Czwartek, 20 Stycznia, 2022     ostatnia aktualizacja 18-01-2022
 
Spotkanie w Spotkaniówce
 
2018-03-20


Winnica Spotkaniówka to już doświadczony gracz na polskim rynku. Swoimi winami zdążyli już nie raz udowodnić dobry poziom i jakość wytwarzanych win. Świadczy o tym zarówno wiele wyróżnień i medali jakie zdobyli, ale potwierdzają to również regularne degustacje ich win, jakie miałem przyjemność odbywać.
Tak było i tym razem – ocenie poddałem próbki z kadzi z rocznika 2017 oraz kilka butelek porównujących rocznik 2015 i 2016. Wina wypadły bardzo dobrze, degustacja pokazała konsekwentny styl, wina były równe, dobrze „przypisane” do miejsca. Winnica Spotkaniówka stara się grać w czołówce naszej ligi winiarskiej. Widać, że wszystko jest tu przypilnowane, dobrze obyślane i dopracowane, w konsekwencji otrzymujemy w butelkach czytelny charakter miejsca oraz w pełni sprofesjonalizowane działania winiarni. Tak trzymać!Wiosna już tuż tuż, więc warto przypomnieć, że Winnica Spotkaniówka prowadzi działalność enoturystyczną. Do dyspozycji otrzymujemy całoroczny, kameralny domek winiarski (na zdjęciu powyżej). Są tu dwie sypialnie, salon z kominkiem oraz w pełni wyposażonym aneks kuchenny i łazienka. W sumie - 4 komfortowe miejsca noclegowe z ewentualną możliwością 2 dostawek. Jest też duży zewnętrzny taras z kominkiem, który pozwala na pobyt na zewnątrz nawet w chłodniejsze dni. Pomyślcie o tym. Przy okazji trzeba spróbować win. Na przykład tych poniżej.
(4) Bianca 2017, Winnica Spotkaniówka, Podkarpacie, Polska, 12%
Jest to bianca zielonkawa, szparagowa, jabłkowa, agrestowa, z nutą pestki grejpfrutowej. Żywe i odświeżające wino. Fajny owoc, sporo tu charakteru nowozelandzkiego sauvignon blanc, to taki zielonkawy, limonkowy, trawiasto-agrestowy styl. Zapowiada się ciekawe, smaczne wino.

(4) Hibernal 2017, Winnica Spotkaniówka, Podkarpacie, Polska, 12,5%
Typowy hibernal, znajdziemy nuty galaretki oraz liści z białej porzeczki, dojrzałego jabłka, grejpfruta i agrestu. Wino prezentuje się świeżo, lekko oleiście, czysto. Przyjemnie rozwija się w kieliszku. Podobać się może ładna, kragła nuta owocowa i ziołowa. Całość intensywna, lekko perfumowana. Będzie atrakcyjnie się rozwijać.(4-) Hibernal 2015, Winnica Spotkaniówka, Podkarpacie, Polska, 12%

Całość owocowa, poukładana, dotarta. Da się jednak zauważyć, że jest to hibernal nieco zbyt wątły, trochę wychudzony. Jednak kwasowość jest na odpowiednim poziomie, a w tle wyczuwalne wosk, pigwa i rumianek. Szczupłe, ciągle smaczne wino, ale znać słabszy rocznik.

(5-) Rondo 2016, Winnica Spotkaniówka, Podkarpacie, Polska, 11,5%

Aromaty leśne, delikatnie tytoniowe, ziemiste ściółkowe, z dużą dawką owoców. Soczyste, intensywne owocem, o gładkiej, miękkiej fakturze. Są soczyste jagody, jeżyny, wiśnia, ściółka, trochę dymu, mokrego tytoniu, grafitu i atramentu. Wszystko w otulinie przyjemnych tanin i delikatnej goryczki. Wino średniej wagi, w sumie dość delikatne i zbalansowane.
(5-) Rondo 2015, Winnica Spotkaniówka, Podkarpacie, Polska, 12%

Sporo owoców leśnych, lekkie podbicie kwasowością. Jest to dobre, warte degustacji wino, ale jest pewna różnica w porównaniu do rocznika 2016. Mniej tu dymnej mgiełki, miekkości owocowej materii przyjemnie łaskoczącej podniebienie. Jest za to nieco więcej zadziorności, lekkiej dzikości, surowości. Więcej nut ściółkowych, smak jest bardziej „ciemny” - spalonego drewna, pieczonych kasztanów, jagód, jałowiec, kory, kawy, pieprzu, korzeni, nalewki ziołowej. Długi finisz.

(4+) Regent 2016, Winnica Spotkaniówka, Podkarpacie, Polska, 12%
Wiśnia łutówka. Zwarta i jędrna, lekko chropawa, daje dobrą i wibrująca kwasowość, która podbija intensywny smak owoców, skórek, pestek, ściółki i ładnie ożywia całość. Znać tu lekki ton beczkowy (w użyciu były klepki dębowe). Ładne akcenty czarnego pieprzu, jagód, jeżyn, korzeni, ziół. Dobra struktura, jest przyjemnie, z nerwem. Finisz spalonego tosta, żwiru, kawy, ziela angieskiego.(4) Regent 2015, Winnica Spotkaniówka, Podkarpacie, Polska, 12%
Wypada mniej mięsiście, z nieco większym akcentem położonym na skórki, taninę, pestkę. Nieco bardziej umiarkowana struktura i kwasowość niż w roczniku 2016.

(5-) Cuvee Połomia 2016, Winnica Spotkaniówka, Podkarpacie, Polska, 12%
Cuvee Połomia wybija się na jedną z flagowych propozycji ze Spotkaniówki. Bardzo dobre i równe wino. Soczyste, transparentne, niosące smakowite rejestry wiśni z pestką i owoców leśnych (jagody, jeżyny, tarnina). W ustach ma dobrą strukturę, gęstą, owocową i materię ładnie podkreśloną taninami. Wybrzmiewa długo, w tle pojawia się tytoń, ściółka, spalony tost, kawa.(4+) Cuvee Połomia 2015, Winnica Spotkaniówka, Podkarpacie, Polska, 12,5%
Jak wyżej - rondo i regent (50/50). Wino z charakterem, wyraziste. Dużo tu pieprzu, czerwonej wędzonej papryki, korzennych klimatów. Całość jest mocno oparta na soczystym, dojrzałym owocu (wiśnie, czereśnie, jagody). Są wyczuwalne nuty z ściółką, pieczonymi kasztanami, jałowcem. Poza tym wyczuć można spieczony tost, dym, drewno. Lekko pikantny finisz. Wszystko jest dobrze zintegrowane, tworząc naprawdę zacne wino.


Mariusz Kap©zyński

Punktacja:
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) - dobre, interesujące wino
(3) - przyzwoite
(2) - słabe
(1) - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”