Niedziela, 11 Kwietnia, 2021     ostatnia aktualizacja 02-04-2021
 
Moja Wina w Toruniu
 
2018-04-05

Oceniamy wina z portfolio niedużego toruńskiego importera "Moja Wina". Wina z tej oferty, to typowo autorski wybór, często rotująca selekcja. Znajdziemy tu, m. in. wina z Węgier (Sopron), Rumunii, Hiszpanii. Oddajmy głos kapitanowi tego fajnego okrętu.

O sobie:
"Nazywam się Łukasz Niedlich (niem. "Milutki"). Pochodzę i mieszkam w Toruniu, tutaj ukończyłem szkoły. Jestem absolwentem socjologii i historii na UMK. Zanim doszło do tego, że ukończyłem studia, pracowałem w wielu miejscach, byłem ogrodnikiem, geodetą, barmanem, kelnerem, malarzem w Kanadzie i glazurnikiem w USA. Trochę łobuzowałem. Kształtowała mnie rodzina (korzenie proletariackie), jej zamiłowanie do podróży małych, rzadziej dużych, głównie górskich, kształtowała mnie również grupa rówieśnicza, związana z toruńskim środowiskiem kultury niezależnej. Nadal się kolegujemy, wspieramy, tworzymy, legendarną drużynę piłki nożnej „Drink Team”. Od marca 2015 prowadzę firmę Moja Wina. W prowadzeniu biznesu, swoim nosem i innymi zmysłami, wspiera mnie żona Ewa."
O swoim portfolio i pomyśle na wino:
"Przede wszystkim nie jestem sommelierem, staram się wraz z winem sprzedawać pewne tęsknoty i marzenia. Kiedy piję wino po raz pierwszy, to podobnie jak Maja z filmu „Bezdroża”, przenoszę się w miejsce, w którym wino rosło (nie piję win przemysłowych). Myślę wtedy o wietrze, słońcu, nachyleniu terenu, glebie... trudno niekiedy mi to zwerbalizować. Od początku kieruję się filozofią zawartej w książce Katharine Cole „Dobre wino na każdą okazję”. We wstepie Cole postuluje minimalizm w ofertowaniu wina. Jej marzeniem, jako konsumentki, było wejść do sklepu, w którym jest tylko dziesięć rodzajów odpowiednio wyselekcjonowanych win. Cenię sobie takie podejście, dlatego nie mam „na raz”, zbyt wielu win. Moja oferta często rotuje, zamawiam wina małymi partiami, wino u mnie nie zalega na półkach.
Wydaje mi się, że mam komercyjny smak. Wiem komu dane wino będzie smakowało. Nie potrafię sprzedawać wina, którego „nie lubię”, w które „nie wierzę”. Zaopatruję dwa sklepy specjalistyczne, jeden hipermarket, kilkanaście knajpek, klub muzyczny, dostarczam wino B2B (salon samochodowy), obsługuję imprezy kulturalne (wernisaże, jubileusze instytucji, teatrów, jeden festiwal filmowy), dostarczam wino klientom indywidualnym. Posiadam zezwolenie na detal i hurt."

Kontakt:

Moja Wina Łukasz Niedlich
Siedziba:
Grudziądzka 44/58
87-100 Toruń

Sklep:
Kawęczyn 13c
87-123 Dobrzejewice

e-mail: info@mojawina.com.pl
Telefon: 695 515 347
(4-) Tsinandali 2015, Besini, Kachetia, Gruzja, 12,5%
Importer: Moja Wina
Tsinandali to jedna z najważniejszych apelacji gruzińskich dla win białych, typowy blend odmian rkatsiteli i mtsvane. Wino jest świeże, lekko cytrusowe, z jabłkowym podbiciem. Wypada prosto i żwawo. W tle cytryna, pestki, grejpfrut, lekka goryczka, biały pieprz. Przyjemne, nieskomplikowane i niedrogie wino. Czy nie to lubimy mieć pod ręką od czasu do czasu?
Cena: 36,00 zł(3+) Első Gólya Prímőr Zenit 2017, Vincellér, Sporon, Węgry, 12,5%

