Wtorek, 25 Luty, 2020     ostatnia aktualizacja 20-02-2020
 
Daj się ponieść dobrym bąbelkom
 
2018-07-07


Są wina, które zwyczajnie pozwalają poczuć nam się ze sobą dobrze. To jest ten typ win, które przy pierwszym łyku pozwalają myśleć o sobie, jak o pięknie wyrzeźbionym Danielu Craigu, Bondzie wychodzącym po kąpieli z morza („Casino Royale”). Przy drugim kieliszku myślę już o Halle Berry, też wychodzącej z morza (chwilę później, w tym samym filmie) niczym bondowska Afrodyta... Trzeci łyk pozwala uzmysłowić mi prostą prawdę, że mając kieliszek z takim winem w ręku, biję ich swym wdziękiem obydwoje na głowę.
Może i Wy spróbujecie dobrego wina i takiego pozytywnego myślenia? Dajcie się ponieść bąbelkom.


Winnice Bortolin

Przedstawiamy sześć butelek prosecco od producenta Bortolin znajdującego się w portfolio importera Vinoteka 13.  Winiarnia znajduje się w samym sercu apelacji DOCG Conegliano-Valdobbiadene. To przedsięwzięcie rodzinne, które prowadzi Valeriano Bartolin z dziećmi. Działają na 20 hektarach winnic. Poza własnymi uprawami rownież zakupuje się owoce z zakontraktowanych winnic z obszaru Valdobbiadene. W sumie Bortolin produkuje 300 tysięcy butelek win musujących rocznie.
To co? Spróbujecie?(5-) Zan brut, Bortolin, Valdobbiadene Prosecco Superiore DOCG, Veneto, Włochy, 11%
Importer: Vinoteka 13
Wino bez dodatku SO2. Aromaty przyjemne, zachęcające, intensywne - lekko biszkoptowe, owocowe (gruszka, dojrzałe jabłko, śliwka lenkroda) plus świeże bułki, piekarnia, drożdżowe ciasto, brioszki. Wino trzyma długo intensywny i aromatyczny rejestr. W ustach dobry, gęsty i wartko pracujący akcent pienistości oraz kwasowości i owocowego podbicia. Przy swej  wytrawności ma w sobie sporo owocowej miękkiej „słodyczy”. Przyjemny, chlebowy finisz. Doprawdy, jest to fajne wino w solidnej cenie. 
Cena: 65,00 zł

(4-) Extra brut „Vigneto del Convento”, Bortolin, Valdobbiadene Prosecco Superiore DOCG, Veneto, Włochy, 12%
Importer: Vinoteka 13
Wino wypada dość zwięźle. Aromaty jabłkowe, z lekka cytrusowe, w całości umiarkowane. Pienistość na dobrym poziomie. W ustach oprócz owoców (jabłko, gruszki) jest słoma, pestki, biały pieprz. Owocowość mocno gra tu z korzennością o pierwsze skrzypce. Wino jest lekko dymne, niesie ciekawe lecz skromne rejestry (skórka chleba, tost, jaśmin, biała herbata). Ma troszkę tanin i pestkowej goryczki. To dość proste, przystępne w stylu bąbelki.
Cena: 45,00 zł
(4-) Brut, Bortolin, Valdobbiadene Prosecco Superiore DOCG, Veneto, Włochy, 12%
Importer: Vinoteka 13
Aromaty lekko wyciszone, gruszkowo-jabłkowe, niebyt złożone, lekko ziołowe. Niezła pienistość. Przeszkadza mi tu trochę owocowa miękkość, trochę za dużo resztkowego cukru. Winu nie brak i świeżych akcentów, ale jest to propozycja dla miłośników bardziej ogładzonego charakteru prosecco.
Cena: 55,00 zł
(4+) „Ru” millesimato extra dry 2017, Bortolin, Valdobbiadene Prosecco Superiore DOCG, Veneto, Włochy, 12% 
Importer: Vinoteka 13
Bąbelki pracują tu mocno i regularnie, ich drobna żywa materia niesie aromaty papierówki, moreli, świeżego ciasta i gruszki w syropie. W ustach struktura miękka, lecz z dobrze zaakcentowaną kwasowością. Przyjemne rejestry owocowe, dobrze wybrzmiewają na podniebieniu. Wszystko poukładane, na właściwym na miejscu, w smacznym wydaniu.
Cena: 59,00 zł
(5-) Cartizze dry, Bortolin, Valdobbiadene Prosecco Superiore DOCG, Veneto, Włochy, 11%
Importer: Vinoteka 13
Wino powstałe z gron rosnących na niewielkim znanym wzgórzu Crtizze w Valdobbiadene. Jest tu zwiewność i zachęcający styl. Lekka struktura, dobre nasycenie CO2 - musuwanie jest drobne i intensywne. Sporo tu dobrej jakości owocu (jabłka, gruszki oraz delikatne nuty tropikalne).
Wino ma lekkość i elegancję. Finisz gładki, odświeżający (bąbelki pracują w kieliszku bardzo wytrwale).
Cena: 85,00 zł
(5-) Extra dry, Bortolin, Valdobbiadene Prosecco Superiore DOCG, Veneto, Włochy, 11%
Importer: Vinoteka 13
Aromaty zwiewne, przyjemne, ziołowo-pestkowe. Są też aromaty siana, mieszanki świeżych owoców tropikalnych i kwiatów lipy. Przyjemna materia ożywiona kwasowym nerwem. Wszystko tu żwawe, giętkie, przyjemnie odświeżające. Pełna wytrawność, lekko mineralna i owocowa końcówka. Doskwiera Wam upał, słońce, sąsiad spod "czwórki"? Oto rozwiązanie. 
Cena: 55,00 zł


Mariusz Kap©zyński


Punktacja:
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) - dobre, interesujące wino
(3) - przyzwoite
(2) - słabe
(1) - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”