Wtorek, 20 Października, 2020     ostatnia aktualizacja 19-10-2020
 
Z Don Luigim pod rękę
 
2018-02-07

Molise to niewielki, górzysty i odludny region winiarski położony w południowo-środkowych Włoszech. W roku 1975 wydzielono go z większej apelacji - Abruzji. Status DOC Molise uzyskało w 1980 roku (dla wina Biferno i Di Pentro Isernia). Do dziś wielu zastanawia się czy wyodrębnianie tego obszaru miało sens. Wina stylistycznie są bardzo bliskie abruzyjskim.
W Molise nie ma zbyt dużego zagęszczenia winiarni. Omawiana tu Di Majo Norante uchodzi za jednego z najlepszych (jeśli nie najlepszego) producenta w regionie.


Di Majo Norante produkuje wina od 1800 roku. Dziś kolejne pokolenie winiarzy dba o dobre imię winiarni i jakość win. Winiarnia znajduje się w Campomarino (prowincja Campobasso). Działają na 85 hektarach winnic (dominują gleby piaszczyste). W uprawach znajdziemy takie odmiany jak malvasia, trebbiano, montepulciano, sangiovese, aglianico a także bombino oraz stare uprawy falanghiny i greco. Preferuje się produkcję wina opartą na niewielkiej ingerencji w proces. W ofercie znajdują się wina organiczne. W Polsce importerem jest Vinoteka 13.

Warto etykiety Di Majo Norante sprawdzić, spróbować ich. Nie odrzucajcie z góry win z mniej znanych apelacji, eksplorujcie, wyszukujcie najlepszych producentów, najciekawsze butelki i dzielcie się nimi ze światem. Któregoś dnia - kto wie?, może będziecie mieć szansę zostać winiarskim "kołczem"...
(4+) Falanghina 2016, Di Majo Norante, DOC Falanghina del Molise, Włochy, 13%
Importer: Vinoteka 13
W aromatach i smakach wyczuć można zioła, kwiat lipy, rumianek, pieprz cytrynowy, masło, orzech laskowy, dojrzałe jabłko, gruszki, zielone oliwki. Wszystko poukładane i zgrabne. W ustach wino jest treściwe, soczyste i lekko oleiste - przyjemnie rozpływa się po podniebieniu. Dobra i zdrowa materia niosąca dużo przyjemności. Finisz przyjemny, lekko pieprzny, długi.
Cena: 55,00 zł(4+) Greco 2016, Di Majo Norante, DOC Molise Greco, Włochy, 13%
Importer: Vinoteka 13
Aromaty lekko pieprzne, z delikatnie zaakcentowaną nutą suszonych ziół prowansalskich. Wino o dobrej strukturze, domagające się jedzenia. Jest wyraziste, o solidnej delikatnie gęstej budowie. Z pewnością nie należy do kategorii win superświeżych, nowoczesnych, neutralnych w swej bezpłciowości. Tu jest charakter, własny styl - są pestki słonecznika, rumianek, siano, pigwa, suche liście, lekki akcent pestkowy, korzenny w finiszu. Fajne, stylowo prezentujące się greco. To lubię.
Cena: 55,00 zł
(5) Falanghina "Biorganic" 2016, Di Majo Norante, DOC Falanghina di Molise, Włochy, 13%
Importer: Vinoteka 13
Wyraziste, dobrze zdefiniowane aromaty i smaki. Wino intensywne, zachowujące świeżość i dobry kręgosłup materii. Wszystko jest tu na miejscu. Głębokie nuty kwiatowe wchodzą w interakcję z tropikalno-owocowymi (grejfrut, mandarynka, mango). Dobrze zaakcentowana kwasowość spina wszystkie elementy w atrakcyjną, świeżą całość. Jest to bardzo smaczne wino. Naprawdę, czuję jak wariuje w żyłach krew.
Cena: 59,00 zł

(4+) Tintilia 2014, Di Majo Norante, DOC Tintilia del Molise, Molise, Włochy, 13,5%