Importer: Moja Wina
Aromaty są tu wyraźnie korzenne, pestkowe, szarlotkowe oraz delikatnie pieprzne. W ustach wino wypada dość lekko, faktura wina złagodzona jest owocowa "słodyczą", wyczuć można jabłka, dojrzały agrest, gruszki. Finisz z nutą polnych kwiatów, siana, pigwowca. Przyjemne, odświeżające wino.
Cena: 32,00 zł(4) Zöld veltelini 2016, Vincellér, Sporon, Węgry, 12,5%
Importer: Moja Wina
Zöld veltelini czyli grüner veltliner, to ważna biała odmiana w Sopronie. Tutaj niesie nuty dojrzałego jabłka i gruszki, miesznki ziół (rumianek, tymianek, rozmaryn), białego pieprzu, gałki muszkatołowej, siana. W ustach wytrawne, treściwe, z pieprznym podbiciem. Nie ma tu silenia się na oryginalność, otrzymujemy przyjemne, bezpretensjonalne i szczere wino. Jest tu gładka  owocowa treść i fajnie zachowany charakter veltlinera.
Cena: 35,00 zł(4+) Kekfrankos rose 2014, Vincellér, Sopron, Węgry, 13%
Importer: Moja Wina
Rose, choć nie z tych najmłodszych, to jest fajne, gastronomiczne, ciekawe. Wyczuwalna czarna porzeczka, jarzębina, żurawina. Ileż tu zachowanej zwiewności, owocowej radości, czystej frajdy. W ustach jabłko (malinówka), czerwony pieprz, kompot z wiśni. Jest kwasowo i odświeżająco. To ładnie zbalansowane, ułożone wino, z delikatnie ziołowym finiszem. Ktoś zapyta - rose z 2014? Odpowiadam – tak! Sami sprawdźcie.
Cena: 58,00 zł
(4+) Zweigelt 2014, Vinceller, Sopron, Węgry, 13%

Importer: Moja Wina
Zwaigelt w lekkim, kwasowym i żwawym wydaniu. Wino bezpretensjonalnie ukazujące owocowy profil –  po prostu zachęcający i przyjemny. W ustach nienachalne, lekkie, można rzec – „pinotowe”. Jest żurawina, kompot z wiśni, trochę czereśni. Styl – lekki i zwiewny, zaskakujący, z dobrą kwasowością i lekko pieprznym profilem. Udane wino, z charakterem. Spora frajda degustacji.
Cena: 58,00 zł(4) Feteasca Neagra 2013, Alira, Oltina, Rumunia, 13,7%

Importer: Moja Wina
10 miesięcy dojrzewania w barriques. Dominują gęste, owocowe aromaty, są nuty głogu, jagód, jeżyn i wędzonej śliwki w czekoladzie. W ustach gładkie, dotarte dłuższym dojrzewaniem, powidłowe, lekko taniczne. Jest wiśniowa konfitura i dżem jeżynowy. Wino miękkie, „pełne „słodyczy” owocu, likierowego charakteru. Sporo tu owocowej słodyczy, dżemowości, lukrecji, dymu. Wiem, że wielu z Was ten styl bardzo sobie ceni.
Cena: 60,00 zł(4) Tinto 2016, Osca, DO Somontano, Hiszpania, 13%

Importer: Moja Wina
Tempranillo i cabernet sauvignon. Wino prezentuje się jako lekki dzikus, są nuty znoszonej skóry, stajni, ściółki, żołędzi, owoców jałowca. W ustach taniczne, pestkowe, wyraziste. Jest grafit, atrament, zioła, żwir. Sporo tu również owoców (wiśni z pestką, jeżyn). Wino z charakterem, lekko dymne, mięsiste, wyraźnie pieprzne. Do wieprzowych szaszłyków z rusztu jak znalazł. No i ma dobra cenę.
Cena: 34,00 zł

 (4+) Eleganza 2014, Alira, Oltina, Rumunia, 13,4%
Importer: Moja Wina
Feteasca neagra, merlot i cabernet sauvignon w słodkim wydaniu. Aromaty przyjemne, delikatne i zachęcające – wiśni w likierze, pestek, czekolady, ściółki, jeżynowego dżemu. W ustach słodkie, ale niemęcząco, wino jest stosunkowo lekkie, o stonowanej, ale przyzwoitej kwasowości. Pojawiają się tu wyraźne nuty przejrzałych owoców leśnych, likierowe i dżemowe , lekko „przypalone”, podwędzane (powidła) i czekoladowo-korzenne. Smaczne wino.
Cena: 75,00 zł


Mariusz Kap©zyński

Punktacja:
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) - dobre, interesujące wino
(3) - przyzwoite
(2) - słabe
(1) - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”