Niedziela, 05 Lipca, 2020     ostatnia aktualizacja 02-07-2020
 
QX czyli na winiarskich bezdrożach (cz. II)
 
2018-02-23

O importerze QX z Cieszyna, który skierował swoje działania w stronę bardziej egzotycznych winiarsko miejsc, pisaliśmy już tutaj. Czas na kolejną część i oceny win. Tym razem postawiliśmy "zimowo", na wina czerwone. Oceniamy wina z Turcji, Meksyku, Nowego Jorku. Poszukiwacze nietypowości, nowalijek i egzotyki – wiecie już gdzie szukać. A warto, bo wina z tego portfolio są trochę jak zima w stosunku do polskich drogowców – za każdym razem zaskakują.

Kontakt
:
QX sp. z o.o.
ul. Bielska 206
43-400, Cieszyn
Mob.: +48 604 917 688
E-mail:
biuro@qx.pl
www:
QX
(3+) Cabernet Sauvignon 2015, L.A. Cetto, Baja California, Meksyk, 13%
Importer: QX
Na aromat i smak składają się rejestry dojrzałej śliwki, czereśni, soku z granatu. Znać tu wyraźnie dojrzały charakter owoców. Jest to cabernet średniej wagi, nieskomplikowany, lekko warzywny, o umiarkowanej kwasowości i nieco pylistym, ziemistym tle. Finisz pieprzny, z nutą suszonej słodkiej papryki, mokrego drewna i liścia laurowego.
Cena: 62,00 zł
(4-) Don Luis Merlot Selection Reservada 2013, L.A. Cetto, Guadalupe Valley, Baja California, Meksyk, 13,3%
Importer: QX
Rok dojrzewania we francuskich beczkach. Wyczuwalne nuty wiśni, ściółki, szyszek, pieczonych kasztanów, żołędzi, ziemi, pieprzu, suszonej papryki. Podobnie jak w winie powyżej – materia nie jest ciężka, a owocowość skontrowana akcentem pieprzu, korzennych przypraw. Finisz jest ziołowy, lekko pieprzny.
Cena: 79,00 zł
(4+) Don Luis „Terra” Seleccion Reservada 2013, L.A. Cetto, Guadalupe Valley, Baja California, Meksyk, 13,4%

Importer: QX
Na kompozycję wina złożyły się: cabernet sauvignon (50%), merlot (30%), malbec (10%), petit verdot (10%). Dojrzewało rok we francuskich beczkach i rok w butelkach. Wyczujemy maliny, jeżyny, żurawiny, trochę nut kwiatowych (czarny bez). Struktura jest dość miękka, przyjazna. Całość materii i w tym wypadku nie jest zbyt ciężka, wypada dość świeżo, „chłodno”. Nie ma tu zmęczenia materiału, nadmiaru beczki. Kwasowość jest umiarkowana, ale w normie. Finisz pieprzny, lekko jałowcowy. Miałem okazję już pijać wina meksykańskie, ale to wyprzedza je w cuglach. Sami sprawdźcie.
Cena: 89,00 zł
(4+) Petite sirah „Private reserve” 2010, L.A. Cetto, Guadalupe Valley, Baja California, Meksyk, 13,5%
Importer: QX
A aromatach uderzenie jagód, atramentu, aronii, mchu, szyszek, pieprzu i suszonej papryki.
W smaku ma lekką chropawość, pieprzną ziemistość, dobrze dotartą taninę. Przyjemnie stonowane wino, o fajnej owocowości (podsmażane maliny, żurawina). Trochę lepiej zaakcentowana kwasowość z pewnoscią pozytywnie podkręciłaby charakter materii, ale nie jest źle. W finiszu jeżyny, las, przypalony tost, Pieprzne!
Cena: 109,00 zł
(4+) Nebbiolo "Private reserve" 2013, L.A. Cetto,  Guadalupe Valley, Baja California, Meksyk, 14%

