Wtorek, 18 Stycznia, 2022     ostatnia aktualizacja 17-01-2022
 
Owocowy sznyt czyli "Manufaktura nalewek"
 
2018-01-16

"Manufaktura nalewek" (Nalewki Rodziny Krzanowskich sp. z.o.o.) to przedsięwzięcie z Podkarpacia, znajduje się w Korczynie koło Krosna. Region ten ma nie tylko długie tradycje wytwarzania tego typu alkoholi, ale też dobrej klasy materiał wyjściowy - czyli owoce.

"Manufaktura" to przedsięwzicie rodzinne, uruchomione w 2013 roku. Wieloletnie domowe doświadczenia w produkcji nalewek postanowiono sprofesjonalizować. Całość produkcji odbywa się na bazie owoców skupowanych od zaprzyjaźnionych rolników i przy zastosowaniu profesjonalnej technologii. Jak deklarują producenci - są to nalewki w pełni naturalne, powstałe bez użycia sztucznych aromatów, barwników, etc. W 27 tankach powstaje 15 tysięcy litrów nalewek. Postawiono na jedoodmianowy styl. W ofercie są nalewki z wiśni, malin i czarnej porzeczki. Sprzedawane są w butelkach 200, 350 i 500 ml. Ceny są takie same dla każdego rodzaju i w zależności od pojemności butelki wynoszą: 35, 45 i 60 złotych.
Właściciele organizują też degustacje (połączone ze zwiedzaniem manufaktury) dla grup powyżej 10 osób. Konieczne jest wcześniejsze umówienie terminu.

Wrażenia z degustacji są dobre. Może nie są to nalewki bardzo wyrafinowane, ale z pewnością szczodrze dzielą się owocem. Choć osobiście preferuję lżejszy styl (niedoścignione nalewki Hieronima Błażejaka czy Zbigniewa Sierszuły), to w "manufakturowych" znać dobrze rozumianą prostotę i uczciwe wykonanie, intensywny, soczysty styl, nie przeciążony cukrem czy "skrzywiony" złą jakością użytego spirytusu.
Kierunek jaki obrała "Manufaktura" wydaje się dobry i obiecujący. Mam jednak w tym miejscu dwie uwagi, propozycje. Przy kolejnej serii, "rocznika" tych nalewek popracowałbym mocniej nad estetyką etykiet oraz zmienił trochę nazewnictwo.


Kontakt:

Manufaktura nalewek"
ul. Trębacka 11, 38-420 Korczyna,
Podkarpacie, Polska
biuro@manufakturanalewek.pl
+48 511 425 501

(4+) Soczysta malina, Manufaktura nalewek, Podkarpacie, Polska, 28%
Intensywny, gęsty, owocowy aromat i smak. Maliny są tu w wydaniu lekko konfiturowym, poddymionym, powidłowym, przejrzałym. Smak żywy, obfity owocem. Dobra malinowa kwasowość nadaje nalewce żywości i nerwu. Finisz lekko „pestkowy” i delikatnie goryczkowy, z nutą ciasta malinowego. Smaczna.
(4+) Podstępna porzeczka, Manufaktura nalewek, Podkarpacie, Polska, 28%
Kolor lekko powidłowy. Pachnie inetnsywnie i świeżo, zachęcająco. Aromaty głębokie, leśne, lekko śliwkowe. Smak intensywny, wyraziście kwasowy, z obfitością owoców (porzeczka rządzi!). Jest tu także nuta likieru wiśniowego, soku z czereśni. Delikatnie likierowy finisz.
(4) Wiśniowa Furia, Manufaktura nalewek, Podkarpacie, Polska, 32%

Aromaty dymne, likierowe (wiśnia, jeżyny, las). W ustach rozgrzewająca, kwasowa, mocno owocowa. Są pestki, jeżyny, ściółka, tarnina, aronia. Wszystko soczyste, treściwe, lekko taniczne i goryczkowe. W finiszu wyczuwalny dżem z mieszanki owoców leśnych.Mariusz Kap©zyński

Punktacja:
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) - dobre, interesujące wino
(3) - przyzwoite
(2) - słabe
(1) - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”