Środa, 25 Listopada, 2020     ostatnia aktualizacja 18-11-2020
 
Mołdawia ze smakiem
 
2017-12-21

Oto seria win mołdawskich z oferty importera i dystrybutora Muratori. Ciekawostką jest fakt, że właściciele - Kacper Sztetner, z partnerką Niką Lazar prowadzą również rodzinną winiarnię w Mołdawii - Pascani (Pascani to mała miejscowość w południowo-zachodniej Mołdawii w pobliżu miasta Cahul). Póki co, mają niewielkie uprawy więc na razie wina produkowane są ze skupowanych owoców nabywanych od zaprzyjaźnionych i sprawdzonych winogrodników. Projekt upraw i winiarni jest sukcesywnie rozwijany, wina są już dostępne w Polsce.


Kacper Sztetner i Nika Lazar

Mało tego. W na warszawskiej Pradze Kacper z Niką otworzyli "Veranda folk-cafe". Miejsce łączy w sobie winebar, sklep z winami i restaurację. Znajduje się przy ulicy Białostockiej 36 (róg Nieporęckiej). Jeśli chcecie poczuć prawdziwie mołdawskie klimaty powinniście się tam koniecznie udać.

Warto działaniom tego dystrybutora i importera się przyglądać, bo selekcja win wydaje się interesująca a plany na rozwój winiarni w Mołdawii i aktywności w Polsce są obiecujące. Z naszej strony, póki co - seria ocenionych win.

Kontakt:
pascani.com.pl
Veranda Mołdawska kuchnia & Wino
tel: 734 682 659 (Kacper Sztetner)(4) Aeroplane Sauvignon blanc 2016, Et Cetera, Mołdawia, 13,5%
Importer: Muratori
Alexandru Luchianov to jeden z grupy ambitnych, niewielkich producentów mołdawskich. Otrzymujemy tutaj wino bardzo owocowe, świeże, z nerwem, zrobione czysto. Ma wigor - jest zielone jabłko, agrest, cytryna, świeżo skoszona trawa. W ustach również owoce – grejpfrut, gruszka, jabłko oraz lekkie nuty siana. Jest przyjemne i poukładane. Finisz lekko korzenny tropikalny.
Cena: 49,00 zł
(4-) Merlot "botti" 2015, Pascani, Cahul, Mołdawia, 14%
Importer: Muratori
Kilka miesięcy dojrzewania w dużych beczkach sławońskich (rozlew 6.04.2017). Wino wydaje się nieco zbyt "przesiąknięte" beczką. Weszło w  mocny wiśniowo-rustykalny, beczkowy rejestr. Więcej tu akcentów drewna, ziemi, mokrego tytoniu. Z jednej strony wydaje się, że jest już poukładane, ale właśnie przez to beczkowe utemperowane straciło troszkę owocowego czaru. Niemniej - jest to ciagle przyjemne wino.
Cena: 31,00 zł(4) Merlot "Vida de sud 2015", Pascani, Cahul, Mołdawia, 14%
Importer: Muratori
Wino - jak wyżej - dojrzewające w beczkach z dębu sławońskiego (rozlew wykonano później 17.10.2017). Wino utrzymane w stylu dojrzałym, inensywnie owocowym, niemal „słodkim” (likier wiśniowy, sok z czereśni i malin, dym, mokry tytoń, gorzka czekolada), podbitym miękkimi taninami. Wino nowoczesne, dominują tu nowoświatowe klimaty kuszące dojrzałością, intensywnymi smakami, beczką, spalonym tostem. Finisz lekko taninowy, pieprzny. Wino wykonane jest porzadnie, ale raczej dla miłośników wyrazistego skoncentrowanego stylu. Solidna robota za przystępną cenę.
Cena: 31,00 zł(4) Cabernet /Merlot 2016, Pascani, Cahul, Mołdawia, 13%
Importer: Muratori
65 % cabernet sauvignon plus merlot. Rok w dużych beczkach z dębu sławońskiego. Wyczuwalny seler, liść laurowy, ziemia, kora, pestki, plus owoce leśne. W ustach dodatkowo ujawniają się nuty korzenne, pieprzność, przyprawy. Jest lekko chropawe, żołędziowe, ziemiste. Nie ma tu przeciążenia alkoholem i przejrzałością, ale jest dojrzały i charakterny owoc. Może finisz i całość budowy nie są jakoś wyjątkowo złożone, ale jest to smaczne, przystępne wino. No i ma dobrą cenę.
Cena: 38,00 zł(4+) Merlot 2013, Equinox, Olanesti, Mołdawia, 13,8%
Importer: Muratori
Konstantin Stratan prowadący winiarnię Equinox to bodaj jedna z najaśniejszych gwiazd na enologicznym firmamencie mołdawskiego winiarstwa. To utalentowany winiarz, któremu nie są straszne poszukiwania i eksperymenty. Ten merlot poddano fermentacji na dzikich drożdżach, dojrzewał dwa lata w dębowych beczkach. Wino ucieka od merlotowego banału aromatów i smaków śliwek, wiśni. Krąży raczej wokół nut lekko zwierzęcych, ściółkowych, stajennych i warzywnych. Jest w nim wyrazistość, pestki, zioła, korzenie (pieprz, liść laurowy, ziele angielskie). Ma fajną zwięzłość, wyraziste, ale nie agaresywne taniny. Niebanalny merlot, solidne wino. Podoba mi się jego „chłodna” grafitowa struktura, ziemiste i tytoniowe podbicie oraz końcówka, która pieprzną szpilą wbija się w podniebienie.
Cena: 69,00 zł
(5-) Trei Crai 2013, Equinox, Olanesti, Mołdawia, 13,7%
Importer: Muratori
"Trzej królowie" - merlot 60%, cabernet sauvignon 20%, malbec 20%. Wino rasowe, ma przyjemną "dzikość", pozytywnie rozumiane nieokrzesanie. Jest drewno, dzika wiśnia, pestki, dużo, ziół ziemi, żołędzi, pieczonych kasztanów, suszonej szynki. W ustach znać solidną budowę, dobrą wagę i jakość owocu. Wybrzmiewa bardzo naturalnie i zdrowo. Ma lekki osad, jest treściwe i kwasowe. 6 stycznia już blisko. Epifanię moecie uczcić bardzo godnie, wino na te okazje jest jak znalazł.
Cena: 78,00 zł

Mariusz Kap©zyński


Punktacja:
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) - dobre, interesujące wino
(3) - przyzwoite
(2) - słabe
(1) - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”