Importer: Vinoteka 13
Prym wiodą tonacje leśne, lekko dymne, ściółkowe (mech, igliwie, grzyby, jagody). W ustach przyjemnie wycofane, o delikatnej owocowości i potwierdzających aromaty, lekkich akcentach owoców leśnych - dziczyzny, szyszek, ziół, żołędzi, pieczonych kasztanów. To fajne, zgrabnie ułożone wino. Nie jest przesadzone, ma dobry balans między owocowością, korzeniami, pieprznością i akcentem słodkiej, suszonej papryki. Przyjemne wino, ale zachowujące wyrazistość i pazur. Sporo ziół w finiszu.
Cena: 59,00 zł
(5-) Aglianico Riserva `Contado` 2013, Di Majo Norante, DOC Aglianico del Molise, Włochy, 14%

Importer: Vinoteka 13
Wino dojrzewało przez 18 miesięcy w beczkach. Dotarte, interesująco ewoluowane wino. Poukładane i zwarte. Dominuje fajny, korzenny i pieprzny ton, zarówno w aromatach i smakach. Jak na aglianico przystało, jest gęste, owocowe, lekko ziemiste. Wyczuć można jałowiec, liść laurowy, rozmaryn, wędzone mieso, wiśnie. Wino trzyma dobry styl. Spodoba się Wam jego owocowa esencjonalność podbita lekko korzennymi kilmatami i niezłą kwasowością. Całość obrazu domyka dymny, delikatnie "podwędzany" finisz.
Cena: 65,00 zł
(5) Aglianico "Biorganic" 2013, Di Majo Norante, DOC Molise Rosso, Włochy, 13%
Importer: Vinoteka 13
Wino prezenuje się żwawo i z wyrazistym sznytem. Jest żurawina, wiśnia łutówka, maliny, żołędzie, pieczone kasztany, zioła, suszona szynka. Jest w tym winie oddech, lekkość, owocowa zwiewność, ale również intensywność i wyrazistość smaku. Znać świetną jakość owoców, wino mimo upływu lat nie jest przejrzałe, struktura jest jędrna, zwarta. Całość dobrze podsypana pieprznym finiszem. Tli się w tym winie jeszcze sporo owocowego żaru, zaczepności.
Cena: 79,00 zł

(5-) Aglianico "Biorganic" 2011, Di Majo Norante, DOC Molise Rosso, Włochy, 13,5%
Importer: Vinoteka 13
Rocznik 2011 tego wina prezentuje się trochę bardziej tanicznie, goryczkowo. W aromatach i smakach wyczuwa się korę, pestki, spalone drewno, owoce jałowca, korzenie, korę sosnową, pieprz, jagody i jeżyny. Posmak chropawy, z wyraźnie wybrzmiewającym ziołowym posmakiem (liść laurowy, jałowiec, estragon, rozmaryn). To materia, które dobrze przyjmie wyraziste potrawy - sznycle, steki, duszoną w winie wołowinę.
Cena: 75,00 zł
(4+) Don Luigi Riserva 2012, Di Majo Norante, DOC Molise Rosso, Włochy, 14,5%
Importer: Vinoteka 13
Butelka "Don Luigi" jest ciężka jak moje przewinienia na studiach. Materia samego wina jest gęsta, syropowa, treściwa (powidła, czekolada, jeżyny). Nie brak tu owocowej, konfiturowej treści (wiśnie, czereśnie, jeżyny, czarna porzeczka). Wino potrzebuje czasu, dajcie mu też powietrza, zdekantujcie. Rozpręży się wtedy, nabierze wdzięku. Ujawni więcej korzennych, ziołowych, ale i mięsnych rejestrów. To solidnie napakowany dzikus, na brak intensywności nie będziecie na pewno Państwo narzekać. 
Cena: 145,00 złMariusz Kap©zyński

Punktacja:
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) - dobre, interesujące wino
(3) - przyzwoite
(2) - słabe
(1) - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”