Poniedziałek, 23 Września, 2019     ostatnia aktualizacja 23-09-2019
 
Vininova i Allegrini
 
2018-04-05

Oceniamy wina z oferty importera Vininova. Na tapecie - Włochy. Wina z posiadłości Allegrini. To posiadłość z apelacji Valpolicella (choć nie tylko). Mieści się w XVI-wiecznym kompleksie w miejscowości Fumane, w samym sercu regionu. Winnica otacza Willę della Torre, arcydzieło renesansowej architektury, które obecnie należy do rodziny. Allegrini zajmuje się produkcją wina od pokoleń.
Obecnie firmą zarządzają bezpośrednio Walter, Franco i Marilisa Allegrini: Walter zajmuje się uprawą winorośli, Franco - produkcją win najwyższej jakości, Marilisa - to marketing i sprzedaż. Posiadłość rodziny Allegrini obejmuje ok. 70 h upraw znajdujących się w gminach Fumane, Sant`Ambrogio i San Pietro. Odmiany uprawianych winogron to typowe dla tego obszaru: corvina, rondinella, molinara, garganega oraz chardonnay, sauvignon, syrah. Allegrini sprzedaje ok. 680 tysięcy butelek swojego wina na całym świecie. W ocenie znalazły się również wina Poggio al Tesoro - winiarni Allegrini znajdującej się w Bolgheri.
(4) "Corte Giara" Chardonnay 2016, Allegrini, Veneto IGT, Włochy, 13%
Importer: Vininova
Aromaty przyjemne, zachęcające. Są delikatne, lekko maślane, rumiankowe W smaku przyjemna owocowość (gruszka, grejpfrut, cytryna, jabłko, pigwa) plus siano i kwiaty bzu, biały pieprz. Delikatna mineralność w finiszu. Przyjemne, lekko odświeżające wino.
Cena: 39,90 zł(5-) Vermentino „Solosole” 2016, Poggio al Tesoro, DOC Bolgheri, Włochy, 14,5%
Importer: Vininova
Przyjemne i chrupkie wino. Ma atrakcyjne owocowe nuty białego grejpfruta, mirabelek, pigwowca oraz wyraźne akcenty ziołowe (zielonego pieprzu, siana, nagrzanej łąki). W fakturze przyjemne i obfite, z lekką oleistością. Wino zbalansowane, dobre i postawne. Świetnie sprawdzi sie w kuchni jako towarzysz wielu dań, np. wieprzowiny duszonej w warzywach, filetów drobiowych w sosie śmietanowym, etc.
Cena: 97,00 zł
(4) "Corte Giara" Merlot / Corvina 2016, Allegrini, IGT Veneto, Włochy, 12,5%

Importer: Vininova
Całość budowy wyznaczaja tu rejestry wiśni z pestką, jeżyn, owoców jałowca. Wino zrobione na dość lekką modłę, niemęczące. Poza owocowym rejestrem w ustach ujawniają się akcenty szyszek, ściółki, pieprzu, pestek. W finiszu przypalone drewno, dym, kawa. To, co może się tu podobać, to rodzaj wycofania, skromności, pozytywnie rozumianej prostoty budowy. Wino przystępne z dobrze zaakacentowanym pieprznym i lekko ziemistym finiszem.
Cena: 41,00 zł(5-) Palazzo Della Torre 2014, Allegrini, IGT Veronese, Włochy, 13,5%

Importer: Vininova
Wino intensywne, niebywale soczyste. Są likierowe, „mięsiste” akcenty wiśni, jeżyn, czekolaedk z nadzieniem wiśniowym, miękkie taniny i "słodycz" dojrzałych owoców (jeżyny, tarnina, aronia). Jest też trochę lukrecjowego, fiołkowego podbicia, lekkie nuty wędzone i korzenne (cynamon, ziele angielskie) oraz smoła i żwir. To propozycja dla miłośników win gęstych, z lekka dżemowych, którzy cenią sobie intensywność, koncentrację, ogładzoną i miękką fakturę wina. Ta butelka wszystkie te oczekiwania zapewni.
Cena: 99,00 zł
(5-) Mediterra 2014, Poggio al Tesoro, IGT Toskania, Włochy, 13,5%
Importer: Vininova
Kompozycja złożona z odmian syrah, merlot, cabernet sauvignon. Wino intensywne, przywodzące skojarzenia z wakacyjnymi wojażami. Jest pełne aromatycznych nut śródziemnomorskich ziół (rozmaryn, tymianek, oregano) oraz pinii, nagrzanej ziemi, pieprzu. Są też esencjonalne i owocowe nuty nalweki z wiśni, jeżyn, ściółki i żywicy. W ustach sporo materii. Struktura jest zwarta, kwasowa, a taniny dobrze dotarte. W tle jest też mocna nuta likierowo-wiśniowa, i śliwkowa. Może spodobać się jego intensywność plus swoista "przestrzenność", „oddech” tego wina. Całość postawna, wyrazista, ale zbudowana konsekwentnie - niemęcząco.
Cena: 89,00 zł

(5-) Corte Giara Amarone „La Groletta” 2014, Allegrini, Amarone della Valpolicella DOCG, Veneto, Włochy, 15% 
Importer: Vininova
Corvina veronese plus rondinella. Amarone wybitnie skoncentrowane, w nowoczensym stylu. W aromatach intensywne, jeżynowo - wiśniowe. W ustach moc likieru jeżynowego i wiśni w czekoladzie. Wino solidne, wyraziste, ale nie jest zbyt złożone czy finezyjne, jego charakter oparty jest na intensywności smaku. Oprócz konfiturowych owoców wyczujemy ściółkę, aptekę, żywicę, ziemię, tytoń. To nie jest styl amarone za którym bardzo przepadam, ale znam takich, którzy za butelkę tego wina zdradziliby każdy sekret, a na przesłuchaniu przyznaliby się do wszystkiego (i może nawet jeszcze coś od siebie dodali).
Sprawa jest więc względna...
Cena: 163,00 zł


Mariusz Kap©zyński

Punktacja:
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) - dobre, interesujące wino
(3) - przyzwoite
(2) - słabe
(1) - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”