Czwartek, 09 Lipca, 2020     ostatnia aktualizacja 06-07-2020
 
Z przyjaciółmi na winie
 
2017-12-22


Zaczęło się od sklepu Przyjaciele na winie w Toruniu. Przedsięwzięcie uruchomione przez bardzo pozytywnych i kreatywnych ludzi, prawdziwych pasjonatów wina. Na niełatwym rynku wina, niczym "Siłaczka" Żeromskiego, realizowali plan winiarskiej pracy u podstaw, w myśl zasady - "przyjaciela częstuj tylko wypróbowanym winem". Niestrudzeni. Nie zasypali gruszek w popiele i poszli dalej w - ułatwiającą życie winopijcom - sprzedaż internetową. Założyli internetowy sklep w Czechach, wysyłają wino.
Poprosiłem Joannę Sikorską, spiritus movens tego przedsięwzięcia, o komentarz. Odpowiedziała: Robimy to dla wina i dla winiarzy, których cenimy za autentyczność, pracowitość, wytrwałość i za „prawdę”, którą butelkują. Często naszych winiarzy szukamy i poznajemy długo i cierpliwie. Zanim wino znajdzie się na sklepowej półce w celu sprzedaży, musimy przekonać się sami, kim jest człowiek, który je stworzył i co tym winem chce światu powiedzieć, jakie wartości przekazać ludziom, którzy będą je pić?
Wynikiem takiego podejścia do tematyki winnej jest nowy projekt Przyjaciele na Winie.CZ, dotyczący sprzedaży wina przez Internet. Projekt ten spowodował, że wino połączyło trzy kraje: Republikę Czeską, Republikę Słowacką i Polskę. Dzięki lokalizacji firmy na styku tych krajów możemy pochwalić się szybką logistyką, uproszczoną organizacją - mimo zachowania niełatwych procedur w Polsce, oszczędnością czasu. Ewidentnym ułatwieniem jest naklejanie banderol. Tą czynnością nie muszą zajmować się winiarze. Robimy to sami, tuż przed wysłaniem paczki z winem do polskiego klienta.


Zerknijcie do portfolio "Przyjaciół...". To przyjemna, autorska selekcja przystępnych, ciekawych win (jest, np. mój ukochany Bela Fekete z Somló) oraz prowadzona sensowna polityka cenowa.

Kontakt:
Kontakt:
Sklep internetowy Przyjaciele Na Winie CZ
sklep@przyjacielenawinie.cz


(5-) Juhfark 2012, Fekete Pince, Somló, Węgry, 13,5%
Importer: Przyjaciele Na Winie. Cz
Choć Bela Fekete sprzedał swoją posiadlość to wciąż można pić jego wina. Tu wulkaniczy juhfark świetnie rozwija skrzydła. Cytrusowe akcenty (sucha skórka z cytryny i pomarańczy, suszone morele, pigwowiec) grają tu o prymat z akcentami jesiennymi suchych liści, siana oraz szarlotki. Finisz korzenny, lekko pieprzny. Długie, niebanalne, świetnie wygładzone przez czas. Winom z z Somló warto sać czas...
Cena: 59,00 zł

(4) Riesling trocken 2016, Weingut Quint, Mosel, Niemcy, 11,5%
Importer: Przyjaciele Na Winie. Cz
Są zioła, limonka, grejpfrut, jabłkowe pestki. Wino wypada świeżo, kwasowość nadaje mu odpowiedniej żwawość, jest też lekki nerw mineralny, lekko słonawy, kamienisty. Odświeżające wino, z ziołowo-jabłkową końcówką. Klarowny, transparentny styl. Przyjemne, otwierające, aperitifowe wino.
Cena: 42,00 zł
(4+) Riesling classic 2015, Weingut Quint, Mosel, Niemcy, 11,5%

