Poniedziałek, 06 Lipca, 2020     ostatnia aktualizacja 02-07-2020
 
WineLab - rozkładanie smaków na czynniki pierwsze
 
2018-08-30

Oto kolejna win z oferty importera Rafa Wino. Mieszanka rozmaitych etykiet, w tym również ciekawy akcent polski.
Wszystkim winomaniakom przypomnieć trzeba, że importer ten otworzył kilka miesięcy temu w Krakowie, przy ulicy Łobzowskiej 16, swój sklep - WineLab. Miejsce jest nieduże, kameralne, ale solidnie zaopatrzone.Jak piszą: "Postanowiliśmy stworzyć wyjątkowe miejsce, w którym niczym w laboratorium można rozłożyć smak na czynniki pierwsze. Wziąć pod lupę wybrany region winiarski, w otoczeniu profesjonalistów przyjrzeć się półkom, zastawionym precyzyjnie dobranymi butelkami. Nie ma znaczenia, czy dopiero poznajesz świat wina, czy jesteś w nim od dłuższego czasu - w Wine Lab na pewno odpowiemy na Twoje potrzeby, doradzimy i otoczymy przyjazną atmosferą".
Wine LAB to kompaktowy sklep z solidną propozycją win. Oprócz nich w ofercie sery, wędliny i inne skrzętnie wyszperane ciekawe delikatesowe produkty (kawy, wody, czekolady, etc.). Zaglądnijcie na Łobzowską 16 i znajdźcie coś dla siebie.

A oto kilka testowanych próbek.
(4+) „HH3” Pinot Noir Classic 2015, Weingut Heinrich Hartl III, Thermenregion, Austria, 13,5%

Importer: Rafa Wino
Aromaty: żołędzie, czereśnie, czerwony pieprz, suszona papryka. Smaki: owoce (maliny, czereśnie, truskawki), są też akcenty jałowca, żurawiny, czerwonej porzeczki. Pinot ten może nie jest bardzo złożony i finezyjny, jego siła tkwi w przystępności, bezpretensjonalności oraz zgrabnej i lekkiej owocowości. Wino wybrzmiewające w nutach łatwych w interpretacji, nie znaczy to jednak, że brzmią tu one fałszywie lub, że jest to "muzyka" nieprzyjemna dla podniebienia. To zwyczajnie smaczne, przystępne wino (jak za ten poziom - również cenowo).
Cena: 47,30 zł
(5-) Mencia DO Bierzo, Bodegas Godelia, Hiszpania, 14,5%
Importer: Rafa Wino
Dobry przykład na to, jak mencia – odmiana przecież delikatna i wyważona - może paradoksalnie pokazać zarówno i delikatność i pazur. W aromatach wyczujemy wiśnie, czereśnie, ściółkę, jagody, pieprz, trochę warzyw. W ustach wiśnia z pestką, akcenty kawy, przypalonego drewna. Trzyma przy swej względnej lekkości charakter i dobrą strukturę. W tym kontekście na uwagę zasługuje niemal niewyczuwalny alkohol (a jest go w sumie sporo – 14,5%).
Cena: 57,90 zł
(4+) Virgo 2014, Bencze Birtók, Badacsony, Węgry, 12%
Importer: Rafa Wino
Pinot noir zrobiony na biało. Ma kolor tombakowo-herbaciany. W aromatach dojrzałe jabłko, kompot truskawkowy, karmel, tytoń, propolis, suszona skórka pomarańczy. W ustach gruszka, brzoskwinia, trochę szarlotki, miodu, konfitury z pigwowca, curry, w posmaku odrobinę nut mandarynkowych. Wino jest kwasowe, lekko taniczne, lecz nie męczące, przypominające odrobinę rejestry win pomarańczowych. Ciekawe.
Cena:
(4) Pinot Noir 2015, Petreny, Eger, Węgry, 12,5%

Importer: Rafa Wino
Kolor utrzymany w ładnej pinotowej tonacji. Są wiśnie, dzikie jabłko, jeżyny, zioła, ogórek konserwowy, lekko warzywny finisz (duszony bakłażan, buraki, seler). Wino zgrabne, niezbyt ciężkie, wyważone. Przyjemnie się je pije, dużo tu soczystych owocowych rejestrów, lekkiej dymności, ziemistości.
Cena: 48,90 zł
(4+) Rubinus 2016 Winnica Fritz, Małopolska, Polska, 16%

Importer: Rafa Wino
Wino lekko wzmacniane, półwytrawne. Na jego budowę składają się: regent, marechal foch, cabernet cortis. Wino dojrzewało w beczkach (jak deklaruje producent) metodą solera (choć wino jest opisane jako jednorocznikowe). Aromaty jeżyn, tarniny, czarnej porzeczki. Bardzo soczyste intensywne, jest czerwona porzeczka, konfitura z malin, kawa, spalone drewno, suszona papryka, kawa, trochę śliwki. W ustach intensywne, skoncentrowane, pełne soczystego owocu podsypanego pikantnymi przyprawami. Wino zrobione czysto, uczciwie, o odpowiedniej wadze i stylu. Jest gładkie, niemal o aksamitnej owocowości. Jest dosadność smaku i alkoholu, ale to ciekawa kompozycja. Pieprzna, lekko paprykowa końcówka dopełnia obrazu całości. Chciałoby się do niego spróbować pachnącej owocem jałowca, myśliwskiej kiełbasy albo kumpiaka, czy innych fajnych suszonych polskich wędlin. Sprawdzcie to wino. Czekam Waszych opinii.
Cena: 64,00 zł
(4+) Purpureus 2016, Winnica Fritz, małopolskie, Polska, 14%
Importer: Rafa Wino
Czerwone wytrawne zrobione z regent, rondo, cabernet cortis. W aromatach soczyste dojrzałe owoce jeżyn, czereśni, malin. W ustach treściwe, intensywne, soczyste – owoce leśne i czarna porzeczka z aronią, lekkie taniny, trochę nut mokrego drewna i kawy (wino dojrzewało w beczkach). Jest dojrzałe, obfite. Solidna robota. Fani zawartości wina w winie będą usatysfakcjonowani. Niestety, powstało tylko 293 butelek.
Cena: 59,00

Mariusz Kap©zyński

Punktacja:
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) - dobre, interesujące wino
(3) - przyzwoite
(2) - słabe
(1) - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”