Wtorek, 21 Stycznia, 2020     ostatnia aktualizacja 17-01-2020
 
Powiew świeżości
 
2018-09-20

Przedstawiamy pierwszą serię win z oferty Partner Center. Na naszej degustacyjnej tapecie znalazły się wina z Grecji (Tselepos z Santorini, Cavino z Peleponezu) i Austrii (Domäne Wachau z Wachau i Weingut Müller z Kremstal). Wkrótce kolejne oceny!      (5-) Assyrtiko vieilles vignes 2017, Tselepos, PDO Santorini, Grecja, 14%
Importer: Partner Center
Assyrtiko potrafi uwieść. Tak jest i tym razem. Znajdziemy tu aromaty siana, białej porzeczki, cytryny, jabłka. Jest dobra struktura i wyrazisty charakter. Przyjemne smaki lekkie i owocowe (niedojrzała brzoskwinia, mirabelki, biała porzeczka, grejpfrut), delikatnie rozgrzewajace, ale też zgrabnie podbite kwasowością i lekko słonawym, mineralnym akcentem.
Cena: 139,00
(3+) Mega Spileo III Cuvee white 2017, Cavino, PGI Achaia, Peleponez, Grecja, 12%

Importer: Partner Center
Kompozycja odmian – malagousia, assyrtiko, chardonnay. Aromaty skromne, proste, głównie jabłkowe (jest też mirabelka, biała porzeczka). W ustach rejestry dość przyjemne, owocowe i kwasowe. Są wyczuwalne akcenty jabłka (papierówka), moreli, jabłkowych pestek, ananasa. Wszystko podbite delikatną goryczką, lekką nutą pikantną (biały pieprz) i waniliową (beczka).
Cena: 58,00 zł
(3+) Mega Spileo III Cuvee red 2014, Cavino, PGI Achaia, Peleponez, Grecja, 14,5%
Importer: Partner Center
Cabernet sauvignon, mavrodafni agiogrgitiko niosą nuty czereśni, soczystych wiśni z pestką, dymu, kawy. Jest tu sporo beczki i tanin, ten ziemisto-drewniany styl jest tu dość mocno zaakecntowany. Do tego nuty pieprzu, wędzonej papryki, owoców jałowca, powideł, lukrecji. Fajny owoc z lekka przykryty jest dębowym rejestrem. Dla miłośników beczkowego stylu.
Cena: 63,00 zł
(4+) Moschofilero 2017, Tselepos, PDO Mantinia, Grecja, 12,5%
Importer: Partner Center
Aromaty dość neutralne, głównie owocowe lekkie i świeże (jabłko, gruszka, pestki). Zgrabne i poukładane wino. Są nuty niedojrzałego agrestu, jabłka, świeżej brzoskwini, moreli. Wino lekkie, czyste i żwawe. Ma dobrą kwasowość i lekko mineralne (piaskowo-kamieniste) podbicie. Zgrabne i poukładane, z delikatnie ziołową i lekko pieprzną końcówką (jest też trochę siana, suszonych kwiatów). Podoba mi się.
Cena: 59,00 zł
(4+) Grüner Veltliner selection 2016, Domäne Wachau, Wachau. Austria, 12,5%
Importer: Partner Center
Szczupły, zgrabny i odświeżający grüner. W aromatach nuty siana, jabłkowych pestek, suszonych kwiatow ziół i łąki. W ustach lekki, żwawy, z dobrą kwasowością i zwięzłą choć wyrazistą owocowością. Jest to wino dość lekkie, niebywale transparentne i przejrzyste w strukturze, ma lekko mineralną końcówkę.
Cena: 45,00 zł
(4) Riesling selection 2017, Domäne Wachau, Wachau. Austria, 12,5%
Importer: Partner Center
Jest to riesling soczysty i wartki. Ma typowe dla rieslinga cytrusowe rejestry (brzoskwinia, morele, figi, cytryna), są też jabłka, gruszki, troszkę agrestu i siana. W ustach świeże (dobra kwasowość), smaczne, delikatnie zaokraglone nuta maślaną. Nie jest to wino zbyt ciężkie, to droga środka - między zwiewnością a dosadnym gastronomicznym stylem.   
Cena: 45,50 zł


Mariusz Kap©zyński

Punktacja:
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) - dobre, interesujące wino
(3) - przyzwoite
(2) - słabe
(1) - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”