorośl, prowadzona jest w systemie Guyot, sporej gęstości nasadzenia (7 tysięcy krzewów na hektar). Wydajność to 40 hl / ha. Gleby to wapienie i margle. Mówi się, że Graziano Prà wzniósł na wyżyny możliwości dwóch apelacji Soave oraz Valpolicella. Jest coś na rzeczy. Wina cechuje lekkość, elegancja, dobry balans.

Oto efekty degustacji.


 


 
(4+) Soave Otto 2017, Pra`, Soave Classico DOC, Veneto, Włochy, 12,5%
Importer: Vinoteka 13
Zarówno w aromatach jak i smakach podobać się może przyjemna owocowa kompozycja (jabłka, gruszki, lenkrody, dojrzały agrest). Są też zioła, słoma, polne kwiaty, piasek. Podobnie jest w smaku, znać też lekką pikantność i korzenność (biały pieprz). Wyłowić też można nuty maślane, lekko kremowo-korzenne, ziołowe. To wino o równej, nie wybijającej się zbytnio kwasowości, zgrabne w swej bezpretensjonalności i ładnie dopasowujące się do podniebienia.
Cena: 59,00 zł


 

(5-) Soave San Antonio 2015, Pra`, Soave Classico DOC, Veneto, Włochy, 13%
Importer: Vinoteka 13
Wino wyraziste, z charakterem, o żywej i treściwej owocowości. Pełne nut jabłek, białej porzeczki, agrestu, mirabelek. Wszystko wypada tu soczyście, gęsto, atrakcyjnie. Idzie za tym jędrny i intensywny smak, potwierdzający owocowo-ziołową stylistykę wina. Jest przyjemna soczystość i „słodycz” owocu, podbite mineralnym, z lekka słonawym akcentem. Atrakcyjne wydanie soave, pokazujące duże możliwości apelacji, która ma przecież lekko nadszarpnięty wizerunek przez masowe wydania win ...
Cena: 125,00 zł


 


(5-) „Monte Grande” Soave DOC, Pra, Soave Classico DOC, Veneto, Włochy, 13,5%
Importer: Vinoteka 13
Ułożone, wyraziste i poważne wino. Ma w sobie dosadność, gęstość i dobrą strukturę. Aromaty pestek, podsuszonych owocowych skórek, korzenne, słomy, białej herbaty, piasku i siana. W ustach wyraziste, gęste i szczodre. Jest Oleiste, niesie nuty białego pieprzu i zasuszonych kwiatów. Sporo tu również nuty maślanej, z lekka waniliowej i dymnej. Bardzo dobre gastronomiczne wino. Wszystko na miejscu. Ma charakter i styl. Duża w nim "elastyczność gastronomiczna", naprawdę można z nim przy stole poeksperymentować.
Cena: 109,00 zł


 

(4+) „Morandina” Valpolicella DOC 2017, Pra`, Veneto, Włochy 12,5%

Importer: Vinoteka 13
W nosie lekkie nuty, wiśni, rabarbaru, czereśni. Sporo tu również nut ziołowych i ściółkowych. Wszystko wyważone, nieciężkie, niemęczące, zrobione ze smakiem i wedle wszelkich prawideł umiaru. W tle trochę ziemi, lekkiej pieprzności. Nie ma tu wielkich dzwonów, uderzania w bardzo wyraziste akcenty. I dobrze! Wino jest przyjemnie stonowane, wyważone. Spodoba się wszystkim, którzy cenią sobie lekki, niezobowiązujący i smaczny styl. Doprawdy, degustuje się je z prawdziwą przyjemnością. Valpolicello, więcej takich!
Cena: 75,00 zł


 


(4+) „Morandina” Valpolicella ripasso superiore DOC 2016, Pra`, Veneto, Włochy 15,5%
Importer: Vinoteka 13
Żołędzie, zioła, pieczone kasztany, igliwie i ziemia plus przyjemna, delikatna owocowa dojrzałość. Wszystko podane jest tu z wyczuciem i ze smakiem, lekko. Świetnie wpasowany w strukturę alkohol, jego wyższa zawartość niemal niewyczuwalna. Dobra struktura, wyraźnie owocowa materia, cłość ma ładny balans i wyważenie. W końcówce pieprz, jałowiec, żywica, jagody.
Cena: 115,00 zł

(5) Amarone della Valpolicella DOCG 2012,  Pra`, Veneto, Włochy, 16,5%
Importer: Vinoteka 13
Wino dojrzałe i ładnie dotarte przez czas spędzony w butelce. Przyjemna, postawna owocowość (wiśnie z pestką, aronia, konfitura z jeżyn i jagód). W ustach wyraziste i wyważone. Ma solidną owocowo-taniczną masę, ale nie jest to wino zbyt ciężkie. Na owocowej bazie wsparta jest cała armia korzennych, ziołowych i pieprznych akcentów oraz z nut wiśniowych skórek, pestek, czekolady, dymu, kawy. Całość tworzy bardzo zgrabną kompilację.
Cena: 269,00 złMariusz Kap©zyński

Punktacja:
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) - dobre, interesujące wino
(3) - przyzwoite
(2) - słabe
(1) - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”