Importer: Przyjaciele Na Winie. Cz
Z nerwem. Wszystko jest tu na miejscu i zgodne z rieslingową, świeżą stylistyką. Aromaty i smaki cytrusowe (cytryna, niedojrzała brzoskwinia, morele) są też lekko zielonkawe "limonkowe". To bezpretensjonalny,owocowy, superpijalny riesling o żwawym, odświeżającym finiszu. Doda Wam pozytywnej energii.
Cena: 45,00 zł
(3+) Blanc de noir feinherb 2016, Weingut Quint, Mosel, Niemcy, 11,5%
Importer: Przyjaciele Na Winie. Cz
Świeże, kwasowe, owocowe (galaretka z cytryny, sok z grejpfruta, jabłko). Wino lekkie, delikatnej surowości. Jest resztkowy cukier, ale zrównowazony świeżością. Nuta jabłka agrestu i białej porzeczki. Prosto, przystępnie, świeżo. Wino ogładzone, niezobowiązujące, lekkie. Dobra propozycja dla początkujących, wchodzących dopiero w świat wina.
Cena: 47,00 zł
(3+) Sauvignon blanc pozdni sber VOC 2016, Ampelos, VO Morava,  p.o. znojemska, Czechy, 12%
Importer: Przyjaciele Na Winie. Cz
Styl tego sauvignon blanc jest "zielonkawy" jabłkowy, agrestowy, cytrynowy. Wszystko jest wykonane solidnie, w nowoczesnej manierze. Wino wypada więc przyjemnie, odświeżająco i przejrzyście, ma tropikalny rys świeżości oraz zielone liście, trawę, troszkę limonki, pieprzu. Przyjemny reset dla podniebienia.
Cena: 45,50 zł
(4+)  Veltlinske zelene 2016, Ampeols, VO Morava, Czechy, 12%
Importer: Przyjaciele Na Winie. Cz
W kolorze ładnie nasycone zielonkawym refleksem, wygląda statecznie. Dominują aromaty ziół, pestek jabłkowych, jesiennych liści. Przyjemne i zachęcające. W ustach treściwe, pełne owocu (grejpfrut, rumianek, jabłko, gruszka) i ziół. Ma solidną kwasowość, lekką goryczkę. Wino fajne do picia solo, ale też i do niezbyt ciężkich dań – duszonej cielęciny, potrawki z królika.
Cena: 44,00 zł
(4) Rizling rynsky 2016, Milos Matus, Rača, Malokarpatska v.o., Słowacja, 12%
Importer: Przyjaciele Na Winie. Cz
Wino półwytrawne. Przyjemnie złapać tu rejestry korzenne - białego pieprzu, jabłkowych i grejpfrutowych pestek. Wszystko podane na lekkim tle owoców cytrusowych. Wino równe, czyste,  utrzymane w solidnych, dość prostych rejestrach. W tle nuta siana, jabłkowej skórki, lekkiego dymu. Wypada przyjemnie i smacznie.
Cena: 65,00 zł(4+) Orange wine sauvignon blanc 2016, Villa Melnik, Thracian Valley, Bułgaria, 14%
Importer: Przyjaciele Na Winie. Cz
Kolor bardzo delikatny, z lekka słomkowy. W aromatach słoma, jesienne liście, siano, rumianek, napar z lipy. W ustach łagodnie, przyjemnie kwasowe, ma sporo nut owocowych (pigwa, skórka z mandarynki, dojrzała brzoskwinia). Jest też delikatna goryczka, lekko miodowy i korzenny ton (biały pieprz, siano). Wino dość bezpiecznie sytuowane w obszarach „pomarańczowych” - jest raczej łagodne, miękkie, o strukturze mniej esencjonalnej niż w typowych winach pomarańczowych. Może to być dobre wprowadzenie do tej kategorii. No i fajna etykieta tu jest...
Cena: 67,50 zł(4-) Frankovka 2016, Milos Matus, Rača, Malokarpatska v.o., Słowacja, 12,5%
Importer: Przyjaciele Na Winie. Cz
Jak na frankovkę przystało, jest to lekkie, zwiewne owocowe wino. Są tu nuty żurawinowe, czerwonej porzeczki, soku z granatu. W ustach delikatnie pieprzne, paprykowe, o miekkiej materii owocu (kompot z wiśni i malin). Dobra kwasowość. Całość wypada lekko, odświeżająco i niemęcząco.
Cena: 54,00 zł
(4+) Bergulé Cuvée 2012, Villa Melnik, Dolina Tracka, Bułgaria, 14%

Importer: Przyjaciele Na Winie. Cz
Kompozycja złozona z cabernet sauvignon (50%), syrah (35%) i merlot (15%). Przez rok dojrzewało w bułgarskim dębie. Wyczuć można jagody, jeżyny, śliwki (świeże powidła). Jest trochę nuty kawowej, spalonego tosta, czekolady. Poza tym nuta roślin wodnych, szuwarów, kory. Wino soczyste i atrakcyjne. Jest w nim umiarkowanie, nienachalny, przyjemny owocowy styl. Ma swój urok. I dobrą cenę.
Cena: 45,00 zł

(4+) Kadarka `Kopar dulo` 2013, Tamas & Zsolt Gere, Villanyi, Węgry, 13,5%
Importer: Przyjaciele Na Winie. Cz
Rasowe i dobre wydanie kadarki, która jak zwykle prezentuje się lekko, choć tutaj jest w nieco mocniejszym, bardziej intensywnym, soczystym wydaniu. Czas ją ładnie dotarł, ogładził, przesunał w bardziej dojrzałe rejestry. Jest ziemia, pestki, kawa, spieczony tost, aronia i owoc czarnego bzu. Tło lekko paprykowe, pieprzne, ziemiste. Warto spróbować.
Cena: 99,00 zł
(4+) Mavrud „Aplauz” reserve 2015, Villa Melnik, Dolina Tracka, Bułgaria, 14,5%

Importer: Przyjaciele Na Winie. Cz
Mavrudowi charakteru odmówić nie można. W tym wydaniu jest pikantny, lekko śliwkowy, ale też soczysty (wiśnia) i pieprzny. Nie brak tu intensywności owocu, korzenności, lekkiej ziemistosci (18 miesięcy w bułgarskich, dębowych beczkach). Finisz ziołowy, pestkowy, z dobrymi taninami. To fajne gastronomiczne wino. Przyszykujcie wędzonki, pikantne paprykowane kiełbaski, suszone szynki i nie marnujcie czasu...
Cena: 67,50 zł

Mariusz Kap©zyński

Punktacja:
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) - dobre, interesujące wino
(3) - przyzwoite
(2) - słabe
(1) - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”