Poniedziałek, 17 Stycznia, 2022     ostatnia aktualizacja 17-01-2022
 
Miód z bąbelkiem
 
2018-01-24

Pasieka Jaros to jeden z wiodących producentów miodów pitnych w Polsce. Na łamach Vinisfery gościł niejednokrotnie. Obszernie tę miodostytnię opisywaliśmy tutaj. Ocenialiśmy również miody od tego producenta. O ile jednak mieliśmy możliwość wielokrotnie próbować klasycznych miodów pitnych, o tyle nie próbowaliśmy ich wersji z "bąbelkami". Od pewnego czasu bowiem Pasieka Jaros wprowadza na rynek miody, które są gazowane. Trzeba przyznać, że to dość nietypowa (i właściwie chyba jedyna w Polsce) propozycja dla miodolubów. 
Sprawdźmy więc jakie efekty niosą bąbelki w miodach od Jarosów...
(5-) "Trybunalski", trójniak perlisty, Pasieka Jaros, Łazisko, Polska, 16%
Kolor marmoladowo-herbaciany. Aromaty i smaki pełne suszonych owoców (jabłka, morele), korzenno-przyprawowe (cynamon, wanilia, goździki, gałka muszkatołowa, suszone kwiaty, propolis). Smak jest wyrazisty, ale słodycz nie jest tu tak intensywna jak w dwójniakach ocenionych poniżej. Bąbelki dodają miodowi nie tylko "lekkości", ale wyrazistości, większej intensywności smaku.
(4) "Lipiec" dwójniak perlisty, Pasieka Jaros, Łazisko, Polska, 16%
Aromaty lipowego naparu, rumianku, siana, lekko przejrzałego agrestu i jabłka. W ustach miód wypadać mógł dość lekko, świeżo, jednak jego dość delikatna struktura jest nieco zbyt "dociążona" zawartością cukru. Całość jest jednak aromatyczna, lekko ziołowa i zwyczajnie smaczna.
(5-) "Maliniak", dwójniak malinowy, perlisty, Pasieka Jaros, Łazisko, Polska, 16%

Aromaty bardzo owocowe (jabłka malinówki, malinowa konfitura, truskawki, trochę czerwonej porzeczki, żurawiny i poziomek). Mimo wyraźnej słodyczy "maliniak" ma owocową świeżość i wartkość. Dochodzi tu do udanego zwarcia między miodową słodyczą a kwasowością maliny. Wszystko solidnie podbite bąbelkami. Będą Państwo zadowoleni.Mariusz Kap©zyński

Punktacja:
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) - dobre, interesujące wino
(3) - przyzwoite
(2) - słabe
(1) - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”