Sobota, 19 Stycznia, 2019     ostatnia aktualizacja 18-01-2019
 
"Punkt G"
 
2018-01-23

Oceniamy kilka butelek z Chorwacji z winiarni Galić. Ten winiarski projekt wystartował w 2005 roku, założył go Josip Galić. Winiarnia znajduje się w kontynentalnej części Chorwacji, w apelacji Kutjevo.


Fot. Galić

W posiadaniu Josipa jest 26 hektarów upraw (owoce są również dokupowane, z powierzchni ok. 30 ha). Winiarnia jest nowocześnie zaprojektowana i wyposażona. Produkcja wynosi około 300 tysięcy litrów. Najważniejszą odmianą jest graševina. Jedne z najbardziej rozpoznawalnych win tej winiarni to "G-točka" czyli "Punkt G". Łatwo zapamiętać.
Dystrybutorem win Galić w Polsce jest Dolio Vini. Przyjrzyjmy się kilku butelkom.

 

(3+) G-točka bijelo 2015, Galić, Sławonia, Kutjevo, Chorwacja, 12,5%
Importer: Dolio Vini
Grasevina. Aromaty i smaki proste. Budowa transparentna, wino jest bardzo czytelne w przekazie z kieliszka. Dominują akcenty kwiatowe, jabłkowe, mirabelkowe oraz lekko ziołowe tło. Znajdziecie tu też troszkę zielonego jabłka, białej porzeczki, gruszek. Wino lekkie, niezobowiązujące.
Cena: 39,00 zł(4+) Sauvignon blanc 2016, Galić, Kutjevo, Sławonia, Chorwacja, 12,5%
Importer: Dolio Vini
15 % wina przechodziło około 12. godzin maceracji ze skórkami. Wino ma przejrzysty, świeży charakter, jest lekko warzywne. Da się również wyczuć zielone liście, bez, mirabelki oraz jabłko i niedojrzałą gruszkę. W ustach świeże, wartkie, ale nie pokazujące „nowozelandzkich”, zielonkawo-agrestowych rejestrów. Za to jest tu sporo jabłkowych pestek, limonki oraz pora, liścia kafiru i zielonego pieprzu. Wypada stylowo, ma przyjemną, wyrazistą i dosadną materię, ale jako całość prezentuje się lekko.
Cena: 85,00 zł
(4+) Grasevina 2016, Galić, Kutjevo, Sławonia, Chorwacja, 12,5%
Importer: Dolio Vini
Żwawe i chrupkie wino. Zrobione na świeżej, jabłkowo-agrestowej nucie (plus biała porzeczka i miableki). Wypada lekko, kwasowo, odświeżająco i nowocześnie. Materia wina jest zdrowa, bardzo owocowa, mozna mówić że wino ma "szklisty" charakter, kryształową budowę. Jest też lekko ziołowe podbicie, nuta białego grejpfruta, białej porzeczki. Odświeżające, w tle lekko wyczuwalne siano, suszone kwiaty.
Cena: 66,00 zł
(4+) G-točka crno 2016, Galić, Kutjevo, Sławonia, Chorwacja, 13%

Importer: Dolio Vini
Cabernet sauvignon i merlot (50/50%). Czerwona wersja "punktu G" ma wyraziste aromaty i smaki. Dominują rejestry wiśni, jeżyn, pestek, papryki i ściółki. W ustach wypada treściwie, ma solidną, soczystą strukturę i dobrze zestrojone taniny. Nuty ziołowo-korzenne nadają mu fajnego "śródziemnomorskiego" charakteru (liść laurowy, rozmaryn, żywica, pieprz). Solidna robota. Aż nabiera się ochoty na dobrze zgrillowane, dymne ćevapčići...
Cena: 44,00 zł

Mariusz Kapczyński

Punktacja:
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) - dobre, interesujące wino
(3) - przyzwoite
(2) - słabe
(1) - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”