Importer: QX
Aromaty dosyć oszczędne (bratek, fiołki, czarny bez, tarnina i aronia), lekko apteczne. W ustach jest niezbyt ciężkie, soczyste o smacznym, lekko „podpalanym” owocu (maliny, czarna porzeczka), są też nuty lukrecji, ściółki. Całość zakreślona wyrazistą, ale nie wysuszającą taniną. Nabiera się ochoty na ostrą, paprykowaną kiełbaskę albo dobre salami...
Cena: 109,00 zł
(3+) Cabernet / merlot 2013, Winery Pillitteri, VQA Niagara Penisula, Kanada, 13,5%
Importer: QX
Poprawna, niezbyt wyrafinowana budowa. W aromatach wypada ziołowo, pestkowo. Wino nienachalnej konstrukcji, stosunkowo łatwe do interpretacji. Jego prostota osadzona jest na  akcentach wiśni, jeżyn oraz pestek, ziemi, suszonych ziół, odrobiny mokrego drewna. Finisz dość krótki, delikatnie "skórkowy", lekko suchawy.
Cena: 89,00 zł

(4+) Cabernet franc 2013, Winery Pillitteri, VQA Niagara on the Lake, Penisula, Kanada, 13,5%

Importer: QX
We „franku” znajdziemy więcej charakteru i stylu. Dojrzewał przez 19 miesięcy w dębowych francuskich beczkach. Aromaty i smaki grają tu wspólny, udany koncert. Są nuty dymne, lasu po deszczu, żołędzi, kasztanów, spieczonego tosta. Wszystkie smaki i aromaty są wyraziste, dobrze zdefiniowane, trzymają charakter odmiany. Ten "Franek" jest w kategorii średniej wagi (jak na wino z chłodniejszych rejonów przystało) - nie ma tu więc przesadnej koncentracji, dżemowości, etc. No i alkohol w normie.
Cena: 119,00 zł

(4-) Merlot 2012, Brotherhood Winery, Brotherhood Winery, New York, USA, 13%
Importer: QX
Brotherhood to winiarnia z tradycjami, produkująca wino od 1839 roku. Tu otrzymujemy merlota przez 6 miesięcy dojrzewającego w beczce. Dominują tu aromaty owocowo-leśne (maliny, jagody, ściółka). W ustach dość prosto, ale treściwie. Materia owoców podkreślona taninami, goryczką i pestkowo-ziemistym rejestrem. Cóż, jest to merlot dość przyjemny, prosty, lekki i owocowy. Finisz delikatnie pieprzny.
Cena: 95,00 zł(5-) Pinot Noir 2013, Brotherhood Winery, New York, USA, 13%
Importer: QX
6 miesięcy dojrzewania w beczce. Jak na pinota przystało, kolor jest lekki, przejrzysty. Aromaty delikatne, leśne – jest żurawina, rabarbar, poziomki, pestki granatu, czerwony pieprz. W ustach typowo pinotowa, lekka materia, utrzymna w owocowo-leśnych "chłodnych" rejestrach. Nie ma tu może „burgundzkiego” wyrafinowania, złożoności, ale charakter odmiany wydobyty jest ze smakiem. To zwiewne, lekkie, smaczne i bezpretensjonalne wino.
Cena: 89,00 zł
(4+) Myrina red 2016, Kavaklidere, Wschodnia Anatolia, Turcja, 13,5%

Importer: QX
Duży turecki producent. Lokalna odmiana öküzgözü wsparta cabernet sauvignon. W aromatach pieprz, żołędzie, wędzona śliwka, pestki, ziemia, suszona żurawina. W ustach dość soczysta materia owocowa (maliny, śliwka w czekoladzie), lekko ziemista, przyjemnie podkreślona taninami. Jest to wino nieskomplikowane, przyjemnie owocowe i niezbyt ciężkie. Wybrzmiewa dość gładko, nieagresywnie. Ta nienachalnośc i przyjemna (lekko malinowa) owocowość to jego główne atuty.
Cena: 55,00 zł

Mariusz Kap©zyński


Punktacja:
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) - dobre, interesujące wino
(3) - przyzwoite
(2) - słabe
(1) - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”