Czwartek, 20 Stycznia, 2022     ostatnia aktualizacja 18-01-2022
 
Winnica Srebrna Góra czyli nareszcie wakacje
 
2018-06-23

Winnica Srebrna Góra wypuściła niedawno serię win (białe i różowe) z rocznika 2017. Oceniamy tutaj sześć butelek. Wypadły one dobrze i dość konsekwentnie. Takiego wyrównania stylu oczekiwałem (w przyszłości zobaczymy jak na tym tle wypadną wina czerwone). Generalnie można mówić o solidnej, czytelnej stylistycznie propozycji.
Chciałoby się napisać - są to wina idealne na wakacje. Jednak stawiam tę tezę z pewnym drżeniem klawiatury, bo kiedy piszę te słowa właśnie trwa drugi dzień kalendarzowego lata a za oknem 11 stopni... Jednak nie traćcie wiary - jeszcze powitacie długie i intensywne upały z kieliszkiem wina ze Srebrnej... Czego sobie i Wam życzę.(3) Chardonnay 2017, Winnica Srebrna Góra, Małopolska, Polska, 12%
Półwytrawne. Aromaty proste, trochę surowe, niedojrzałe. W ustach prosto i dość skromnie. W smakach dojrzała gruszka i papierówka z syropu. Finisz jest krótki, nierówny, twardy, w dalekim tle wyczuć można nuty waty cukrowej. Brak mu pełnej transparentności i balansu. Trudno tu teraz wyrokować czy czas w butelce mu pomoże, jak je rozwinie.
Cena: 65,00 zł(4+) Riesling 2017, Winnica Srebrna Góra, Małopolska, Polska, 11%

Aromaty delikatne, kwiatowo-owocowe (jabłko, biała porzeczka, mirabelki, niedojrzała brzoskiwnia) plus zioła i grejpfrutowe pestki. W ustach jeste to wino lekkie, rześkie, kwasowe, o delikatnej tropikalnej nucie. Jest w nim jeszcze może odrobina (płynącej z młodości) surowości, ale wino z każdym tygodniem powinno się coraz lepiej układać. Sporo frajdy.
Cena: 69,00 zł
(4+) Cuvee blanc 2017, Winnica Srebrna Góra, Małopolska, Polska, 12%
Półwytrawne wino skomponowane z odmian: seyval blanc (35%), hibernel (30%), johanniter (25%), solaris 10%. Wszytsko wypada po prostu świeżo. Mamy tu transparentne żwawe aromaty limonki, skoszonej trawy, zielonego jabłka i agrestu. W ustach kwasowe, wartkie, z nutą agrestu, liści białej porzeczki oraz lekkie akcenty warzywne – pietruszki, szparagów. Cukier resztkowy stanowi tylko tło, łagodzi fakturę wina. Smaczne.
Cena: 59,00
(4) Pinot Gris 2017, Winnica Srebrna Góra, Małopolska, Polska, 12,5%|
Kolor bardzo delikatnie trącony różem. Aromaty zwięzłe, wyraziste, idące w nutę pieprzną i korzenną (biały pieprz, kozieradka, jabłkowe pestki). W ustach wyraziste choć delikatne, owocowe (jabłko, rabarbar, biała i czerwona porzeczka). Jest lekko pikantne, warzywne. W finiszu potwierdzające delikatną pieprzność i nutę lekko alkoholową.
Cena: 69,00 zł

(4+) Gewurztraminer 2017, Winnica Srebrna Góra, Małopolska, Polska, 12,5%|
W aromatach - przyjemnych, intensywnie powłóczystych - jest dużo cytrusów (z klasycznym liczi na czele oraz dojrzałą brzoskwinią, morelami, mango). W ustach również sporo owoców, i tropikalnych rejestrów (ananas, brzoskwinia, mango, morele). W winie sporo przyjemnej, owocowej „słodyczy” (wino jest wytrawne). Wypada gładko, lekko oleiście, świeżo. Jest to "gewurz" skrojony na dobrą miarę. Udane wino - dobre dla miłośników ogładzonych smaków i wyrazistych aromatów.
Cena: 65,00 zł(4+) Rose 2017,
Winnica Srebrna Góra, Małopolska, Polska, 12,5%|
Cabernet cortis (45%), zweigelt (45%), pinot noir (10%). Efekt tej kombinacji jest przyjemny i zachęcający - wino jest świeże, żwawe, radosne i odświeżające. Ma nasycony, dość intensywny truskawkowy kolor. Aromaty są też typowe - pozimki, truskawki, malinówki. W ustach odświeżające, z ładną, intensywną owocowością, smakami dobrze potwierdzającymi aromaty. Dobrze skrojony róż - idealny na wakacje.
Cena: 59,00 zł


Mariusz Kap©zyński

Punktacja:
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) - dobre, interesujące wino
(3) - przyzwoite
(2) - słabe
(1) - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”